Μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Υδραϊκό!

Συναρπαστικό παιχνίδι στην Ηλιούπολη ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον Υδραϊκό, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 5-5 για την 7η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

Στο τελευταίο λεπτό, ο Μαυροβούνιος φουνταριστός, Νίκολα Βούξεβιτς, σκόραρε για λογαριασμό της ομάδας του Κωνσταντίνου Δάνδολου και έδωσε έναν πολύτιμο βαθμό στην «Ένωση» που έφθασε τους 5, ενώ ο Υδραϊκός του Μάκη Βολτυράκη παρέμεινε στους 12, αλλά βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό με κλειστές άμυνες και είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι, με την ομάδα του Βολτυράκη να δείχνει ότι έχει το πάνω χέρι στο τρίτο οκτάλεπτο κυρίως, όταν είχε φτάσει να προηγείται με δύο γκολ διαφορά (3-5). Στην τελευταία περίοδο, όμως, οι παίκτες του Δάνδολου, παθιασμένοι και αποφασισμένοι, κατάφεραν να περιορίσουν με την καλή τους άμυνα τους Υδραίους και να να βρουν λύσεις επιθετικά, που τους έδωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Βούξεβιτς (Νο 5) ήταν ο εκτελεστής (πρώτος σκόρερ του ματς με 3 γκολ) και ανέλαβε δράση για την ΑΕΚ στο τελευταίο οκτάλεπτο. Κατ’ αρχάς μείωσε σε 4-5 στο 3.14 πριν από τη λήξη του αγώνα και στη συνέχεια ήταν αυτός που ισοφάρισε στο τελικό 5-5. Πολύ καλός για την ΑΕΚ και ο Βέκκος που πέτυχε τα άλλα δύο γκολ.

ΑΕΚ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 5-5

Οκτάλεπτα: 2-3, 0-0, 1-2, 2-0.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Καζάζης, Σταμέλος, Κουτσιαλής, Βούκσεβιτς 3, Κουλιεράκης, Γιαννουρής, Παυλιδάκης, Στελλάτος, Βέκκος 2, Μαυρωτάς Α. Κατσινούλας, Ζώρζος, Παππάκος.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Πολογεώργης, Τσιστράκης 1, Θαλασσινός, Κοκκινάκης 1, Παπασηφάκης 2, Μακαντώνης, Μπλάνης, Αργυρόπουλος Κ. Φώσκολος. Παπαδόγκωνας, Μπεριστιάνος, Αλβέρτης 1, Παρτσόγλου, Καλαμβόκης, Χατζηγούλας.

Διαιτητές: Παϊρακταρίδης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός