Νίκη γοήτρου για την Εθνική γυναικών κόντρα στη Ρωσία!

Φιλική αναμέτρηση με αντίπαλο τη Ρωσία είχε την Τετάρτη η Εθνική ομάδα γυναικών, η οποία βρίσκεται στη Βουδαπέστη για τα ευρωπαϊκά προκριματικά του World League και τον έναν και μοναδικό επίσημο αγώνα που θα δώσει με την Ολλανδία.

Φιλική αναμέτρηση: Ελλάδα – Ρωσία 11-9

Στο πλαίσιο της προετοιμασίας της, η ανανεωμένη «γαλανόλευκη» του Τεό Λοράντου αντιμετώπισε τη Ρωσία, σε έναν αγώνα γεμάτο δοκιμές, είχε διάθεση και υπήρξε παραγωγική στην επίθεση, ενώ περιόρισε σε γενικές γραμμές το δυνατό σημείο των Ρωσίδων που είναι η αντεπίθεση.

Από το τρίτο οκτάλεπτο και έπειτα η Ελλάδα πήρε βραχεία κεφαλή στο σκορ και τη διατήρησε με καλή άμυνα, όσο το «ανάμεσα» της Ρωσίας γινόταν και πιο επικίνδυνο, ενώ στα τελευταία λεπτά χρειάστηκαν οι καίριες αποκρούσεις της Ιωάννας Σταματοπούλου, τα αποτελεσματικά μπλοκ της ελληνικής άμυνας, αλλά και μια συνεργασία των αδερφών Πλευρίτου (Βάσω και Μαργαρίτα), με την οποία γράφτηκε το 11-9 στα 2:00 πριν το φινάλε. Ένα λεπτό αργότερα η Ειρήνη Νίνου έβγαλε μπλοκ στο σουτ της Πόποβα και η νίκη κατέληξε οριστικά σε ελληνικά χέρια.

Μπορεί να ήταν ένα φιλικό παιχνίδι, αλλά η Εθνική ομάδα πέτυχε μια νίκη γοήτρου κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο, ο οποίος την είχε αναγκάσει σε διαδοχικές ήττες τα τελευταία τρία χρόνια (σ.σ Έξι με κάθε επιφύλαξη της πληροφορίας). Έλενα Ξενάκη και Ελευθερία Πλευρίτου σημείωσαν από τρία τέρματα έκαστη και ήταν πρώτες σκόρερ της «γαλανόλευκης»!

Τα πρώτα τους λεπτά συμμετοχής με την Εθνική ομάδα πήραν οι νεαρές, Χριστίνα Σιούτη και Σοφία Τορνάρου, ενώ στη 13άδα βρισκόταν για πρώτη φορά η τερματοφύλακας, Ελένη Σωτηρέλη, η οποία δεν αγωνίστηκε.

Ακολουθήστε το Aquafeed24 στο Instagram για γκολ από την αναμέτρηση!

Με δύο γκολ της Ξενάκη και ένα της Ελευθερίας Πλευρίτου η Εθνική ομάδα προηγήθηκε 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, πριν ισοφαρίσει η Καρίμοβα σε 3-3 για την πρώτη περίοδο.

Στη συνέχεια, η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη έγραψε το 4-4 στο 5:03, ενώ το προβάδισμα στην Εθνική έκανε με μια ακόμη… τρίπλα η Νικόλ Ελευθεριάδου για το 5-4 της Ελλάδας στο τέλος της περιόδου!

Στα 19 δευτερόλεπτα μάλιστα, η Τσουκαλά με υπομονή είδε το μπάσιμο της Ελευθεριάδου στα 2μ. και της έδωσε την πάσα, για να κερδίσει η νεαρή αθλήτρια το πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε η ίδια, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από την Ουστιούκινα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Γκλίζινα ισοφάρισε σε 5-5, ωστόσο η Ελευθερία Πλευρίτου κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε η ίδια για το 6-5, ενώ αμέσως μετά η Εθνική έβγαλε αποτελεσματικό λιγότερο.

Μάλιστα, η Έλενα Ξενάκη με το τρίτο προσωπικό της γκολ από τα 2μ, έγραψε το 7-5 για την Εθνική στο 6:13! Η απάντηση ήρθε άμεσα από την Τιμοφέεβα, η οποία από τη θέση του φουνταριστού κυριάρχησε και μείωσε σε 7-6.

Εν συνεχεία, το δοκάρι σταμάτησε την Προκόφιεβα σε παίκτη παραπάνω, την ώρα που η Εθνική είχε πολύ χαμηλό μέσο όρο στην 7άδα της.

Στο 3:20, η Ελευθερία Πλευρίτου με το τρίτο προσωπικό της τέρμα, κέρασε μια λόμπα τη Ρωσίδα τερματοφύλακα και έγραψε το 8-6 για την Εθνική Ελλάδος! Παρ’όλα αυτά, στην επόμενη επίθεση, η Γκλίζινα βρήκε λίγο χώρο σε ζώνη στη δεξιά τους πλευρά και με έξυπνο σουτ μείωσε σε 8-7 για τη Ρωσία.

Απάντηση στην.. απάντηση είχε η Νικόλ Ελευθεριάδου με το 2ο τέρμα της, αυτή τη φορά από την περιφέρεια και περνώντας τη μπάλα πάνω από το μπλοκ για το 9-7, στο 2:42!

Ακολούθησαν τρεις μεγάλες αποκρούσεις από την Ιωάννα Σταματοπούλου και το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με παίκτη παραπάνω για την Εθνική που κέρδισε η Ξενάκη, αλλά σε διπλή ευκαιρία η Ελλάδα δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, στο 6:03 η Καρίμοβα κέρδισε πέναλτι και η ίδια το μετουσίωσε σε γκολ για το 9-8.

Εν συνεχεία, η Μαργαρίτα Πλευρίτου με ωραίο σκαστό στην πρώτη γωνία τιμώρησε τη ρωσική ζώνη στα αριστερά της ελληνικής επίθεσης και έγραψε το 10-8, ωστόσο στο 4:10 η Σιμάνοβιτς κέρδισε ξανά πέναλτι σε παίκτη παραπάνω. Στην εκτέλεση, η Γκλίζινα σκόραρε για το 10-9, ενόσω η Ελευθερία Πλευρίτου περνούσε εκτός αγώνα με την 3η της ποινή.

Το 11-9 ήρθε στα 2:00 με τη Βάσω Πλευρίτου να δίνει την ασίστ στη Μαργαρίτα Πλευρίτου, η οποία από κοντά σκόραρε για να δώσει προβάδισμα νίκης στην Εθνική ομάδα!

Ένα μπλοκ της Ειρήνης Νίνου στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, έδωσε την ευκαιρία στον Τεό Λοράντο να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ, εξηγώντας τι θέλει να κάνουν στο ανάμεσα της Ρωσίας.