Ηττήθηκε από την Τεράσσα η Γλυφάδα – Συνεχίζει όμως στην 16άδα της Ευρώπης!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η Γλυφάδα στον τελευταίο αγώνα των Προκριματικών της LEN Euroleague!

Με συνολικό απολογισμό 2 νίκες και 2 ήττες, ολοκληρώνει τις εμφανίσεις της η ομάδα του ΑΝΟ Γλυφάδας-iRepair και προκρίνεται επάξια στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας Γυναικών, όπου στην τελευταία αναμέτρηση των Προκριματικών γνώρισε την ήττα από την ισπανική Τεράσσα με 9-5.

Η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα πάλεψε αρκετά στο πρώτο ημίχρονο, όπου κοίταξε κατάματα τις Ισπανίδες, ωστόσο στάθηκε άτυχη στο 3ο και 4ο οκτάλεπτο, όπου η Τεράσσα φάνηκε πιο αποτελεσματική στην επίθεση.

Η διακύμανση του αγώνα…

Η έναρξη της αναμέτρηση δόθηκε και στο πρώτο οκτάλεπτο η Γλυφάδα ξεκίνησε με ζώνη στην άμυνα σε αντίθεση με τις Ισπανίδες που πρέσσαραν αρκετά. Το σκορ άνοιξε νωρίς για την Τεράσα από την φουνταριστό Καράσο για το 1-0, ωστόσο η Κούλχας απάντησε άμεσα σε παίκτρια παραπάνω για το 1-1 (06:12). Στα 03:55 η Γλυφάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με την Φουντωτού να ευστοχεί σε παίκτρια παραπάνω, γράφοντας το 2-1. Με την Γκανγκλ να προστατεύει αποτελεσματικά την εστία του ΑΝΟΓ, η Γλυφάδα βρέθηκε ξανά στην επίθεση σκοράροντας με την Κούλχας για το 3-1 (01:12), το οποίο ήταν και το επιμέρους σκορ του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο μέρος του αγώνα βρήκε ξανά τις Ισπανίδες να ανοίγουν νωρίς το επιμέρους σκορ, με την αρχηγό τους Λέιτον να σουτάρει εύστοχα μειώνοντας σε 3-2 (07:34). Η Γλυφάδα συνεχίζει να αμύνεται σε ζώνη, ενώ οι Ισπανίδες παλεύουν με δύο φουνταριστούς στα 2μ. Μεταγενέστερα, ακολούθησαν αρκετές χαμένες επιθέσεις και για τις δύο ομάδες, ειδικότερα φάσεις με παίκτρια παραπάνω. Στα 02:51, ο Ισπανός τεχνικός καλεί τάιμ άουτ με αφορμή την αποβολή της Αντωνιάδη, προκειμένου να οργανώσει την επίθεση της Τεράσσα, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Η Γκανγλ απέκρουσε εύκολα και το σκορ παρέμεινε 3-2 υπέρ της Γλυφάδας, έως ότου η Μπροεκ τρυπώσει στην άμυνα του ΑΝΟΓ σε επόμενη φάση και γράψει το 3-3 (01:32). Εν τέλει το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο, με τον ΑΝΟΓ να μην βρίσκει δίχτυα στο 2ο οκτάλεπτο.

Η 3η περίοδος του αγώνα ξεκίνησε με τις Ισπανίδες να επιτίθονται ξανά πρώτες, χωρίς να σκοράρουν ωστόσο αυτή την φορά. Έπειτα από αρκετές ανεπιτυχείς επιθέσεις και ένα χαμένο τετ-α-τετ της Γρηγοροπούλου το 4-3 ήρθε για την Τεράσσα από την Καρντόνα στο 04:26. Οι Ισπανίδες αύξησαν ακόμα περισσότερο την διαφορά με την Ορτίθ να βρίσκει δίχτυα από τα 2μ (γυριστό σουτ), γράφοντας το 5-3 στα 02:59, και μεταγενέστερα με την Κάρντονα να σημειώνει το 2ο της προσωπικό τέρμα για το 6-3 σε παίκτρια παραπάνω (02:01). Η Γλυφάδα έδωσε σφυγμό μετά από αρκετά λεπτά χωρίς γκολ, με την Γρηγοροπούλου να σκοράρει για το 6-4 (01:33), ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ορέστης Σαλάχας κάλεσε τάιμ άουτ, οργανώνοντας την παίκτρια παραπάνω για τον ΑΝΟΓ. Η επίθεση την Γλυφάδας δεν απέδωσε, ενώ στα 23″ η Καρύτσα δεν κατάφερε να σταματήσει το σουτ της Ορτίθ, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 7-4.

Το τελευταίο οκτάλεπτο της αναμέτρησης βρήκε τις Ισπανίδες να διευρύνουν την διαφορά τους ακόμα περισσότερο, με ένα τυχερό γκολ της Ορτίθ για το 8-4 στα 06:35, το οποίο άλλαξε κατεύθυνση από τα μπλοκ του ΑΝΟΓ, βρίσκοντας δίχτυα. Στην αμέσως επόμενη επίθεση διαμορφώθηκε το 9-4 για την Τεράσα, από την Αμόρος (05:49). Η Γλυφάδα κυνηγάει το γκολ, δοκιμάζοντας αρκετά σουτ από την περιφέρεια, όπου τελικά η Κοντογιάννη μειώνει σε 9-5 για τον ΑΝΟΓ στα 02:07, με μακρινό τεχνικό σουτ. Η αναμέτρηση έληξε με νικήτριες τις Ισπανίδες, ωστόσο η πρόκριση του ΑΝΟΓ στις 16 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης έχει ήδη εξασφαλιστεί παρά την σημερινή ήττα!

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΤΕΡΑΣΣΑ 5-9

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 0-2, 1-4, 1-2

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ορέστης Σαλάχας): Γκανγκλ, Π. Νίνου, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Νίνου Ε., Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 2, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 1, Καρύτσα

ΤΕΡΑΣΣΑ: Πέρεθ, Αλόνθο, Σανθ, Ορτίθ 3, Παντίγια, Κάρντονα 2, Μπρόεκ 1, Καράσο 1, Μορίγιο, Αμόρος 1, Μοράλες, Λέιτον-Αρόνες 1, Μονλόρ