Ματσάρα με νικητή Απόλλωνα μέσω ανατροπής!

Ένα ποιοτικό παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη έγινε στον Άλιμο την Τετάρτη για την Α1 Ανδρών, με τον Υδραικό και τον Απόλλωνα να δίνουν υψηλού επιπέδου μάχη!

Υδραικός – Απόλλωνας 12-14

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 7-2 και 8-3 στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Απόλλωνας κατάφερε να ανατρέψει τη διαφορά με ένα καταπληκτικό τρίτο οκτάλεπτο και μάλιστα στο τέλος προηγήθηκε με 14-10 πριν μειώσουν οι γηπεδούχοι.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τον ΑΟΠΦ, ενώ ο Υδραικος δεν συνέχισε το σερί μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού.

Θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο, με τον Υδραϊκό να είναι εντυπωσιακός, συγκεντρωμένος και εύστοχος στο ξεκίνημα, ενώ στα πρώτα 16 λεπτά είχε φοβερή απόδοση στον παίκτη λιγότερο, με τον Γαλανόπουλο να είναι εξαιρετικός, τομέας στον οποίο ο Απόλλωνας κέρδιζε ποινές, αλλά δεν σκόραρε με εξαίρεση δύο γκολ του Χαραλαμπόπουλου. Λίγο πριν το ημίχρονο Παπαγεωργίου και Χαραλαμπόπουλος σκόραραν και μείωσαν σε 8-5.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, Μοσκόφ και Χαραλαμπόπουλος σκόραραν και έκαναν το σκορ 8-7, με τον Υδραϊκό με πέναλτι του Ίρβινγκ. Με γκολ από Μοσκόφ και Καρούντζο με διαγώνια σουτ στο παραπάνω αμφότεροι, ο Απόλλωνας πέρασε μπροστά με 9-10 και στη συνέχεια έχοντας πολύ καλό ρυθμό στο παιχνίδι του δεν έχασε τη διαφορά, ενώ και ο Γαλανίδης πραγματοποίησε δύσκολες επεμβάσεις.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ο Υδραϊκός μείωσε μέχρι το 10-11 με τον Ίρβινγκ, ωστόσο στη συνέχεια ο Απόλλωνας πήρε το πάνω χέρι και έφυγε με το διπλό από τον Άλιμο, φθάνοντας τους 24 βαθμούς.

Σε φοβερή ημέρα με κρίσιμα γκολ βρέθηκε ο Χάρης Χαραλαμπόπουλος αλλά και ο Νίκολα Μοσκόφ, σε έναν αγώνα με πολλές ποινές (44 σύνολο) και κίτρινες κάρτες.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 12-14

Οκτάλεπτα: 3-1, 5-4, 1-5, 3-4.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Γαλανόπουλος, Κόχειλας 1, Γούρας, Κοκκινάκης, Χατζηκυριακάκης 1, Πρέκας 1, Μπλάνης, Αλευρόπουλος, Αργυρόπουλος Κ., Παπασηφάκης 2, Τσαχειλίδης 1, Καπετανάκης, Πωλογεώργης, Όμπερτ 3, Ίρβινγκ 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γαλανίδης, Μπάντερ – Νάσερ, Μητρόπουλος, Γραμματικός, Μοσκόφ 6, Μπεριστιάνος, Παπαδόπουλος Γεώργ., Καρούντζος 1, Παπαγεωργίου 2, Δερμιτζάκης Δ., Χαραλαμπόπουλος 5, Βιτέλλας, Τρόβας, Λουπάκης, Μπαμπανίκας.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης