«Λύγισε» από την Ματαρό, προκρίθηκε άξια όμως στην επόμενη φάση!

Μπορεί να έχασε σήμερα, αλλά άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις!

Την ήττα με 8-6 από την Ματαρό γνώρισε ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο πέσιμο της «αυλαίας» της πρώτης προκριματικής φάσης στην Ευρωλίγκα των γυναικών. Έτσι, η πολύ ισχυρή ισπανική ομάδα, η οποία διαθέτει μεταξύ άλλων στο ρόστερ της το «τανκ» της εθνικής Ρωσίας, Άννα Τιμοφέεβα, την Ολλανδή Σιμόν Φαν Ντε Κρατς, αλλά και την δύο φορές ασημένια ολυμπιονίκη Άννα Εσπάρ, σκαρφαλώνει προσωρινά στην πρώτη θέση του ομίλου έχοντας 12 βαθμούς, μέχρι δηλαδή η Πάντοβα να κάνει το «καθήκον» της απέναντι στην Νις στο παιχνίδι των 11:00 και να φτάσει τους 13 βαθμούς. Με αυτά τα δεδομένα, η Βουλιαγμένη προκρίνεται τρίτη πίσω από τις δύο αυτές ομάδες, τερματίζοντας στους 10 βαθμούς.

Η ομάδα της Άντι Μελιδώνη ξεκίνησε στην πρώτη φάση παίζοντας άμυνα ανάμεσα και κλειστή ζώνη, η Ματαρό κατάφερε όμως μετά από κόρνερ να περάσει την μπάλα στα 2μ και η Μαρία Πάτρα δέχθηκε την πρώτη της ποινή. Το σουτ της Εσπάρ κατέληξε στα μπλοκ και άουτ και σε μία δικιά της άμυνα με ανάμεσα, η Ματαρό έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και έφυγε στην κόντρα, αλλά χρεώθηκε επιθετικό και η μπάλα επέστρεψε στη Βουλιαγμένη. Η μπάλα έφυγε από το χέρι της Ριτζ, και η Φαν Ντε Κρατς άνοιξε το σκορ σε κόντρα 3-2. Οι δύο ομάδες έχασαν έπειτα από μία επίθεση στα ίσα η κάθε μία και η Βουλιαγμένη, στο πρώτο της παραπάνω δεν κατάφερε να σκοράρει, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Η Ματαρό κέρδισε αποβολή πάλι στο φουνταριστό και πάλι η Φαν Ντε Κρατς ανέβασε την διαφορά στο 2-0. Το πρώτο γκολ για την Βουλιαγμένη ήρθε στο δικό της παραπάνω με την Ιωάννα Χυδηριώτη να κάνει ένα πολύ ωραίο σουτ από αριστερά. Ακολούθησαν δύο χαμένες επιθέσεις για την Ματαρό και μία για την Βουλιαγμένη, πριν η Ριτζ ισοφαρίσει σε 2-2 στον παίκτη παραπάνω με ένα δυνατό σουτ από το κέντρο. Η Σέβενιτς, στην επόμενη κι όλας φάση, έβαλε ξανά μπροστά την Ματαρό στο σκορ με γυριστό από τα τρία μέτρα κάνοντας το 3-2, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου πέρασε χωρίς γκολ, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρουν να σκοράρουν για σχεδόν πέντε λεπτά, κάνοντας σε όλο το διάστημα βιαστικά σουτ και περάσματα στον φουνταριστό, πριν η Φαν Ντε Κρατς σημειώσει το τρίτο της προσωπικό γκολ από το 3 με δυνατό σουτ και κάνει το 4-2, 3:49 πριν το ημίχρονο. Τα σουτ στα μπλοκ και από τις δύο μεριές συνεχίστηκαν και δύο λεπτά αργότερα, η Σάντα κέρδισε αποβολή στην κόντρα πάνω στην Γκιάλ, και η ίδια με πολύ ωραίο σουτ από αριστερά μείωσε σε 4-3, με 1:31 να απομένουν για το ημίχρονο. Στην επόμενη επίθεση της Ματαρό, έγινε ένα μπάσιμο από αριστερά και η Καμπρέι από το 5 ανέβασε τη διαφορά σε 5-3, με το οποίο και έληξε το ημίχρονο.

Η Ματαρό κατάφερε, στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, να περάσει την μπάλα στην Τιμοφέεβα, η οποία κέρδισε πέναλτι πάνω στην Διαμαντοπούλου, στο οποίο η Εσπάρ ευστόχησε, κάνοντας το 6-3. Η Τανκέεβα κέρδισε αποβολή στα 2μ στην επίθεση της Βουλιαγμένης μετά την σέντρα, με την Αθηνά Γιαννοπούλου να μειώνει από το 1 με σκαστό σουτ σε 6-4. Οι δύο ομάδες δεν σκόραραν για περίπου δύο λεπτά, με χαρακτηριστική φάση μία τρομερή επέμβαση της Κοτσιώνη σε κόντρα της Βαν Ντε Κρατς, που είχε ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στα τρία γκολ. Η μπάλα κατέληξε στην Διαμαντοπούλου, η οποία με ένα απίθανο σουτ από το 2…δοκάρι και μέσα, μείωσε στο ένα γκολ 5 λεπτά πριν τη λήξη της περίοδου! Στα εναπομείναντα πέντε λεπτά δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, ενώ στην τελευταία επίθεση της Ματαρό, η εξαιρετική σήμερα Μαρίνα Κοτσιώνη απέκρουσε ένα σουτ από το 1, και η τερματοφύλακας της Βουλιαγμένης, με 20 δευτερόλεπτα να απομένουν, κατέβασε μόνη της την μπάλα λες και…παίζανε FIFA και με ένα απίστευτο σκαστό σουτ από το κέντρο σημείωσε ένα buzzer beater στην εκπνοή του χρόνου, ισοφαρίζοντας σε 6-6 με το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης!

