Ντέρμπι ξανά και στους τελικούς ο Ολυμπιακός! (VIDs)

Μεγάλο ντέρμπι με ένταση στην Ηλιούπολη με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος με σκορ 15-10 κόντρα στον Απόλλωνα!

Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου απέδειξε την ποιότητα της και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, παίρνοντας το εισιτήριο για τους τελικούς του πρωταθλήματος, εκεί όπου θα βρει τη Βουλιαγμένη ή το Περιστέρι.

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο έτοιμος και διαβασμένος στο ξεκίνημα και κατάφερε να μπει δυνατά στον αγώνα, προηγούμενος με 1-5 στο πρώτο οκτάλεπτο, καθώς πήρε ώθηση από την καλή του άμυνα αλλά και τη βοήθεια από τον Δημήτρη Σκουμπάκη στα 2μ. της άμυνας. Παρότι το πρώτο ημίχρονο δεν είχε καλό ρυθμό, ο Ολυμπιακός βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ενώ ο Μαξ Ίρβινγκ του προσέφερε τρία γκολ στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου συνέχισε να κυριαρχεί, όμως οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη είχαν αρχίσει να ξυπνούν, παρότι σε αυτό το διάστημα είχαν δεχτεί ορισμένα γκολ από σουτ που ήθελαν να γίνουν, δηλαδή από δύσκολες γωνίες, τα οποία ωστόσο κατέληγαν στα δίχτυα.

Στο ημίχρονο ο Δεληγιάννης πόρωσε τους παίκτες του και εμφανίστηκαν αφυπνισμένοι, άλλαξαν την προσέγγιση στην άμυνα τους με πιο έντονο το ανάμεσα, επιτυγχάνοντας ένα εντυπωσιακό επιμέρους 5-2, ενώ καθοριστική ήταν η είσοδος του νεαρού Γαρύφαλλου Δραγώνα κάτω από τα δοκάρια του Απόλλωνα στη θέση του Γαλανίδη, με τον Ολυμπιακό να κάνει «κοιλιά» στο τρίτο οκτάλεπτο και τους γηπεδούχους να μειώνουν στο γκολ σε 9-10 με ένα φανταστικό σουτ του Γούνα από την περιφέρεια λίγο πριν το τέλος του οκταλέπτου. Εν τούτοις, οι τρεις αποβολές του Μανώλη Σολανάκη πριν λήξει η 3η περίοδος στέρησαν αρκετή δυναμική από τον Απόλλωνα. Μάλιστα, στο 3ο οκτάλεπτο αποβλήθηκε από τον πάγκο του Απόλλωνα ο Δημήτρης Μιτελούδης για διαμαρτυρία.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός έμεινε ψύχραιμος, σκόραρε για το 11-9 με τον Γενηδουνιά, ωστόσο ο Αλαμάνος μείωσε σε 11-10. Στη συνέχεια, ο Χρυσοσπάθης με ένα θεαματικό προσωπικό γκολ έκανε το 12-10, ενώ με τον καλύτερο παίκτη του επιθετικά, τον Ντίνο Γενηδουνιά ο Ολυμιακός σκόραρε για το 13-10.

Στη συνέχεια το χαμένο πέναλτι του Μοσκόφ στο 13-10, κόντρα στον εξαιρετικό σήμερα Ζερδεβά, δεν άφησε περιθώρια ανατροπής στην ομάδα του Δεληγιάννη, ενώ προς το τέλος του αγώνα αποβλήθηκε με τρεις και ο Μοσκόφ. Πολύ καλή εμφάνιση για τον Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο από τον Αλαμάνο που έβγαλε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, σκοράροντας και δύο τέρματα.

O Ολυμπιακός βρίσκεται στους τελικούς και θα προσπαθήσει να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του, ενώ ο Απόλλωνας θα παλέψει για την 3η θέση, έχοντας πετύχει δύο πολύ σημαντικές εμφανίσεις κόντρα σε μια κορυφαία ευρωπαϊκή δύναμη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με… διακοπή λόγω προβλήματος στο χρονόμετρο για ακόμη μια φορά στο συγκεκριμένο κολυμβητήριο. Παράλληλα, δεν έλειψαν οι έντονες μονομαχίες από το ξεκίνημα, χωρίς ωστόσο ποτέ να ξεφύγει η κατάσταση.

Tα οκτάλεπτα: 1-5, 3-3, 5-2, 1-5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης 1, Γενηδουνιάς 4 Αργυρόπουλος, Πρέκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης 1, Μουρίκης, Καπότσης 2, Χρυσοσπάθης 2, Ίρβινγκ 3, Γαλανόπουλος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 2, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης, Κίτσος, Τοράκης, Μοσκόβ 3, Βιτέλλας , Μπόουεν, Γούνας 3, Γωνιωτάκης 1, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Φέγγος

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Μάριος Καπότσης: «Η αλήθεια είναι ότι κάνουμε μια κοιλιά χωρίς να υπάρχει λόγος. Χτίζουμε μια διαφορά σε όλο το παιχνίδι και την γκρεμίζουμε μέσα σε λίγα λεπτά. Αυτό οφείλεται στην έλλειψη εμπειρίας σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια αλλά επειδή η ομάδα έχει χαρακτήρα και ποιοτικούς παίκτες, φέρνουμε το παιχνίδι πάλι εκεί που πρέπει. Σήμερα συγκεκριμένα είχαμε δουλέψει κομμάτι κομμάτι με τον προπονητή μας και τον Βαγγέλη (σ. Δελακά) στην προπόνηση πράγματα που κάναμε λάθος στο πρώτο παιχνίδι, με και αυτό ήταν το κλειδί σήμερα για να επικρατήσουμε. Ο Ολυμπιακός είναι Ολυμπιακός και ο τίτλος για εμάς είναι μονόδρομος. Σίγουρα θα αντιμετωπίσουμε δυσκολίες αλλά έχουμε την ποιότητα, έχουμε δουλέψει καλά μέσα στη σεζόν παρά τις αντιξοότητες που υπήρχαν και πιστεύω ότι το αξίζουμε. Θα προχωρήσουμε, βήμα βήμα. Πρώτα το πρωτάθλημα, μετά το κύπελλο και έπειτα θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε στο Final 8».