Μάχη… «ευρωπαίων» με νικητή τον Απόλλωνα!

Ο Απόλλων Σμύρνης υποδέχθηκε τον ΠΑΟΚ στο Σεράφειο για την (εξ αναβολής) 2η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Α1 Ανδρών!

Απόλλων Σμύρνης και ΠΑΟΚ έδωσαν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι άρτι αφιχθέντες αμφότεροι από τις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις. Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, πήρε προβάδισμα μέχρι και τριών τερμάτων όμως ο «Δικέφαλος του Βορρά»  επέστρεψε με μία πολύ καλή τρίτη περίοδο φέρνοντας εν τέλει το παιχνίδι στα ίσα. Εκεί όμως η «Ελαφρά Ταξιαρχία» βρήκε και πάλι λύσεις στην επίθεση μετά από μία περίοδο αφλογιστίας, έχτισε διαφορά και συνδυαστικά με τις δύο αποκρούσεις πέναλτι του Στέφανου Γαλανόπουλου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης πήρε τη νίκη.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε ο Νίκος Γαρδίκας στο 7:04 με σκαστό σουτ από την περιφέρεια, στην πρώτη επίθεση για την ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, ενώ στην επόμενη ακριβώς φάση ο Χάρης Αϊβαλιώτης απέκρουσε. Στο 5:21 ο Στέφανος Γαλανόπουλος «απάντησε» με δική του απόκρουση αυτή τη φορά στον παίκτη λιγότερο διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του, ενώ στο 4:28 ο Άγγελος Γωνιωτάκης με μικρό μπάσιμο από τα δεξιά έκανε το 2-0. Ο ΠΑΟΚ βρήκε απάντηση στον παίκτη παραπάνω αμέσως μετά μειώνοντας σε 2-1 με τον Χάρη Χαραλαμπόπουλο, ενώ έπειτα από απόκρουση του Χάρη Αϊβαλιώτη, ο Νίκολα Μιλάρντοβιτς έφυγε σε κόντρα 1-0 για το 2-2. Ο «Κυανόλευκοι» όμως απάντησαν με διαγώνιο σουτ του Λάζαρ Βίσκοβιτς από την περιφέρεια, ενώ στο 1:57 ο Στέφανος Γαλανόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά και στη συνέχεια ο Μανώλης Σολανάκης από τα δύο μέτρα έκανε το 4-2.

Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου ο Νίκος Γαρδίκας με το δεύτερο του τέρμα στην αναμέτρηση έκανε το 5-2 από την περιφέρεια, όμως η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου απάντησε με τον Νίκο Καλαργυρό. Ο Νίκος Γαρδίκας όμως ήταν ασταμάτητος… σκοράροντας και πάλι κάνοντας το 6-3, από το ίδιο σχεδόν σημείο. Έπειτα από κερδισμένο πέναλτι, ο Νίκολα Μιλάρντοβιτς ευστόχησε κάνοντας το 7-3, όμως λίγο αργότερα στο 1:20 ο ΠΑΟΚ κέρδισε αποβολή στην κόντρα και ο Τζέσε Κούπμαν εκτέλεσε άμεσα για το 7-4. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Πολυμέρης Προσινικλής χρεώθηκε με αποβολή με αντικατάσταση.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Χάρης Χαραλαμπόπουλος κέρδισε αποβολή και στη συνέχεια σκόραρε ο ίδιος για το 7-5 από κοντά, ενώ αμέσως μετά ο Γιάννης Κεχαλάρης χρεώθηκε με αποβολή με αντικατάσταση. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» μετά από ώρα, μείωσε σε απόσταση αναπνοής με πολύ ωραίο περιφερειακό σουτ του Νίκου Καλαργυρού κάνοντας το 7-6. Στα 55” πριν το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, ο Στέφανος Γαλανόπουλος έκανε μία τρομερή απόκρουση από κοντά σε σουτ του Νίκολα Μιλάρντοβιτς διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του.

Ο Χάρης Χαραλαμπόπουλος στην εκκίνηση του τελευταίου οκταλέπτου, κυνήγησε μία πολύ δύσκολη φάση στα δύο μέτρα, πήρε τη μπάλα, γύρισε και εκτέλεσε για το 7-7. Ο Μανώλης Σολανάκης με πολύ όμορφο σουτ αμέσως μετά από το φουνταριστό έδωσε προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη, ενώ ο Άγγελος Γωνιωτάκης με δυνατό σουτ από το 1 έκανε το 9-7. Στο 4:29 ο Νίκος Δεληγιάννης αντίκρισε την κόκκινη κάρτα, όμως η ομάδα του στην επόμενη φάση σκόραρε με τον Νίκολα Μπογκντάβονιτς. Στο 3:40 Καπράγκος κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Νίκολα Μιλάρντοβιτς αλλά ο Στέφανος Γαλανόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά διατηρώντας το προβάδισμα της ομάδας του στο ακέραιο. Στην επόμενη φάση ο Λασκαρίδης έφυγε γρήγορα στην κόντρα κερδίζοντας πέναλτι όμως ο φοβερός Στέφανος Γαλανόπουλος απέκρουσε ξανά! Στη συνέχεια ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς έγραψε το 11-7 με δυνατό σουτ, ενώ στη συνέχεια ο Νίκος Προσινικλής κέρδισε πέναλτι και στη συνέχεια ο Σπιθολέων Καρατζάς σκόραρε για το 11-8.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΠΑΟΚ 11 – 8

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-2, 0-2, 4-1

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης 2, Δίπλαρος, Μπραϊμης, Χονδροκούκης, Βίσκοβιτς 1, Γαρδίκας 3, Τουρκομένης, Σολανάκης 2, Καβουσανός, Μυρίλος, Τσιαβαλιάρης

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Καπράγκος, Παπαμανιωλουδάκης, Προσινικλής Ν, Καλαργυρός 2, Κεχαλάρης, Μιλάρντοβιτς 1, Τσολακούδης, Χαραλαμπόπουλος 3, Προσινικλής Π, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Αλειφτήρας, Λασκαρίδης, Καρατζάς 1

Διαιτητές: Σταυρίδης, Πολυχρονόπουλος