Νίκη της ΝΕΠ εντός έδρας

Τη νίκη γοήτρου που ήθελε πέτυχε η ΝΕ Πατρών στο τελευταίο παιχνίδι του Β’ Ομίλου της Γ’ Φάσης του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Γυναικών απέναντι στον ΑΝΟ Γλυφάδας με 10-9, σε αγώνα που διεξήχθη στο “Α. Πεπανός”.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο από το ξεκίνημα και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία, με σκορ 2-2. Οι γηπεδούχες πήραν το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο και έφτασαν στο 4-3 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Το τρίτο οκτάλεπτο είχε τα περισσότερα γκολ και φάσεις και βρήκε την ΝΕΠ να προηγείται με 8-6, ενώ ο ΑΝΟ Γλυφάδας αντέδρασε στην τελευταία περίοδο, έφτασε τη διαφορά στο γκολ αλλά δεν κατάφερε εν τέλει να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Πρώτη σκόρερ ήταν η Ελληνιάδη του ΑΝΟΓ με τρία γκολ. Για την γηπεδούχο ομάδα, από δύο φορές σκόραραν οι Μαρία Μπαλάτσα και Σολανάκη.

Στο 3.30 της τέταρτης περιόδου απεβλήθη ο προπονητής της ΝΕ Πατρών, Δημήτρης Μπιτσάκος, για έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές της αναμέτρησης.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-9

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-1, 4-3, 2-3

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος):Γιαννακέα, Ανδρουτσέλη, Τσιμάρα Ευδ. 1, Μπαλάτσα Μ. 2, Πετάση 1, Μανέτα Σ. 1, Μπαλάτσα Ν. 1, Λυκοθανάση, Μοίραλη, Μπιτσάκου 1, Κουτέλη 1, Σολανάκη 2, Ζαφειράκη, Ρακιντζή, Παπαδοπούλου

ΑΝΟ Γλυφάδας (Τάσος Πιρπιρής):Ζοφώλη, Τσελέντη, Ελληνιάδη 3, Λούδη 1, Μαμόγλου 1, Κόλλια, Κανετίδου 2, Κολιτσοπούλου, Ακριτίδου, Κολτσίδα, Παπαναστασίου Δ., Ντάσιου 2, Καρύτσα, Κοντονή, Γιαννοπούλου

Διαιτητές: Παραϊκταρίδης, Κατσώνης