Μαγική βραδιά για τον ΠΑΟΚ στο Euro Cup – Κατάμεστο Ποσειδώνιο και ωραίο ντέρμπι κόντρα στην Ντε Ζάαν

Η πρώτη ευρωπαϊκή βραδιά του σύγχρονου ΠΑΟΚ είναι ΕΔΩ! Μετά από 12 χρόνια και μια εξαιρετική πορεία στο περσινό Πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε στην πρεμιέρα των προκριματικών του φετινού Euro Cup και μάλιστα… στο «σπίτι» του! Το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο απέναντι στην ολλανδική Ντε Ζάαν, μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι και ξεσήκωσε το Ποσειδώνιο σε μια γιορτή για την υδατοσφαίριση στην Θεσσαλονίκη! Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα του πρώτου οκταλέπτου, ο Δικέφαλος έφτασε πολύ κοντά στην τελική ισοφάριση, έβγαλε απίστευτη ενέργεια στα τελευταία λεπτά του τρίτου και τέταρτου οκταλέπτου, ωστόσο η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στο 7-6 με νικητές τους Ολλανδούς.

Επόμενο παιχνίδι για τον ΠΑΟΚ στο Euro Cup – αύριο, Παρασκευή στις 20:30 κόντρα στην CN Echeyde.

Η διακύμανση…

Με πρες στην άμυνα και τον κόσμο να γεμίζει το Ποσειδώνιο ξεκίνησε ο Δικέφαλος, ο οποίος αν και τελείωνε με ωραίες φάσεις τις επιθέσεις του, δέχτηκε ένα πρώτο γρήγορο τέρμα από τον φουνταριστό των Ολλανδών (0-1, 07:40), ενώ λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε από τον Μπράντγες στο 2-0. Με τον Αϊβαλιώτη να σημειώνει μεταγενέστερα μια σειρά εντυπωσιακών επεμβάσεων, οι παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου βρήκαν έναν καλό ρυθμό, εναλλάσσοντας και σε «ζώνη» την άμυνα τους. Το πρώτο τέρμα του «Δικεφάλου» ήρθε δια χειρός Κούπμαν στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου, μειώνοντας πανηγυρικά σε 2-1 (00.03)!

Με την ένταση να είναι πλέον εμφανής στο νερό και την Ντε Ζάαν να προσπαθεί να βρει δίχτυα ενώ ο Αϊβαλιώτης κρατούσε αλώβητη την εστία, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αρκετές καλές άμυνες από συντονίζοντας τους Ολλανδούς και μετατρέποντας σταδιακά το παιχνίδι σε ντέρμπι! Παρά το.. τυχερό 3-1 που σημειώθηκε από τον Μέιν, ο «Δικέφαλος» έδειξε σθεναρή αντίσταση, αναπτύσσοντας και τον αιφνιδιασμό του.

Με το σκορ να παραμένει για αρκετά λεπτά στο 3-1 υπέρ της Ντε Ζάαν και το δεύτερο ημίχρονο να ξεκινά, το σύνολο του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου κυνηγούσε το γκολ μετά και το 4-1 του Μπράντγες στα 04:41. Με υποδειγματική επίθεση στον παίκτη παραπάνω και άψογη κυκλοφορία, ο Δικέφαλος όχι μόνον σημείωσε το 4-2 με τον Τσολακούδη, αλλά αμέσως μετά έφτασε και στο 4-3 δια χειρός… αρχηγού – Νίκου Προσινικλή (02:56)! Στη συνέχεια, το μομέντουμ πέρασε και πάλι στα χέρια της Ντε Ζάαν, με τρία γρήγορα τέρματα να πληρώνουν τον ΠΑΟΚ (3-5 Μπάκερ, 3-6 και 3-7 Μέιν). Γρήγορη όμως απάντηση και αφύπνιση, προσέφερε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης το εντυπωσιακό τέρμα του Τσολακούδη στα 43” πριν την ολοκλήρωση του τρίτου μέρους (7-4), ενώ το Ποσειδώνιο κυριολεκτικά σείστηκε με το buzzer beater του Κούπμαν (7-5)!

Μπαίνοντας στο τελευταίο μέρος με την κόπωση να είναι εμφανής και για τις δυο ομάδες, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κρατήσει το επιμέρους μηδέν στην εστία του – σχεδόν σε όλο το οκτάλεπτο, επιμένοντας με συγκέντρωση στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Όλο το Ποσειδώνιο βρέθηκε στο πόδι με το κερδισμένο πέναλτι του Δικεφάλου στα 01:23, το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Νίκολα Μιλάρντοβιτς – διατηρώντας την φλόγα της ισοφάρισης αναμμένη! Ο παίκτης λιγότερο για τον ΠΑΟΚ βγήκε στα τελευταία 44”, όμως το τελικό σου των γηπεδούχων δεν βρήκε δίχτυα! Μοναδική πρεμιέρα και απίστευτη ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο από τους παίκτες του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου!

ΠΑΟΚ – ZV DE ZAAN 6-7

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 0-1, 4-4, 1-0

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Λασκαρίδης, Παπαμανωλιουδάκης, Προσινικλής Ν. 1, Καλαργυρός, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 1, Τσολακούδης 1, Χαραλαμπόπουλος, Κούπμαν 2, Κουγιούνης, Αλειφτήρας

ΝΤΕ ΖΑΑΝ (σκόρερ): Λούκας 1, Μπράντγες 2, Μέιν 3, Μπάκερ 1