Ένταση και διακοπή στο ΠΑΟΚ – Λάρισα και μεγάλος νικητής ο ΝΟΛ!

Νίκησε τον μαχητικό ΠΑΟΚ ο ΝΟ Λάρισας στην έδρα του!

Δυνατό παιχνίδι σημειώθηκε στην Λάρισα ανάμεσα στον ΝΟΛ και τον ΠΑΟΚ στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, με την οικοδέσποινα να παίρνει τελικά την νίκη με 11-10. Οι Λαρισαίες βρισκόντουσαν καθ´ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και παρότι ο ΠΑΟΚ πάλεψε αρκετά το παιχνίδι και πλησίαζε αρκετές φορές, δεν κατάφερε να σημειώσει την δεύτερή του νίκη και παρέμεινε στους 4 βαθμούς, ενώ ο ΝΟΛ έφτασε τους 19 και προσπέρασε την ΝΕΠ, μένοντας μόνος του στην 7η θέση.

Πρωταγωνίστρια για τον ΠΑΟΚ ήταν η Φραγκιά, σημειώνοντας τέσσερα γκολ για τις φιλοξενούμενες, ενώ με το τελευταίο της τέρμα στα τελευταία δύο λεπτά πλησίασε αρκετά το σκορ, μειώνοντας σε 10-9. Ένα γκολ της Τουλουμτζίδου όμως 1:17 πριν τη λήξη για το 11-9 «κλείδωσε» την νίκη της Λάρισας, ενώ το τελικό 11-10 διαμορφώθηκε από την Ακιλμπάγιεβα στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα. Υπήρξε, μάλιστα, αρκετή ένταση στο παιχνίδι, το οποίο και διακόπηκε στην τρίτη περίοδο, λόγω υβριστικών συνθημάτων των φιλάθλων προς τους διαιτητές.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΠΑΟΚ 11-10

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 4-2, 1-1, 3-5

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Ζαφειράκη, Κόκκινου, Tουλουμτζίδου 3, Τζελέπη, Κολτσίδα 4, Σακελλαρίου , Γαλανοπούλου, Ρότζερς, Χασιώτη, Καρυπίδου Η. 4

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Φορίδου, Ακιλμπάγιεβα 1, Ασκερίδου, Ταυρίδου, Μυτάκη, Λαμπρούση, Κάιζερ 3, Φραγκιά 4, Ντώνα,  Λασκαρίδου 1,  Μανίκα,  Σύκκα-Λεριώτη, Παρασκευοπούλου 1, Στόγιου