«Ντούμπλαρε» τις νίκες του ο ΝΟΒ στην Β’ Φάση κόντρα στον βελτιωμένο Παναθηναϊκό

Και τώρα Μπαρτσελόνα για τους «Μπέμπηδες»!

by Γιώργος Χρήστου

Χωρίς βαθμολογικές απώλειες συνέχισε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στην Β’ Φάση της Α1 Ανδρών λίγες μέρες πριν το πρώτο μεγάλο παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα (8/3) στην Ισπανία για την φάση των «16» του LEN Euro Cup. Η ομάδα του Λαιμού επικράτησε με 13-8 του ανεβασμένου και βελτιωμένου Παναθηναϊκού για την 2η αγωνιστική του Γκρουπ 1 του πρωταθλήματος. Το σύνολο του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς έφτασε τους 45 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» παρέμειναν στους 26 βαθμούς και υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στην Β’ Φάση μετά την νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον Πανιώνιο.

ΝΟ Βουλιαγμένης – Παναθηναϊκός 13-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νίκου Αλβέρτη που ήταν το μοναδικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων στην αναμέτρηση καθώς ο ΝΟ Βουλιαγμένης με τρία συνεχόμενα γκολ όλα στο παίκτη παραπάνω έκανε το 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο. Αρχικά ο Νίκος Καστρινάκης ισοφάρισε από το δεύτερο δοκάρι μετά από ασίστ του Αριστείδη Χαλυβόπουλου, στη συνέχεια ο Στάθης Καλογερόπουλος έδωσε το προβάδισμα με σουτ από τη θέση 3, ενώ ο Σεμίρ Σπάχιτς από το δοκάρι και ασίστ του Νίκου Κουρούβανη διεύρυνε την διαφορά στα δύο τέρματα (3-1). Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-2 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημοσθένη Δερμιτζάκη, όμως ο Νεμάνια Ούμποβιτς με αριθμητικό πλεονέκτημα έκανε το 4-2 για να ακολουθήσει η εκ νέου μείωση του σκορ και πάλι από τον αρχηγό του «τριφυλλιού» σε παίκτη παραπάνω. Παρόλα αυτά ο ΝΟΒ πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών τερμάτων χάρη σε γκολ των Νίκο Κουρούβανη και Νίκο Παπασηφάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με τέσσερα τέρματα (7-3) με προσωπικό γκολ του Αριστείδη Χαλυβόπουλου αλλά το σύνολο του Δημήτρη Μάζη με ένα σερί 3-0 πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (7-6) χάρη σε δύο τέρματα του Νατς Στίβενσον σε παίκτη παραπάνω και με πέναλτι στα 18 δευτερόλεπτα, ενώ ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Γιώργος Νικολαΐδης, ενώ ο Ρόμπερ Γούντχεντ στην εκπνοή με γυριστό από τη θέση του φουνταριστού έκανε το 8-6. Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η ομάδα του Λαιμού «καθάρισε» την νίκη αφού οι Νίκος Κουρούβανης και Σεμίρ Σπάχιτς ανέβασαν την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (10-6) και την διατήρησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός είχε μειώσει δις στα τρία τέρματα (10-7, 11-8) με γκολ των Γιάννη Αγκόρτσα και Νατς Στίβενσον.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-2, 2-3, 5-2

ΝΟ Βουλιαγμένης (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος Αρ. 2, Σπάχιτς 3, Καλογερόπουλος 2, Αλμύρας, Ούμποβιτς 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ Ντ. 1,  Καστρινάκης 1, Καπότσης, Κουρούβανης Ν. 2, Κωνσταντόπουλος, Ανδρεάδης, Χατζής, Σαπουνάκης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Δευτεραίος, Κανδανολέων, Παπανικολάου, Νικολαΐδης Γ. 1, Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης Δ. 2, Αγκόρτσας 1, Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Χωματάς, Ζερβουδάκης