ΕΚΛΕΨΕ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΙΑΝΤΡΑΝ Η ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ – ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙΚΑΡΙΣΙΑ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΟ ΣΠΛΙΤ!

Ανατροπή, καρδιά και άμυνα από ατσάλι στα τελευταία λεπτά η Βουλιαγμένη, φεύγει με «χρυσή» ισοπαλία από το Σπλιτ και 10-10 επιστρέφοντας στο ματς συνεχώς και δείχνοντας την κλάση της!

Με ψυχή, υπομονή και πίστη στην άμυνα του ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης έφερε τα πάνω κάτω στο Σπλιτ και «έσβησε» με συνοπτικές διαδικασίες το προβάδισμα της Γιαντράν στο πρώτο οκτάλεπτο, όπου επιμελήθηκε ο Μάρινιτς – Γκράγκιτς (3-1). Με τον Δημήτρη Νικολαΐδη να παλεύει διαρκώς και να ισοφαρίζει σε 3-3 στα 06:36 του δεύτερου μέρους (ενώ προηγουμένως είχε σκοράρει και το 1-1), Χαλυβόπουλος και Φάρμερ δήλωναν «παρών» ισοφαρίζοντας σε 4-4 και 5-5 αντίστοιχα, διατηρώντας την Βουλιαγμένη σε έναν υψηλό ρυθμό και απειλώντας συνεχώς, ενώ για πρώτη φορά στο ματς – μόλις 12″ πριν το ημίχρονο ο Γουντχεντ έβαλε μπροστά στο σκορ το σύνολο του Βουγιασίνοβιτς με το 6-5.

Στο δεύτερο μισό, Βουλιαγμένη και Γιαντράν αντάλλαζαν συνεχώς την σκυτάλη για το προβάδισμα με το ντέρμπι να φαίνεται ισορροπημένο και τις άμυνες να παίζουν καθοριστικό ρόλο, ενώ τα καλά στημένα μπλοκ του ΝΟΒ διατηρούσαν το ισόπαλο 8-8 μέχρι στα 04:03. Το 9-8 του Μπούκιτς στο τέλος του τρίτου μέρους, συνοδεύτηκε από το 10-8 του Κάγκαλι, με την Γιαντράν να μπαίνει μεν σε πλεονεκτική θέση, ωστόσο οι Κροάτες δεν υπολόγισαν το δίδυμο… Καλογερόπουλου – Τρούλου που πολυάριθμες φορές έχει βρει λύσεις σε κρίσιμες στιγμές για την Βουλιαγμένη, κι έτσι έγινε… Μέσα σε 47″ η ομάδα του Βουγιασίνοβιτς μείωσε και ισοφάρισε στο τελικό 10-10, γνωρίζοντας ότι τα τελευταία 4 λεπτά θα καθόριζαν την συνέχεια του Ναυτικού Ομίλου στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Αποτελεσματική άμυνα και μπλοκ, ψυχραιμία και συγκέντρωση έδωσαν στον ΝΟΒ τον έναν βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στην Γιαντράν.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 10-10

Οκτάλεπτα: 3-1, 2-5, 4-2, 1-2

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Τζούρο Μαρέλγια): Μάρτσελιτς, Μπούριτς, Μάρινιτς Κράγκιτς 4, Τσάγαλι 1, Μπούτιτς 1, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 2, Ζόβιτς, Τομάσοβιτς, Ντόμπουντ 1, Σέτκα, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς): Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος 2,, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 1, Τρούλος 1, Νικολαΐδης 2, Αλμύρας, Γούντχεντ 1, Αλαφραγκής, Καπότσης 1, Κουρούβανης 1, Φάρμερ 1, Ανδρεάδης.