Νίκη για τους Ιάπωνες στον όμιλο της Εθνικής – Και τι δεν είχε η πρεμιέρα του πόλο ανδρών!

Μία πρεμιέρα…να την «πιεις στο ποτήρι» για το πόλο ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Βουδαπέστη!

Η αυλαία της υδατοσφαίρισης ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα άνοιξε με οκτώ αναμετρήσεις. Σε πολλές από αυτές τα ισχυρά φαβορί όπως Ισπανία, Ιταλία και Αυστραλία πήραν ευρείες νίκες. Υπήρχε φυσικά και το παράδειγμα της Σερβίας όπου στο παιχνίδι με την Αμερική ναι μεν κέρδισε με ενσχετική ευκολία όμως δέχθηκε και πάρα πολλά γκολ. Κυριολεκτικά κανείς δεν μένει παραπονεμένος από την εξέλιξη των παιχνιδιών της πρώτη ημέρας. Οι οικοδεσπότες Ούγγροι υποδέχθηκαν τους Μαρουβούνιους με μία…vintage εμφάνιση και μία υπερηχητική ατμόσφαιρα. Ο Β’ όμιλος βέβαια μπορεί να περηφανεύεται ότι παρουσίασε σίγουρα τα καλύτερα ντέρμπι. Ελλάδα με Κροατία στο 8-8 αλλά όχι μόνο αυτό.

Το παιχνίδι λοιπόν την Γερμανίας με την Ιαπωνία, το οποίο αφορά άμεσα την χώρα μας, έβγαλε νικήτρια την ομάδα από την Ασία, αλλά πολύ πιο δύσκολα από ότι φαινόταν θα συνέβαινε… Οι Ιάπωνες κυριάρχησαν ολοκληρωτικά για 3 οκτάλεπτα, όμως το τελευταίο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 7-1 υπέρ των Γερμανών παραλίγο να κοστίσει τη νίκη που ήταν σχεδόν «κλειδωμένη». Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Γιοσούκε Ινάμπα με 5 τέρματα ενώ ο τερματοφύλακας των Γερμανών Moritz Schenkel, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και πραγματοποίησε 11 επεμβάσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε στο πρώτο οκτάλεπτο με τους Ιάπωνες να μπαίνουν…ιδιαίτερα ζεστοί επιθετικά! Είχαν σε τρομερή κατάσταση τον Γιουσούκε Ινάμπα ο οποίος με την συμπλήρωση των πρώτων οκτώ λεπτών είχε ήδη σημειώσει 4 τέρματα! Η Γερμανία βρήκε το πρώτο τέρμα της στο παιχνίδι μετά από 4 περίπου λεπτά ενώ ήδη το σκορ ήταν στο 3-0 για την Ιαπωνία. Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τις δύο ομάδες να τελειώνουν την πρώτη περίοδο στο 5-2 υπέρ της ομάδας του Γιοσιμόρι Σιότα.

Η Γερμανία έκανε μία πιο δυναμική αρχή και μείωσαν προσωρινά αλλά η Ιαπωνία μετά από ελάχιστα αγωνιστικά λεπτά επανήλθε πλήρως σε ρυθμούς πρώτου οκταλέπτου και «έστειλε» τη διαφορά στα 4 γκολ, 8-4. Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν κατά κύριο λόγο στον τρόπο και στις λύσεις που έβρισκαν οι δύο ομάδες, καθώς η Γερμανία είχε 6 λάθη έναντι 2 της Ιαπωνίας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Τακάτα και τον Γουατανάμπε, να στέλνουν το σκορ στο 10-4, ενώ ύστερα από 3 λεπτά αφλογιστίας για τις δύο ομάδες ο Αράι στο 2:33 έκανε το 11-4. Εκεί ξεκίνησε η Γερμανική αντεπίθεση η οποία ήταν μακρά… Γκάνσεν και Σούτζε έκαναν στο 2:00 και στο 1:11 το 11-5 και το 11-6. Και όλα αυτά οδήγησαν σε μία απίστευτη τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 5-1 και την ομάδα του Πέταρ Πόρομπιτς να φτάνει μία… ανάσα από το να πάρει την ισοπαλία τελικά αφού κατάφερε να φτάσει την αναμέτρηση στο 12-11.

