Μοιράστηκαν τα… ημίχρονα στο Γουδή με τον Ολυμπιακό να έχει την τελευταία λέξη κόντρα στον Απόλλωνα!

Κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλωνας, όμως η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου «ξέσπασε» στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο με «πεντάσφαιρο» Γενηδουνιά!

Σθεναρή αντίσταση επέδειξε ο Απόλλωνας στην έδρα του, το Σάββατο 26/02, υποδεχόμενος τον ισχυρό Ολυμπιακό, με τον Νταμπλούχο Ελλάδας να επικρατεί τελικά με 16-12 στην 2η Αγωνιστική του 1ου Γκρουπ για το Πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών. Η ομάδα του Νικόλα Δεληγιάννη έλεγχε απόλυτα το πρώτο ημίχρονο του αγώνα, όμως οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο, με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά να πρωταγωνιστεί και πάλι στο σκοράρισμα, σε ένα σκληρό αλλά ισορροπημένο ντέρμπι.

Βαθμολογικά λοιπόν, ο Ολυμπιακός συνεχίζει αήττητος στο Πρωτάθλημα (και στο Κύπελλο) φτάνοντας με ακόμα ένα «τρίποντο» στους 48 βαθμούς, παραμένοντας στην 1η θέση του G1, ενώ ο Απόλλωνας αναζητά την νίκη στην Β’ Φάση όντας στην αντίστοιχη 4η θέση με 34 βαθμούς.

Η διακύμανση του αγώνα…

Με τον Απόλλωνα να κερδίζει το σπριντ και τον Ολυμπιακό να κλέβει την μπάλα από την πρώτη επίθεση των γηπεδούχων ξεκίνησε στο ματς, ενώ αμέσως μετά (06:28) ο Δερβίσης άνοιξε το σκορ (1-0) με ψιλοκρεμαστό σουτ από την περιφέρεια. Η ισοφάριση για την ελαφρά ταξιαρχία ήρθε γρήγορα, στα 05:33 από τον Μόκκα, ο οποίος έγραψε το 1-1 σε παίκτη παραπάνω από το δεύτερο δοκάρι. Ο αρχηγός του Απόλλωνα, Αλέξανδρος Γούνας, «άνοιξε λογαριασμό» στα 04:28 για το 2-1 επίσης σε παίκτη παραπάνω. Στην συνέχεια του πρώτου οκταλέπτου, ο Απόλλωνας έδειχνε ιδιαίτερα αποτελεσματικός στην άμυνα, με πολλά μπλοκ στα σουτ των «ερυθρόλευκων», ενώ ο Ολυμπιακός γύρισε σε ζώνη. Στα 01:37 ο Γιώργος Δερβίσης βρέθηκε να σκοράρει και πάλι για την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, γράφοντας το 2-2 με δυνατό σουτ από το αριστερό άκρο. Αμέσως μετά, με τον Σολανάκη να κερδίζει το πέναλτι στα 2μ, ο Αλέξανδρος Γούνας ευστόχησε στην εκτέλεση στα 01:14, δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην  ελαφρά ταξιαρχία για το 3-2. Άμεση απάντηση επιφύλλασε ο Γενηδουνιάς στο τελευταίο λεπτό του πρώτο μέρους για το 3-3 με «βολίδα» από την περιφέρεια (δοκάρι-μέσα), όμως ο Γκουσάροφ διαμόρφωσε το 4-3 στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Γκολ με το «καλημέρα» της 2ης περιόδου και διαφορά δύο τερμάτων προσέφερε ο Αλαμάνος για τον Απόλλωνα, ο οποίος στα 07:32 σκόραρε από την κορυφή της επίθεσης. Γρήγορα όμως, ο Χρυσοσπάθης μείωσε σε 5-4 για τον Ολυμπιακό από το αριστερό άκρο, αφού ο Κολόμβος έβγαλε την ασίστ. Ο ίδιος ο «ερυθρόλευκος» φουνταριστός έφερε αμέσως μετά το ματς στα ίσα, με παλικαρίσια προσπάθεια από τα 2μ για το 5-5. Μετά από οργανωμένη επίθεση στα μέσα του 2ου μέρους ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει και πάλι την πρωτοπορία στο σκοράρισμα, με τον Γούνα να κάνει «χατ-τρικ» με το 6-5. Ο ίδιος ο αρχηγός ευστόχησε για 2η φορά σε πέναλτι λίγο αργότερα (02:52), δίνοντας διαφορά 7-5 στον Απόλλωνα. Στα 02:03, με τον Ολυμπιακό να έχει παίκτη παραπάνω ο Φίλιπ Φιλίποβιτς σκόραρε χαρακτηριστικά για το 7-6, με δυνατό σουτ πάνω από το κεφάλι του Γαλανόπουλου. Ωστόσο, το 5ο γκολ του Γούνα έδωσε και πάλι προβάδισμα 2 τερμάτων στους γηπεδούχους, σκοράροντας μετά από ριμπάουντ περίπου στο τελευταίο λεπτό του οκταλέπτου.

