Με… άνεση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδος ο Εθνικός Πειραιά!

Με πολλά διαφορετικά πρόσωπα να αγωνίζονται και πλουραλισμό στην επίθεση, ο Εθνικός Πειραιά επικράτησε του μαχητικού ΝΟ Ρεθύμνου στο «Π.Καπαγέρωφ» με 11-5 και προκρίθηκε στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος στην Πάτρα.

Οι «κυανόλευκες» πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα χάρη σε συνεχόμενα τέρματα της Άλκηστης Μπενέκου, ενώ στη συνέχεια το Ρέθυμνο προσπάθησε να πιέσει, μειώνοντας στα δύο τέρματα στο ημίχρονο 6-4, όμως χάρη σε μία εκρηκτική τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες ξέφυγαν και πάλι με 11-4. Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο κάτω από τα δοκάρια του Εθνικού πέρασε η Αναστασία Μπεκρή, ενώ οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν εκ νέου να μειώσουν εκ νέου χωρίς όμως να αλλάζει κάτι επί της ουσίας στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Οδυσσέα Μπαριωτάκη παρατάχθηκε με 9 αθλήτριες, ενώ αμφότεροι οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλες τις διαθέσιμες αθλήτριες τους. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η φουνταριστός των Κυπελλούχων Ευρώπης Άλκηστη Μπενέκου με 6 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 5-0, 0-1

Εθνικός Πειραιά (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Λαλούση, Μπορίσοβα 1, Λασκαρίδου, Κοντονή 1, Μπέτα 1, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α 6, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Μπενέκου Ι, Άντριους, Μπεκρή, Γεωργούση, Κλαψιανού

Ρέθυμνο (Οδυσσέας Μπαριωτάκης): Πουλοπούλου, Λαμπαθάκη , Ντόϊλ 1, Κυριακάκη 3, Φαρμάκη, Τσιουγκρή 1, Σάντεζ, Μυριοκεφαλιτάκη, Λιμπιτάκη