Η Βουλιαγμένη ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Ελλάδας στις Κορασίδες! (+pics)

Το πρωτάθλημα Ελλάδας στην ηλικιακή κατηγορία των Κορασίδων πανηγυρίζει από την Κυριακή ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης.

Τα κορίτσια της Αντιόπης Μελιδώνη κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στον μεγάλο τελικό κόντρα στον Νηρέα Χαλανδρίου της Ευτυχίας Καραγιάννη και είναι πια Πρωταθλήτριες Ελλάδας για το 2018.

Στον τελικό, η Βουλιαγμένη απέδειξε ότι είναι η καλύτερη ομάδα της χώρας φέτος στις Κορασίδες από πολύ νωρίς, με το σκορ να κλείνει στο 13-11 υπέρ του ΝΟΒ.

Τον μεγάλο τελικό παρακολούθησε πλήθος κόσμου στο κολυμβητήριο «Α. Δημητρόπουλος» και ήταν μια ημέρα γιορτή για το άθλημα της υδατοσφαίρισης.

Ο ΝΟΒ προηγήθηκε από νωρίς και απέκτησε μια διαφορά τριών γκολ στο ημίχρονο (7-4). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα από το Λαιμό “άνοιξε” περισσότερο τη διαφορά αλλά ο Νηρέας αντέδρασε και την επανέφερε στα τρία (11-8). Μάλιστα, η ομάδα από το Χαλάνδρι μείωσε σε 11-9 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, όμως δεν απέφυγε την ήττα. Έτσι, το συγκρότημα της Αντιόπης Μελιδόνη κατέκτησε τον τίτλο και το χρυσό μετάλλιο.

Στον μικρό τελικό, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 8-6 από την ΝΕΠ στο ημίχρονο και 9-7 στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο τελευταίο οκτάλεπτο με σκορ 4-0 και έφτασε στο χάλκινο μετάλλιο.