Ντερμπάρα στον Άλιμο με νικητή τον Εθνικό Πειραιά!

by Γιώργος Χρήστου

Ο Εθνικός Πειραιά ήταν ο μεγάλος νικητής του μεγάλου ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ καθώς επικράτησε με 10-8 για την 8η αγωνιστική του Β’ Ομίλου στην πρεμιέρα του Β’ Γύρου της Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιό πήρε βαθμολογική «ανάσα» αφού έφτασε τους 10 βαθμούς και επέστρεψε στις νίκες μετά από εκείνη κόντρα στον ΟΦΘ (4/10), παράλληλα διπλασίασε τις νίκες του απέναντι στην «Ένωση», καθώς είχε επικρατήσει με 11-8 στην πρεμιέρα. Από την πλευρά του, το σύνολο του Νίκου Βενετόπουλου έμεινε στους έξι βαθμούς

ΑΕΚ – Εθνικός Πειραιά 8-10

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Εθνικός Πειραιά ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα δύο λεπτά του αγώνα χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μέσκι και σε σουτ του Συμεών Λαδά με ωραίο σουτ από τη θέση 3. Η ΑΕΚ μείωσε σε 2-1 με δυνατό σουτ του Κώστα Κοκκινάκη από τη περιφέρεια, ενώ στα μέσα του οκταλέπτου ο Μιχάλης Θαλασσινός έκανε το 3-1 μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας σε παίκτη παραπάνω. Το σύνολο του Φάνη Κουντουδιό πέτυχε νέο τέρμα με αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Αναστάσιο Μυρίλο από τη θέση 4.

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ ξεκίνησε ιδανικά αφού μείωσε σε 4-2 με τον Βούκσεβιτς σε παίκτη παραπάνω στη πρώτη της επίθεση, ενώ ο Αλέξανδρος Παππάς έκανε το 4-3 σε παίκτη παραπάνω από τη θέση 1 μετά από ασίστ του Κώστα Κοκκινάκη. Παρόλα αυτά η απάντηση του Εθνικού ήταν άμεση αφού ο Παναγιώτης Λαδάς σε αριθμητικό πλεονέκτημα έκανε το 5-3. Το σύνολο του Νίκου Βενετόπουλου πλησίασε εκ νέου σε απόσταση αναπνοής (5-4) με τον Παναγιώτη Σιαμά σε παίκτη παραπάνω μετά από ωραία κυκλοφορία της μπάλας. Στο 4:18 της περιόδου οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 6-4 χάρη σε τέρμα του Τεσάνοβιτς σε κόντρα, ενώ ο Εθνικός είχε κερδίσει αποβολή στην ίδια φάση, ενώ ο Αλέξανδρος Παππάς σε κόντρα μείωσε σε 6-5.

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι άμυνες δυνάμωσαν περισσότερο και οι μάχες ήταν δυνατές και στις δύο πλευρές της πισίνας με εκατέρωθεν αποβολές. Οι δύο τερματοφύλακες Δημήτρης Παρτσόγλου και Ιάσων Γρηγοριάδης πραγματοποίησαν σημαντικές επεμβάσεις και σε συνδυασμό με τα μπλοκ κράτησαν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Στο 2:44 η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (6-6) χάρη σε τέρμα του Παναγιώτη Σιαμά από το δοκάρι σε παίκτη παραπάνω. Στο 1:32 ο Εθνικός ανέκτησε το προβάδισμα (7-6) με υπέροχη λόμπα του Κώστα Παπάκου, ενώ και πάλι η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 7-7 με τον Αράγια. Ο Κώστας Παπάκος με νέο τέρμα έκανε το 8-7 διατηρώντας για τους φιλοξενούμενους το προβάδισμα.

Στη τελευταία περίοδο ο Εθνικός πέτυχε σημαντικό γκολ με τον Νίκο Γερακούδη από τη θέση 1 στα ίσα έξι λεπτά πριν τη λήξη της μεγάλης αναμέτρησης, ενώ ο Μέσκι στο 1:23 «σφράγισε» την τελική επικράτηση για τους φιλοξενούμενους στη κόντρα. Παρόλα αυτά ο Παναγιώτης Σιαμάς μείωσε σε 10-8 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 4-2, 2-2, 1-2

ΑΕΚ (Νίκος Βενετόπουλος): Ασβέστης, Βέκκος, Σταμέλος, Κοκκινάκης 1, Μαυτωτάς Άρ., Παππάς Αλ. 2, Σιαμάς Π. 3, Ζαχόπουλος, Τουρκομένης, Στελλάτος, Αράγια 1, Βούκσεβιτς 1, Παρτσόγλου, Σιαμάς Χρ., Μαρινάγης

Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μυρίλος 1, Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς 1, Γερακούδης 1, Ιωάννου, Πρωτοψάλτης, Καραβιώτης, Παπάκος Κ. 2, Λαδάς Π. 1, Μέσκι 2, Λαδάς Σ. 1, Πανάρετος, Μανδαλιός, Κόκκινος