Απίστευτο παιχνίδι και χάλκινο για τις Πατρινές του Μπιτσάκου!

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με υψηλό επίπεδο πόλο τηρουμένων των αναλογιών, η ΝΕ Πατρών κατάφερε για δεύτερη σερί χρονιά να μπει στα μετάλλια των ηλικιακών πρωταθλημάτων, καθώς κατέκτησε το χάλκινο στην κατηγορία των Νέων γυναικών.

Η αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό ήταν αντάξια των προσδοκιών, με τα κορίτσια του Δημήτρη Μπιτσάκου και του Γιάννη Μπενόπουλου να βγάζουν τεράστια ψυχικά αποθέματα μέσα στο νερό, όμως οι Πατρινές στο τελευταίο οκτάλεπτο και συγκεκριμένα 2:30 λεπτά πριν το τέλος σκόραραν για το τελικό 9-8 και θα ανέβουν στο βάθρο.

Πέραν του αποτελέσματος ο αγώνας ήταν πραγματικό ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και τη ΝΕΠ να γυρνάει από την κόλαση στο τρίτο οκτάλεπτο, όταν είδε τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με 7-5.

Εκεί, μείωσε σε 7-6 με buzzer beater στην τρίτη περίοδο, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε σε 7-7. Με την ψυχολογία στα ύψη η ΝΕΠ πήρε το προβάδισμα, όμως ο Ολυμπιακός δεν παράτησε τίποτα και ισοφάρισε σε 8-8, όμως στο τέλος οι Πατρινές σημείωσαν το «χρυσό» γκολ που τους έδωσε το χάλκινο μετάλλιο.

NE ΠΑΤΡΩΝ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 9-8

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 2-2, 3-1

ΝΕ Πατρών (Δημήτρης Μπιτσάκος): Γιαννακέα, Πασσά, Σινέμογλου, Ρακιντζή, Τζιμάρα Ευφ., Μπαλάτσα 2, Πετάση 2, Παπαδοπούλου, Μοίραλη, Μπιτσάκου 3, Τζιμάρα Ευδ. 1, Λυκοθανάση 1, Ζαφειράκη, Τσίστα, Γεωργίου

Ολυμπιακός (Γιάννης Μπενόπουλος) Πουλοπούλου, Φραγκάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Μοροχλιάδου, Φουντωτού, 2 Χαλδαίου 1, Τσένου, Κωνσταντοπούλου 2, Ρουμελιώτη, Ζαχαρία, Σιούτη 2, Αρβανιτάκη, Κουνέλη, Στρογγυλούδη, Χριστοδούλου Αμ.