Στην τέταρτη περίοδο η Ματαρό, έχοντας 4/4 σπριντ, μπήκε και πάλι μπροστά στο σκορ, μετά από μία χαμένη δικιά της επίθεση και αφού έκλεψε την πάσα στην κόντρα, με ένα γυριστό της Σέβενιτς στον φουνταριστό, «γράφοντας» το 7-6. Λίγο αργότερα, ο ΝΟΒ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα ξεκόλλημα της Τανκέεβα στα 2μ, όπου η μπάλα κατέληξε άουτ. 4:36 πριν τη λήξη, ένα πολύ όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ της Χυδηριώτη από το 2 στην διαγώνιο χτύπησε οριακά το δοκάρι, και η Μάρκοτς στην επόμενη επίθεση της Ματαρό επιχείρησε και εκείνη ένα ψηλοκρεμαστό από το 1, το οποίο και κατέληξε στα χέρια της Κοτσιώνη. Με 2:46 να απομένουν, η Μάρκοτς έστειλε την μπάλα άουτ σε τετ α τετ κόντρα, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να ανεβάσει τη διαφορά στα δύο γκολ. Η Μελιδώνη ζήτησε το πρώτο τάιμ άουτ μετά από εκείνη τη φάση, όμως έγινε λάθος πάσα και η μπάλα κατέληξε στη Ματαρό, η οποία κέρδισε αποβολή στο φουνταριστό και κάλεσε με τη σειρά της σε τάιμ άουτ. Αυτή τη φορά, η Μάρκοτς διαμόρφωσε το τελικό 8-6 στον παίκτη παραπάνω με σκαστό σουτ από το 5. Με 1:30 να απομένουν για το τελευταίο σφύριγμα, ένα σουτ στην επίθεση της Βουλιαγμένης από το 1 κατέληξε στο δοκάρι και άουτ, η Ματαρό κέρδισε αποβολή και ενέργεια της Μπαχ από το δεύτερο δοκάρι κατέληξε επίσης στο δοκάρι. Η Άντι Μελιδώνη κάλεσε στο δεύτερό της τάιμ άουτ, και η Βουλιαγμένη κατέβηκε για δεύτερη φορά με την Μαρίνα Κοτσιώνη στην επίθεση. Η Σάντσεζ έδιωξε το σουτ της Σάντα σε κόρνερ, και με 1 δευτερόλεπτο να απομένει, η πάσα στην Κοτσιώνη έγινε για να…γράψει εις διπλούν το όνομά της στον πίνακα των σκόρερ, όμως η Σάντσεζ ξανά απέκρουσε.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν πάρα πολύ για την νίκη, και σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα. Σημασία έχει, ότι πλέον, η Ελλάδα θα βρίσκεται στην φάση των 16 (αν όλα πάνε καλά στο παιχνίδι του Εθνικού με την Κόσιτσε) με τέσσερις ομάδες, γεμίζοντας με περηφάνια και χαρά τους φιλάθλους της υδατοσφαίρισης στη χώρα μας. Όσο για την Βουλιαγμένη, έκανε εξαιρετικές εμφανίσεις και έδειξε ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο αυτό το τριήμερο απέναντι σε πολύ δυνατές ομάδες. Παρά το γεγονός ότι παίζει με μία πολύ νεανική ομάδα και παίκτριες που προέρχονται από τις ακαδημίες της και δεν έχουν την μέγιστη εμπειρία, δείχνει ότι ανταπεξέρχεται πλήρως στις υποχρεώσεις της και ειδικά στην Ευρώπη, όπου το φετινό επίπεδο είναι αυξημένο και η διοργάνωση της Ευρωλίγκας μία από τις πιο ανταγωνιστικές. Αναμένεται η Βουλιαγμένη, όπως και οι άλλες δύο ελληνικές ομάδες (Γλυφάδα και Εθνικός) να τα δώσουν όλα στην φετινή διοργάνωση για να εδραιωθούν και πάλι ως ευρωπαϊκές δυνάμεις.

ΜΑΤΑΡΟ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-6

Ματταρό (Ντάνι Μπαγιάρ): Σάντσεζ, Μορέλ, Φαν Ντε Κρατς 3, Γκιάλ, Σέβενιτς 2, Τιμοφέεβα, Καμπρέι 1, Νόγκιε, Μπαχ, Μπερτράν, Εσπάρ Α. 1, Μάρκοτς 1, Κολομίνας

ΝΟ Βουλιαγμένης (Άντι Μελιδώνη): Κοτσιώνη 1, Καϊάφα, Χυδηριώτη 1, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ριτζ 1, Τανκέεβα, Πάτρα Μ., Ανδρεάδη, Διαμαντοπούλου 1, Σάντα 1, Αγγελίδη, Πάτρα Ειρ.