Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού επί του Εθνικού και τώρα τελικός!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Ο δεύτερος ημιτελικός που φιλοξένησε το Δημοτικό Κολυμβητήριο Νέα Πολιτείας για το Final 4 του Κυπέλλου ήταν αυτό της μάχης Ευρωπαίων. Ο Ολυμπιακός κάνοντας μία τρομερή εμφάνιση στην άμυνα, πήρε τη νίκη με 9-6.
Ο Πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός και ο Κυπελλούχος Ευρώπης Εθνικός, αναμετρήθηκαν για το εισιτήριο στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και παίζοντας σπουδαία άμυνα κατάφερε να πάρει προβάδισμα 3-0 γκολ στην πρώτη περίοδο κρατώντας τον Αυτοκράτορα χωρίς τέρμα για σχεδόν 12 λεπτά. Στη συνέχεια ο Εθνικός ισορρόπησε για λίγο μειώνοντας αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει αρκετά και στη συνέχεια η ομαδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς έκανε μία όλα όσα πρέπει για να διατηρήσει στο ακέραιο τη διαφορά που είχε χτίσει.

1ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Το πρώτο σπριντ το πήρε ο Εθνικός και είχε δοκάρι στην πρώτη του προσπάθεια, όμως οι ερυθρόλευκες έκαναν στην επίθεση το 1-0 με την Έλενα Ξενάκη στο 7:08 να σημειώνει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης. Στο 3:48 η Ελευθερία Πλευρίτου με καταπληκτική λόμπα από τα 5 μέτρα έκανε το 2-0. Στο 3:08 η Νικόλ Ελευθεριάδου διαμόρφωσε από το σημείο του πέναλτι το 3-0. Στο 2:38 η Μυριοκεφαλιτάκη πήρε αποβολή με αντικατάσταση. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν καλές άμυνες και στον παίκτη λιγότερο.

2ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με συνέχεια στις άμυνες για τις δύο ομάδες, ωστόσο ο Ολυμπιακός μετά από εκπληκτική πάσα της Σλίκινγκ στην Βάσω Πλευρίτου η οποία σκόραρε από τα 2 μέτρα έγινε το 4-0. Στο 4:09 ο Εθνικός πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην αναμέτρηση έπειτα από 12 λεπτά αγώνα, με πολύ ωραίο σουτ από τα αριστερά από την Έλενα Ελληνιάδη. Στη συνέχεια η Νικόλ Ελευθερίαδου είχε διπλό! δοκάρι σε σουτ που επιχείρησε, και στην αμέσως επόμενη φάση στο 3:07 η Ρεμπέκα Πάρκες σκόραρε από το φουνταριστό μειώνοντας στο 4-2. Στα 58 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη του ημιχρόνου σκόραρε στον παίκτη παραπάνω με την Νικόλ Ελευθεριάδου, κάνοντας το 5-2.

3ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Στα 12 δευτερόλεπτα από την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός διεύρυνε εκ νέου τη διαφορά στα 3 τέρματα με πολύ ωραίο τελείωμα από το φουνταρίστο της Έλενας Ξενάκη. Στη συνέχεια όμως ο Εθνικός βρήκε απάντηση με την Καρολίνα Ιωάννου να σκοράρει από το 3 μειώνοντας τη διαφορά των γκολ στα τρία τέρματα. Όμως ο Ολυμπιακός με την Έλενα Ξενάκη να σημειώνει το τρίτο της τέρμα στην αναμέτρηση και να κάνει το 7-3, ενώ στη συνέχεια η νεαρή Φωτεινή Τριχά σημείωσε το 8-3 στην κόντρα στο 4:55. Η Ιωάννα Χαραλαμπίδη στην αμέσως επόμενη φάση σκόραρε στον παραπάνω κάνοντας το 8-4. Στο 1:59 η Ρεμπέκα Πάρκες σκόραρε το δεύτερο γκολ της στην αναμέτρηση κάνοντας 8-5 μειώνοντας εκ νέου το σκορ.

4ο ΟΚΤΑΛΕΠΤΟ: Στην εκκίνηση του τελευταίου μέρους της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός αύξησε ξανά τη διαφορά στα 4 τέρματα με τη Νικόλ Ελευθεριάδου να κάνει και αυτή χατ-τρικ και να κάνει το 9-5.Στα 4 πριν από το τέλος η Άσλεϊ Τζονσον απέκρουσε πέναλτι της Βασιλικής Πλευρίτου διατηρώντας τη διαφορά στα 4 γκολ. Στο 2:36 η Καρολίνα Ιωάννου έφερε τη διαφορά στα 3 γκολ. Στο 39 δεύτερα πριν από το τέλος η Ιωάννου σημάδεψε το δοκάρι από το πέναλτι που εκτέλεσε και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε στο 9-5 που έμελλε να είναι και το τελικό.

Οκτάλεπτα: 3-0, 2-2, 3-3, 1-1

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Αλεξάνταρ Τσίριτς: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ε 1, Σλίκινγκ, Ελευθεριάδου 3, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη, Πλευρίτου Μ, Χαλδαίου, Πλευρίτου Β 1, Κρίστμας, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τρίχα 1, Δρακωτού

Εθνικός:Αντιγόνη Ρουμπέση: Σωτηρέλη, Ιωάννου 2, Χαραλαμπίδη Ι 1, Ελληνιάδη 1, Κοντονή, Πάρκες 2, Χατζηκυριακάκη, Μπενέκου Α, Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Σ, Μπενέκου Ι, Καραμπέτσου, Τζόνσον