Νίκη ψυχολογίας για την Βουλιαγμένη στην Πρεμιέρα της Ευρωλίγκας!

Επιβλητική νίκη με το… «καλημέρα» σημείωσε η γυναικεία ομάδα του ΝΟ Βουλιαγμένης στα Προκριματικά της LEN Euroleague!

Η ομάδα της Αντιόπης Μελιδώνη ξεκίνησε δυναμικά τις εμφανίσεις της στον Α’ Γύρο των Προκριματικών της Ευρωλίγκας, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στις αγωνιστικές του Γ’ Ομίλου, επικρατώντας 13-5 της ουγγρικής Ζούγκλο!

Η αυλαία για την Βουλιαγμένη άνοιξε ιδανικά, με μια σημαντική νίκη, την οποία χαρακτήρισε η δυναμική επιστροφή της αρχηγού, Ιωάννας Χυδηριώτη, έπειτα από σειρά τραυματισμών και αναγκαστικής αποχής από την ενεργό δράση. Με την Έιμι Ριτζ να ξεχωρίζει στο σκοράρισμα (3 τέρματα), οι: Χυδηριώτη, Διαμαντοπούλου, Γιαννοπούλου και Μουστακαρία σημειώσαν από 2 γκολ έκαστη, με τον ΝΟΒ να εξασφαλίζει από το πρώτο κιόλας ημίχρονο ένα καλό προβάδισμα, το οποίο εξελίχθηκε σε άνετη επικράτηση.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να αμύνεται πρώτη και να κλέβει την μπάλα από την φουνταριστό της Ζούγκλο φεύγοντας στην επίθεση. Οι Ούγγρες πρέσαραν αρκετά με τον ΝΟΒ να κερδίζει την αποβολή και την Ριτζ να σουτάρει εύστοχα ανοίγοντας το σκορ για το 1-0 (06:52). Στην αμέσως επόμενη φάση, η Διαμαντοπούλου αποβάλλεται για 20″, με την Μεζάρος-Φάρκας να εκμεταλλεύεται την παίκτρια παραπάνω, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (06:27). Στην συνέχεια, με διαφορά ενός λεπτού η Βουλιαγμένη δέχτηκε δύο γρήγορα γκολ από την Γκέμες και Λέιμετερ αντίστοιχα, στα 04:30 και 05:30, ένα σε παίκτρια παραπάνω και ένα από το σημείο του πέναλτι. Οι παίκτριες της Αντιόπης Μελιδώνη αφυπνίστηκαν άμεσα, με την Γιαννοπούλου να μειώνει σε 3-2 σε επίθεση με παίκτρια παραπάνω (01:26) και την Ριτζ να σκοράρει εντυπωσιακά, 41″ πριν την λήξη του πρώτου μέρους, γράφοντας το 3-3! Το οκτάλεπτο μπορεί να έληξε ισόπαλο, ωστόσο η Βουλιαγμένη μετρά ήδη 2 αποβολές εις βάρος της Μαρίας Πάτρα, μιας εκ των βασικών αμυντικών.

Ο ΝΟΒ κυνηγούσε ξανά το προβάδισμα στο σκορ και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, όπου σε μια ακόμη επίθεση με παίκτρια παραπάνω η Διαμαντοπούλου σούταρε εύστοχα, γράφοντας το 4-3 στο 06:57. Έπειτα από μια σειρά άστοχων επιθέσεων και για τις δύο ομάδες, η Βουλιαγμένη ξέσπασε με την Γιαννοπούλου να σκοράρει για το 5-3 (04:03), ενώ αμέσως μετά η Μαρία Πάτρα δεν έχασε ευκαιρία και έγραψε το double-score, 6-3 (03:17)! Την ίδια στιγμή, η Άντι Μελιδώνη δέχτηκε κίτρινη κάρτα, ωστόσο αυτό δεν πτόησε τις παίκτριες του ΝΟΒ, με την Ριτζ να κάνει χατ-τρικ, σε παίκτρια παραπάνω, για το 7-3 (01:49). Το δεύτερο οκτάλεπτο έκλεισε επιβλητικά για την Βουλιαγμένη, με την Χυδηριώτη να σημειώνει το πρώτο της γκολ στον αγώνα για το 8-3, 32″ πριν την λήξη του πρώτου ημίχρονου, στο οποίο η Ζούγκλο έμεινε στο 0!

