Με άμυνα «τσιμέντο» ο ΑΝΟΓ κέρδισε την ΑΕΚ! (VIDs)

Ιδανικός καιρός για πόλο στο κολυμβητήριο της Βουλιαγμένης, όπου ο τυπικά γηπεδούχος ΑΝΟ Γλυφάδας υποδέχτηκε την ΑΕΚ για τη 10η αγωνιστική της Α1 ανδρών.

ΑΝΟΓ – ΑΕΚ 12-3

Με εξαιρετική αμυντική λειτουργία και τον Δημήτρη Κουρούβανη στο τέρμα, ο ΑΝΟΓ πήρε μια σημαντική νίκη που τον «ξεκόλλησε» από τους έξι βαθμούς, καθώς πια η Γλυφάδα έχει 9 πόντους και προσπέρασε την «Ένωση» που παρέμεινε στους οκτώ.

H Γλυφάδα ήταν ανώτερη από την αρχή έως το τέλος και χάρη στην άμυνα της διατηρούσε προβάδισμα, το οποίο και αύξανε όσο περνούσαν τα λεπτά, φθάνοντας στην επικράτηση. Highlight της αναμέτρησης το πανέμορφο τέρμα που πέτυχε για το 2-0 ο Χάρης Χαραλαμπόπουλος και μπορείτε να το δείτε στο instagram του Aquafeed24.

Ιδανικά ξεκίνησε την αναμέτρηση στον Λαιμό ο γηπεδούχος ΑΝΟΓ, καθώς ο νεαρός Ηλιόπουλος έγραψε το 1-0 με σκαστό στην πρώτη γωνία και ο Χάρης Χαραλαμπόπουλος με ένα μαγικό τελείωμα από το φουνταριστό έγραψε το 2-0. Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Μάζη έκανε και το 3-0 κόντρα στην ΑΕΚ εν συνεχεία, αλλά και το 4-0, χτίζοντας ένα εξαιρετικό προβάδισμα.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Χρήστος Παπούκας αποβλήθηκε με αντικατάσταση από τους διαιτητές, στην ίδια φάση που αποβλήθηκαν Χατζηστεφάνου με Γούντχεντ, σε μια ιδιαίτερη φάση, με τον Γιάννη Κουρλιάφτη να σκοράρει για το 4-1 της ΑΕΚ στο παιχνίδι και τον ΑΝΟΓ να απαντάει για το 5-1. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΝΟΓ να προηγείται 6-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΑΝΟΓ διατήρησε την αμυντική του αποτελεσματικότητα και άφησε την ΑΕΚ δίχως γκολ, προηγούμενος με 8-2.

Με ένα οκτάλεπτο να απομένει, λίγα πράγματα άλλαξαν, ο Κωνσταντίνος Δάνδολος έδωσε χρόνο συμμετοχής στον νεαρό πορτιέρε Κατσινούλα, στη θέση του Κωνσταντίνου Φλέγκα, ενώ και ο ΑΝΟΓ άλλαξε τερματοφύλακα με τον νεαρό Μπακαλούμη να περνά στη θέση του Κουρούβανη. Ο ΑΝΟΓ έφθασε έως το 11-3, με τον ρυθμό να έχει χαλαρώσει, ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 12-3.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΑΕΚ 12-3

Οκτάλεπτα: 3-0, 3-2, 2-0, 4-1.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Δημήτρης Μάζης): Κουρούβανης, Τζελάτης, Παπούκας, Περόπουλος, Μαυρωτάς Λ., Ηλιόπουλος 3, Χατζηστεφάνου, Χριστοφορίδης 1, Στίβενσον 2, Γούντχεντ 3, Χαραλαμπόπουλος 2, Πούρος, Μπακαλούμης, Γαλάνης 1, Φωτεινάκης.

ΑΕΚ (Κωνσταντίνος Δάνδολος): Φλέγκας, Σταμέλος, Κουτσιαλής, Κουλιεράκης 1, Κουρλιάφτης 1, Γιαννουρής Α., Παυλιδάκης, Στελλάτος, Βέκκος, Μαυρωτάς Α., Κατσινούλας, Ζώρζος, Παπάκος 1.

Διαιτητές: Κατσώνης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Δημήτρης Γαλήνας