Λύγισε στη Βαρκελώνη ο Ολυμπιακός!

Δύσκολο βράδυ για τον Ολυμπιακό στη Βαρκελώνη, με τους «ερυθρόλευκους» να μένουν από δυνάμεις στο δεύτερο ημίχρονο και να γνωρίζουν την ήττα με σκορ 10-5 από τους Καταλανούς, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, ενώ η απουσία του τραυματία, Φίλιπ Φιλίποβιτς ήταν άκρως σημαντική για την ομάδα του Ίγκορ Μιλάνοβιτς.

Με την Μπαρτσελονέτα να θέλει να… κόψει τον αέρα από νωρίς, Περόνε και Παβιγιάρντ ανέλαβαν το βραχύ προβάδισμα με 2-1 για τους Ισπανούς στο πρώτο οκτάλεπτο, με τους ερυθρόλευκους να διατηρούν την συγκέντρωσή τους και να ισοφαρίζουν με τον Βάμος σε 2-2 (προηγήθηκε και το 1-1 από τον ίδιο). Λίγο αργότερα, ο Παπαναστασίου έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό, κατεβάζοντας την μπάλα και σκοράροντας από την κορυφή για το 3-2, όμως ο Λαρούμπε υπέγραψε το ισόπαλο και συντηρητικό 3-3 του ημιχρόνου σε παίκτη παραπάνω.

Μουναρίθ, Φαμέρα και Πολ Γκαρσία ανέλαβαν ένα μικρό σερί για την Μπαρτσελονέτα, η οποία έδειξε διαφορετική ενέργεια στο τρίτο οκτάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να μη σκοράρει ελέω του εξαιρετικού Αγκίρε ενώ στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Φάτοβιτς διατήρησαν το προβάδισμα τους.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 10-5

Με αυτή τη νίκη, οι Καταλανοί παραμένουν πρώτοι στον Α’ Όμιλο με 27 βαθμούς, ενώ ο πρωταθλητής Ελλάδας παρέμεινε στους 22 και έχασε έδαφος για την 1η θέση, αλλά όχι και για την πρόκριση, στην οποία βρίσκεται πάρα πολύ κοντά!