Τα οκτάλεπτα: 2-5, 2-3, 2-3, 5-1

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις:

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 8-12:

Υπερηχητική Ουγγαρία μπροστά σε καυτό κοινό!

Η ομάδα του Μαροβουνίου πάλεψε σκληρά, ιδιαίτερα στο πρώτο ενάμιση οκτάλεπτο ωστόσο η ποιότητα και αφθονία σε λύσεις που διαθέτουν οι Μαγυάροι  αλλά και η καυτή εξέδρα που δημιούργησαν οι ουσιαστικά γηπεδούχοι, δεν τους άφησε πολλά περιθώρια. Με τον Μάρτον Βάμος να είναι καταπληκτικός, τον Βόγγελ να μετρά 10 αποκρούσεις και τον Πρωταθλητή Ευρώπης Γκέργκο Ζαλάνκι να κάνει αυτό που ξέρει καλύτερα…να σκοράρει ήρθε μία πολύ σημαντική νίκη η οποία συνδυάστηκε και με ανάλογη εμφάνιση για τους Ούγγρους.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-3, 2-3, 2-3

ΙΤΑΛΙΑ – ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 22-4: Χωρίς καμία απολύτως δυσκολία η ομάδα του Σάντρο Καμπάνια τελείωσε πολύ γρήγορα την υπόθεση νίκη αφού και η διαφορά ποιότητας ήταν τεράστια. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Αντρέα Φοντέλι με 4 τέρματα.

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ – ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ 10-4: Η ομάδα το Τίμοθυ Χάμιλ χωρίς να «πιάσει» ιδιαίτερα υψηλή απόδοση, μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το παιχνίδι με τους Καζάκους αφού έφτασε μέχρι το ημίχρονο με 4-0 ενώ εν συνεχεία…κάπως μοιράστηκαν τα γκολ. Πρώτοι σκόρερς για τους Αυστραλούς ήταν ο Λουκ Παβιγιάρντ και ο Νέηθαν Πάουερ με 3 τέρματα έκαστος.

ΗΠΑ – ΣΕΡΒΙΑ 13-17: Αυτή η αναμέτρηση ναι! Κάλλιστα χωράει πολλή συζήτηση. Οι Αμερικάνοι ήταν καταπληκτικοί και πάρα μα πάρα πολύ ανταγωνιστικοί για 3 οκτάλεπτα. Συγκεκριμένα έπειτα από 24 λεπτά αγώνα ήταν μόλις ένα γκολ πίσω. Φυσικά στη συνέχεια οι Σέρβοι με την ποιότητα τους κατάφεραν εν τέλει να πάρουν τη νίκη την ασφαλή διαφορά των τεσσάρων τερμάτων. Σε μία εντελώς ελληνικού ενδιαφέροντος είδηση, ο νέος τερματοφύλακας του Περιστερίου Ντρου Χόλαντ πραγματοποίησε 9 επεμβάσεις! Οι πρώτοι σκόρερ ήταν αναμέτρησης ήταν δύο, ένας για κάθε ομάδα. Από τη μία ο Ντούσαν Μάντιτς και από την άλλη ο Άλεξ Μπόουεν, με 4 γκολ ο καθένας.

ΚΑΝΑΔΑΣ – ΙΣΠΑΝΙΑ 2-19: Μία αναμέτρηση από εκείνες που δεν χωράνε κριτική αφού οι Ισπανοί άπλωσαν από την αρχή την ποιότητα τους στον αγωνιστικό χώρο και πήραν τους πολύτιμους βαθμούς αλλά και τη διαφορά των γκολ. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο σπουδαίος περιφερειακός της Μπαρτσελονέτα Φελίπε Περόνε με 5 γκολ σε ισάριθμες προσπάθειες.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΓΕΩΡΓΙΑ 10-14: Σε ένα παιχνίδι όπου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στα πρώτα 16 λεπτά της αναμετρησης, η ομάδα του Ιρακλί Ραζμάτζε κατάφερε και πήρε μία νίκη χρυσάφι ενόψει της συνέχεια της διοργάνωσης.