«Άγρια» μεταμόρφωση Υδραϊκού στο δεύτερο ημίχρονο και νίκη επί Πανιωνίου!

Ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι της αγωνιστικής διεξάγονταν στο κολυμβητήριο Ηλιούπολης, ανάμεσα σε δύο ομάδες, Υδραϊκό και Πανιώνιο, που στοχεύουν στα Πλέι Οφ και η βαθμολογική διαφορά μεταξύ τους εξηγούσε την κρισιμότητα της αναμέτρησης.

Υδραϊκός – Πανιώνιος 13-5

Παρότι το πρώτο ημίχρονο ήταν κλειστό, η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη στο τρίτο οκτάλεπτο μεταμορφώθηκε εντυπωσιακά και με ένα αμίμητο σερί 7-0 (!) μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκορ 11-4, για να φθάσει στη μεγάλη νίκη και τους 19 βαθμούς, που τη διατηρούν ολοζώντανη στη μάχη των Πλέι Οφ, την ώρα που ο Πανιώνιος παρέμεινε στους 12, παρουσιάζοντας αγωνιστική καθίζηση στο δεύτερο ημίχρονο, κάτι που οφείλεται και στο νεαρό της ηλικίας των αθλητών του.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο πολύπειρος, Φώτης Μπλάνης, με πέντε τέρματα και ακολούθησαν Παπασηφάκης και Δήμου με τρία ο καθένας.

Το πρώτο οκτάλεπτο ήταν ντέρμπι με Υδραϊκό και Πανιώνιο να ολοκληρώνουν στο 2-2, ενώ στη συνέχεια ο Υδραϊκος του Μάκη Βολτυράκη προηγήθηκε με 4-2, ωστόσο οι παίκτες του Κώστα Δήμου αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 4-4 πριν τη λήξη του δεύτερου οκταλέπτου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Υδραϊκός πραγματικά… γύρισε τον διακόπτη και άλλαξε εντυπωσιακά την απόδοση του, για να πετύχει σερί 7-0 (!) και να κάνει το 11-4 στο τέλος της περιόδου, έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη, την οποία και πήρε με τελικό σκορ 13-5. Στο παιχνίδι ο τερματοφύλακας του Υδραϊκού, Πολογεώργης, απέκρουσε και πέναλτι.

Οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 7-0, 2-1

Υδραϊκός (Μάκης Βολτυράκης): Πολογεώργης, Τσιστράκης, Θαλασσινός, Κοκκινάκης, Παπασηφάκης 3, Μακαντάνης, Μπλάνης 5, Αργυρόπουλος 1, Φώσκολος, Παπαδόγκωνας, Μπεριστιάνος 2, Αλβέρτης, Παρτσόγλου, Χατζηγούλας 2.

Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Σαλτερής, Μπουζαλάς, Νταλάπας, Σπούνερ, Μπραΐμης, Γαβαλάς, Καλαϊτζής, Ζουρίδης, Αλεξίου, Δήμου 3, Μπάρακατ 1, Καπετανάκης 1, Λιμαράκης, Μοσχοβέλης, Κούκουνας.

Διαιτητές: Δαμιανάκης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Μιχαηλίδης