«Μάτωσε» για την πρώτη του νίκη ο Παναθηναϊκός! (VIDS)

«Επιτέλους» αναφώνησαν οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού καθώς την Τετάρτη το «τριφύλλι» κατάφερε να κατακτήσει την παρθενική του νίκη στην επάνοδό του στην Α1 ανδρών!

Οι παίκτες του Νίκου Βενετόπουλου ήταν αποφασισμένοι να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους κόντρα στη Χίο και δικαιώθηκαν, καθώς επικράτησαν 12-11 και πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο της σεζόν, αλλά και μια νίκη σημασίας, σε περίπτωση που βρουν τη Χίο στα Πλέι Άουτ της κατηγορίας!

Έως το ημίχρονο όσοι βρέθηκαν στου Γουδή είδαν ένα ιδιαίτερα κλειστό παιχνίδι, μέτριο όσον αφορά τον ρυθμό του, ωστόσο στο τρίτο οκτάλεπτο το σκηνικό άλλαξε καθοριστικά υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Στάθης Χατζηστεφάνου, πέραν της πολύτιμης συνεισφοράς του στην άμυνα σκόραρε σε 6-5 και στη συνέχεια ο Τζέσε Σμιθ δέχθηκε βιαιοπραγία από τον Νίκο Κουλιεράκη, πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού, με τους διαιτητές να τον αποβάλλουν με κόκκινη κάρτα, ενώ ο Αμερικανός μάτωσε, αλλά ξαναμπήκε στον αγώνα εν συνεχεία.

Πέραν του εύστοχου πέναλτι του Πανταζόπουλου, ο ΠΑΟ έπαιξε με παραπάνω για 4 λεπτά και βρήκε δίχτυα και ανέβασε τη διαφορά στο 10-6 έως το τέλος της τρίτης περιόδου. Στα οκτώ λεπτά που απέμεναν, οι παίκτες του Γιώργου Ντόσκα, ίσοι αριθμητικά πια προσπάθησαν, με πεσμένη ψυχολογία όπως είναι φυσιολογικό, να αντιδράσουν, ωστόσο μόνο με αυτοκτονία θα μπορούσε να χάσει ο Παναθηναϊκός και κάτι τέτοιο δεν συνέβη, παρότι η Χίος μείωσε σε 11-10 χάνοντας και ευκαιρίες για να ισοφαρίσει.

Στα τελευταία λεπτά ο Δημήτρης Σελετόπουλος δέχθηκε κόκκινη στον πάγκο του ΠΑΟ, με το αποτέλεσμα να είναι 12-11 υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο λεπτό κόκκινη δέχθηκε και ο Γιώργος Ντόσκας, ενώ το παιχνίδι είχε ξεφύγει αρκετά και είχε γίνει ιδιαιτέρως σκληρό στο φινάλε, με αρκετές αποβολές εκατέρωθεν.

Η Χίος έχει 6 βαθμούς και ο Παναθηναϊκός, πλέον, 3.

Επίσης, σύμφωνα με το φύλλο αγώνα, αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία ο προπονητής του ΝΟ Χίου Ντόσκας, οι βοηθός προπονητής του ΠΑΟ Λεμπέσης και ο έφορος του Παναθηναϊκού Σελετόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ – ΝΟ ΧΙΟΥ 12-11

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 5-1, 2-5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Νίκος Βενετόπουλος): Παρασκευόπουλος, Χάλαρης, Παπαδημητρίου Δ. 1, Κόσιτς, Χατζηστεφάνου 2, Χριστοφορίδης 3, Μπιτσάκος 1, Πανταζόπουλος 3, Αθανασίου, Γκαράνης 1, Σμιθ, Κατσαγούνος 1, Σαλτερής, Παπαδημητρίου Αλ., Μοσχοβέλης.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ. 3, Μιμίδης Μ., Μπερτόλης 1, Παππάς 1, Κουλιεράκης 1, Κανδιόγλου, Μόκκας 2, Κουρλιάφτης 2, Καλαργυρός 1, Καρακούρος Μ., Γκίλλας.

Διαιτητές: Μπιράκης, Πολυχρονόπουλος

Αλυτάρχης: Δημήτρης Πολίτης