Mamma mia! Η Σετερόσα βύθισε την Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2022

Οι Ιταλίδες του Κάρλο Σίλιπο έδωσαν το δικό τους σόου στην δεύτερη αγωνιστική του World Cup του Ρότερνταμ και ούσες… πολύ καλά διαβασμένες για το ματς με την Ισπανία, εξασφάλισαν μια τεράστια νίκη με 13-9 χάρις την τρομερή άμυνά της στο δεύτερο μισό και τα δυο γκολ – «υπογραφή» της Κλαούντια Μαρλέτα για το 11-8 και το τελικό σκορ αντίστοιχα!

Μετά το αγχωτικό 14-13 απέναντι στην απρόβλεπτη και πολύ ανεβασμένη Κίνα των τριών Ελλήνων τεχνικών, η Σετερόσα κατάφερε να αποδιοργανώσει τις Ισπανίδες, οι οποίες προέρχονται από μια ηχηρή επικράτηση απέναντι στις ΗΠΑ και με υπομονή στην άμυνα και διάρκεια στον ρυθμό της, δημιούργησε ένα βραχύ προβάδισμα στο ημίχρονο με το 6-5, το οποίο και διευρύνθηκε μετά το 9-8 της Γκαλάρντι στα 02:50 του 3ου οκταλέπτου από απίστευτο γυριστό στα 2μ!

Ο Μίκι Όκα επιστράτευσε την Λάουρα Έστερ κάτω από τα δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, στην θέση της Μάρτι, ωστόσο οι Ιταλίδες συνέχισαν με πολύ καλή άμυνα, περιορίζοντας κατά πολύ τις επιθετικές επιλογές των Ισπανίδων, ενώ με τρεις ποινές βγήκε εκτός τόσο η Κρέσπι όσο και η Νόγκε στο τέταρτο οκτάλεπτο, όπου είδαμε τις Ρόχας να μετρούν 7 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ, ενώ η Σίλβια Αβένιο «έκλεισε» ταμείο με 6 γκολ, μιμούμενη την χθεσινή εμφάνιση της Ρίτα Κέστελι απέναντι στην Εθνική μας.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 9-13

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-4, 3-3, 1-4