ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΞΕΛΙΞΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΤΕΛΙΟΥ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ – ΚΑΝΑΚΑΚΗ!

ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΟΥ ΑΦΗΣΑΝ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΟΥΣ ΣΕ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΕΙΧΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΥΨΗΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗΣ!

Αποστολή στη Μάλτα

Σε ματς διαφήμιση για το ευρωπαϊκό πόλο η Φερεντσβάρος του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη που πέτυχε το νικητήριο πέναλτι λύγισε στη ρωσική ρουλέτα με 18-17 την αντίσταση της Νόβι Μπέογκραντ των Άγγελο Βλαχόπουλο και Δημήτρη Σκουμπάκη που ήταν συγκλονιστικοί. Οι Μαγυάροι θα βρεθούν στο μεγάλο τελικό της διοργάνωσης κόντρα στη Προ Ρέκο (7/5, 22:00) με στόχο τη δεύτερη κατάκτηση και την ευρωπαϊκή κορυφή, ενώ οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο μικρό τελικό (7/5, 20:00) χωρίς τον τιμωρημένο Φίλιπ Φιλίποβιτς που αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία και δέχθηκε κόκκινη κάρτα με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του!

Φερεντσβάρος – Νόβι Μπέογκραντ 18-17 πεν. (13-13 κ.δ.)

Στο αγωνιστικό κομμάτι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο και συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ που βρήκε τις δύο ομάδες στο 4-4 η Νόβι Μπέογκραντ με δύο συνεχόμενα τέρματα στις αρχές της δεύτερης περιόδου από τους Άγγελο Βλαχόπουλου και Λούκιτς προηγήθηκε με 6-4, όμως η Φερεντσβάρος είχε την απάντηση και με εντυπωσιακό σερί 5-0 έφτασε στο 9-6 περίπου στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου με γκολ του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη. Παρόλα αυτά οι Σέρβοι είχαν τα ψυχικά αποθέματα να μείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση του αγώνα παρά το γεγονός ότι ο Φίλιπ Φιλίποβιτς δέχθηκε αποβολή χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία ένα λεπτό πριν το φινάλε του οκταλέπτου. Οι Μαγυάροι κέρδισαν πέναλτι που αξιοποίησε ο Μάντιτς για το 12-10 και αγωνίστηκαν για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Η αποβολή του αρχηγού πείσμωσε την Νόβι που κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στα πέναλτι με ένα επιμέρους σερί 3-1 στη τελευταία περίοδο και τέρμα του Τσουκ στο 1:51 πριν το τέλος της σπουδαίας αναμέτρησης.