Η Ζούγκλο έδωσε… «σφυγμό» στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, μειώνοντας σε 8-4 (06:59), με την Αλάκζα να σκόραρει μετά από σχεδόν 13 λεπτά αγώνα. Η απάντηση από την Βουλιαγμένη ήρθε άμεσα από την Διαμαντοπούλου, η οποία έγραψε το 9-4 λίγο πριν λήξει ο χρόνος για την επίθεση με παίκτρια παραπάνω του ΝΟΒ (05:41). Στα 03:46 η Σταματίνα Καϊάφα αποβλήθηκε με αντικατάσταση, έχοντας εξαντλήσει το περιθώριο των τριών ποινών της. Μόλις λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, η Σάντα σκόραρε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, γράφοντας το 10-4 για τον ΝΟΒ (03:15)! Η ομάδα της Άντι Μελιδώνη μέτρησε μια δεύτερη απώλεια στα 02:50 πριν την λήξη του 3ου μέρους, όπου και η Μαρία Πάτρα αποβλήθηκε με αντικατάσταση. Οι παίκτριες της Βουλιαγμένης δεν φάνηκε να κλονίστηκαν στιγμή από τις πολυάριθμες αποβολές, αφού η Χυδηριώτη βρέθηκε να σκοράρει ξανά, αυτή την φορά για το 11-4, 38″ πριν την λήξη της 3ης περιόδου. Με την λήξη του οκταλέπτου, ο ΝΟΒ βρισκόταν ένα μόλις βήμα πριν την πρώτη του νίκη στα προκριματικά της Ευρωλίγκας, με το 11-4 να προϊδεάζει για μια εμφατική επικράτηση.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα, ξεκίνησε με την νεαρή Μουστακαριά να ανοίγει νωρίς το επιμέρους σκορ, σημειώνοντας το πρώτο της γκολ και ταυτόχρονα το 12-4 στα 07:37. Με τον αγωνιστικό ρυθμό να έχει πέσει, η Άντι Μελιδώνη κάλεσε τάιμ άουτ, 5 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα, ώστε να πραγματοποιήσει τις κατάλληλες αλλαγές, οργανώνοντας τις τελευταίες επιθέσεις του ΝΟΒ. Το προτελευταίο γκολ του αγώνα ήρθε από την Γκέμες στα 01:48, μειώνοντας για την Ζούγκλο σε 12-5, ωστόσο τον τον τελευταίο λόγο είχε η Μουστακαριά, η οποία σκόραρε το 2ο της γκολ γράφοντας επίσης, το τελικό 13-5 για την Βουλιαγμένη από το σημείο του πέναλτι!

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΖΟΥΓΚΛΟ 13-5

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-0, 3-1, 2-1

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Άντι Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 2, Μουστακαριά 2, Γιαννοπούλου 2, Ριτζ 3, Τανκέεβα, Πάτρα Μ. 1, Ανδρεάδη, Διαμαντοπούλου 2, Σάντα 1, Αγγελίδη, Πάτρα Ε.

ΖΟΥΓΚΛΟ (Ματίας Πέτροβικς): Πεστζ, Φεκέτε, Μεζάρος-Φάρκας 1, Αλάκζα Ντ. 1, Κρένους, Φάρκας, Χνάτιζιν, Λεϊμέτερ 1, Πόλακ, Κέλε, Αλάκζα Ν., Γκέμες 2, Κάκας