Ήττα από την πανίσχυρη Ουραλότσκα στην πρεμιέρα

Με ήττα ξεκίνησε η Γλυφάδα τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, χάνοντας από την ρωσική Ουραλότσκα με 11-15

Την ήττα με 11-15 γνώρισε η Γλυφάδα από την Ουραλότσκα Ζλάτουστ στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» του Α’ προκριματικού γύρου της Ευρωλίγκας γυναικών για τη σεζόν 2021-22.

Με το ημίχρονο να λήγει και την Γλυφάδα να προηγείται 6-5, ύστερα από γκολ της Κούλχαας με φοβερό σουτ στον παραπάνω στην εκπνοή της δεύτερης περιόδου, οι Ρωσίδες κέρδισαν πέναλτι στην πρώτη επίθεσή τους στην τρίτη περίοδο και η πρώτη σκόρερ τους με έξι γκολ, Μαρία Μπέρσνεβα, ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Στη συνέχεια, η Ουραλότσκα κατάφερε τρεις φορές να προηγηθεί με 7-6, 8-7 και 9-8, όμως και τις τρεις η αρχηγός της Γλυφάδας και η πρωταγωνίστρια του αγώνα Τίνα Κοντογιάννη ήταν εκεί για την Γλυφάδα και με τρία απίστευτα γκολ ισοφάρισε εις τριπλούν! Η Μπέρσνεβα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ουραλότσκα, και η Ζελέντσοβα διεύρυνε στα δύο γκολ την διαφορά. Παρ’ όλα αυτά, η Γλυφάδα σε μία εξαιρετική φάση στα 2μ, κέρδισε πέναλτι, στο οποίο και η Ειρήνη Νίνου ευστόχησε, μειώνοντας στο ένα γκολ την διαφορά. Η Ζαπλάτινα, με ένα no look σουτ από το 5 στον παραπάνω, έδωσε και πάλι «αέρα» δύο γκολ στην Ουραλότσκα, η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα δεν τα παράτησε όμως και η εξαιρετική σήμερα Ειρήνη Νίνου σαν ένας άλλος…. Ίβοβιτς, σκόραρε για μία ακόμα φορά με σουτ χωρίς φάουλ από το 4! Αυτό ήταν και το τελευταίο γκολ της Γλυφάδας στο παιχνίδι και μετέπειτα η Ουραλότσκα σημείωσε τρία γκολ στο ενάμισι λεπτό που απέμενε, φεύγοντας με τη νίκη.

Παρά την ήττα, η Γλυφάδα ήταν παραπάνω από εξαιρετική στο σημερινό παιχνίδι, κοίταξε στα μάτια μία ομάδα που πέρυσι έφτασε στο Φάιναλ 4 και φέτος στοχεύει να κάνει το ίδιο, έπαιξε ένα πολύ έξυπνο παιχνίδι και έδειξε ότι η πρόκριση είναι δικό της θέμα, και μπορεί να την επιτύχει, αν βάλει όλες της τις δυνάμεις μαζί! Πολυτιμότερες παίκτριες του παιχνιδιού η Ειρήνη Νίνου και η αρχηγός Τίνα Κοντογιάννη, που μοιράστηκαν τα δέκα από τα έντεκα γκολ της Γλυφάδας (πέντε η καθεμία), ενώ για τις Ρωσίδες η διεθνής Μαρία Μπέρσνεβα με έξι γκολ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΟΥΡΑΛΟΤΣΚΑ 11-15

ΑΝΟ Γλυφάδας (Ορέστης Σαλάχας): Γκανγκλ, Νίνου Π., Κατσώνη, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Νίνου Ειρ. 5, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 1, Φουντωτού, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 5, Καρύτσα

Ουραλότσκα Ζλάτουστ (Μιχαήλ Νακοργιάκοβ): Ζαμπαλούεβα, Πανφίλοβα, Ζαπλατίνα 2, Μπουνάκοβα, Σαραφουντίνοβα 2, Πόποβα 2, Ζελέντσοβα 1, Λάπτεβα, Γκαλιμζιάνοβα 1, Γκολούμπεβα 1, Κόρκοβα, Μπέρσνεβα 6, Γκολόβινα

Πλέον η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα εστιάζει την προσοχή της στο παιχνίδι με την ΑSA Τελ Αβίβ αύριο Παρασκευή 19 Νοεμβρίου στις 18:45, έχοντας όλες τις δυνατότητες να φύγει με τη νίκη.