Ξεκινώντας το 3ο οκτάλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν γρήγορα με τον Γενηδουνιά από την περιφέρεια για το 8-7, ενώ αμέσως μετά ο αρχηγός – Κωνσταντίνος Μουρίκης ισοφάρισε για το 8-8 (06:28) με εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια από τα 2μ. Με τον Απόλλωνα να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στην επίθεση, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την κούραση των γηπεδούχων σε αυτό το σημείο στην άμυνα και πέρασε μπροστά στο σκορ, με το 9-8 στα 4 λεπτά, όπου ο Φιλίποβιτς ευστόχησε στο πέναλτι. Λίγο αργότερα, στα 02:51 ο Μπούσλιε σκόραρε εντυπωσιακά από 2μ, υποδεχόμενος την μπάλα με δύο παίκτες πάνω του όπου μετά από ντρίμπλα έγραψε το 10-8. Η μείωση για την ελαφρά ταξιαρχία ήρθε από τον Μανώλη Σολανάκη, ο οποίος μετά από ριμπάουντ διαμόρφωσε το 10-9, ενώ αμέσως μετά κέρδισε και το πέναλτι για τον Απόλλωνα, το οποίο εύστοχα εκτέλεσε και πάλι ο Αλέξανδρος Γούνας για το 10-10. Το τρίτο και συναρπαστικό μέρος έκλεισε με εντυπωσιακό γκολ του Γενηδουνιά από μακριά, ο οποίος έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» (11-10).

Στο 4ο και τελευταίο μέρος, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου σκόραρε στην πρώτη επίθεση (μετά από ριμπάουντ), με τον Γενηδουνιά να γράφει το 12-10 για τον Ολυμπιακό (07:18). Ο Απόλλωνας είχε χαρακτηριστικά 2 ευκαιρίες σε παίκτη παραπάνω για να μειώσει, όμως η κόπωση των παικτών ήταν εμφανής μετά το παραγωγικότερο 3ο οκτάλεπτο του Ολυμπιακού, ενώ το 5ο γκολ για τον Ντίνο Γενηδουνιά ήρθε μαζί με το 13-10. Το επιθετικό σερί του Ολυμπιακού στο 4ο οκτάλεπτο συνέχισαν οι Φουντούλης και Γκίλλας για το 14-10 και 15-10 αντίστοιχα. Η μείωση για τον Απόλλωνα για το 15-11 ήρθε από τον Κότσκαρ, ενώ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα διαμορφώθηκε το 16-11 από δυνατό σουτ του Φιλίποβιτς για τον Ολυμπιακό και το τελικό 16-12 από τον Αλαμάνο στην εκπνοή του χρόνου

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 12-16

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 4-3, 2-5, 2-5

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Γαρδίκας, Μόκκας 1, Γωνιωτάκης, Κίτσος, Γκουσάροφ 1, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς, Γούνας 6, Τσολακούδης, Σολανάκης 1, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Χρυσοσπάθης 1, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος.