Με ανατροπή δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Παναθηναϊκό που έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού ΝΟΠ!

by Γιώργος Χρήστου

Όλα τα παιχνίδια της υδατοσφαίρισης σήμερα είναι αφιερωμένα στη μνήμη του Αδαμάντιου Μαντή, ο οποίος έφυγε από τη ζωή στις 3/11, πριν από τέσσερα χρόνια.

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του και τρίτη συνολικά πέτυχε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε με ανατροπή 11-9 του μαχητικού ΝΟ Πατρών για την 7η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Μάζη με ένα σερί 4-0 στα τελευταία λεπτά του αγώνα ανέτρεψε το εις βάρος του 9-7 σε 11-9 και έφτασε τους 10 βαθμούς, ενώ οι Πατρινοί που πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα παράμειναν στους τρεις.

Παναθηναϊκός – ΝΟ Πατρών 11-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΝΟ Πατρών προηγήθηκε με 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά ο Παναθηναϊκός με ένα επιμέρους σκορ 4-2 στη δεύτερη περίοδο πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (5-4). Παρόλα αυτά οι Πατρινοί πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 9-7 στις αρχές της τελευταίας περιόδου αλλά το σύνολο του Δημήτρη Μάζη με τέσσερα αναπάντητα γκολ έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη που τον φέρνει σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Στίβενσον που σημείωσε τέσσερα τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 4-2, 2-4, 4-1

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Παπαθεοδοσίου, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης Γ. 2, Στίβενσον 4, Μπραΐμης, Σγουρίδης 2, Χατζηγούλας, Δερμιτζάκης Δ., Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 1, Κρατημένος, Χωματάς, Εγνατιάδης

ΝΟ Πατρών (Γιώργος Ντόσκας): Καζάκος, Τζώρτζης 1, Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος Β., Γεωργαράς 3, Παπαχριστόπουλος, Παπαδόγκωνας, Πασσάς, Ανδρικόπουλος, Λαμπάτος, Βικάτος 2, Γαβαλάς Ι., Βυθούλκας, Γουίλσον 3, Μπετχαβάς