LEN Euro Cup: Αποχαιρέτησε με ήττα την Ευρώπη αλλά με πολύτιμες εμπειρίες και παραστάσεις ο ΑΝΟΓ!

Με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση αλλά και ήττα στις λεπτομέρειες ολοκλήρωσε ο ΑΝΟ Γλυφάδας το ευρωπαϊκό του ταξίδι στο LEN Euro Cup παίρνοντας στις αποσκευές του πολύτιμες εμπειρίες για την συνέχεια της σεζόν. Το σύνολο του Αργύρη Θεοδωρόπουλου ηττήθηκε με 11-9 από την Πάντοβα για την τελευταία αγωνιστική των ομίλων στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά καθώς πλήρωσε το τελευταίο οκτάλεπτο του παιχνιδιού. Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Ο’ Ράιλι που σημείωσε τρία τέρματα.u

ΑΝΟ Γλυφάδας – Πάντοβα 9-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στην αναμέτρηση δείγμα ότι η Σάαπ άνοιξε το σκορ στα μέσα του πρώτου οκταλέπτου από τη θέση 3. Τα κορίτσια του Αργύρη Θεοδωρόπουλου έχοντας πρώτο μέλημα την άμυνα απώλεσαν δύο ευκαιρίες στη παίκτρια παραπάνω να σκοράρουν, ενώ οι Ιταλίδες διπλασίασαν το προβάδισμα τους (2-0) με την Μεγκιάτο σε κόντρα. Στα δύο λεπτά η Ο’ Ράιλι κέρδισε αποβολή στα δύο μέτρα και η ίδια παίκτρια μείωσε σε 2-1 για την ελληνική ομάδα. Στο 1:22 η Μεγκιάτο με το δεύτερο συνεχόμενο της τέρμα έκανε το 3-1 από τη θέση 5. Στο 1:03 η Παναγιώτα Νίνου κέρδισε πέναλτι που αξιοποίησε η Ο’ Ράιλι παρά την προσπάθεια της Τεάνι να αποκρούσει την μπάλα. Στα 3 δευτερόλεπτα η Ελένη Γρηγοροπούλου ισοφάρισε σε 3-3 σε παίκτρια παραπάνω μετά την αποβολή που κέρδισε η Διονυσία Κουρέτα.

Στη δεύτερη περίοδο ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (4-3) χάρη σε εξαιρετικό σουτ της Ελευθερίας Φουντωτού από τη περιφέρεια στη λήξη της επίθεσης, ενώ η μπάλα βρήκε στα μπλοκ ξεγελώντας την Τεάνι. Στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στη παίκτρια λιγότερη μετά από ποινή που χρεώθηκε η Ο’ Ράιλι. Στο 4:51 η Ιωάννα Κανελλοπούλου σε παίκτρια παραπάνω με τρομερό σουτ από τη θέση 3 διεύρυνε το προβάδισμα για τον ΑΝΟΓ στα δύο τέρματα (5-3), όμως η Πάντοβα απάντησε χάρη σε τέρμα της Μίγιο με αριθμητικό πλεονέκτημα και ισοφάρισε σε 5-5 με την Σάαπ σε κόντρα. Στο 2:40 το σύνολο του Αργύρη Θεοδωρόπουλου ανέκτησε το προβάδισμα (6-5) χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ο’ Ράιλι που κέρδισε η Νίκη Πιόβαν, ενώ στη συνέχεια η ελληνική ομάδα έβγαλε άμυνα στη παίκτρια λιγότερη. Στο 1:37 το σουτ της Θωμαΐς Μουστακαρία απέκρουσε η Τεάνι, ενώ η Μεγκιάτο ισοφάρισε σε 6-6. Στα 33 δευτερόλεπτα η Διονυσία Κουρέτα με πανέμορφη κίνηση και προσωπικό γκολ από τη θέση της φουνταριστού έκανε το 7-6 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου καθώς ο ΑΝΟΓ έκλεψε την μπάλα σε παραπάνω των Ιταλίδων.

Στη τρίτη περίοδο ο ΑΝΟ Γλυφάδας κέρδισε αποβολή στο 7:11 και ο Αργύρης Θεοδωρόπουλος κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ προκειμένου να οργανώσει την επίθεση, όμως το σουτ της Θωμαΐς Μουστακαρία μπλοκαρίστηκε. Παρόλα αυτά στο 6:06 η ελληνική ομάδα κέρδισε νέα αποβολή κάτι που έφερε τις διαμαρτυρίες του πάγκου της Πάντοβα με τον Στέφανο Ποστερίβο να δέχεται κίτρινη κάρτα. Στο 5:20 οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 7-7 χάρη σε τέρμα της Μίγιο σε παίκτρια παραπάνω. Στο 4:45 το σουτ της Ελευθερίας Φουντωτού από τη θέση 3 σε παίκτρια παραπάνω απέκρουσε η Τεάνι. Στο 3:13 η Διονυσία Κουρέτα με το δεύτερο προσωπικό τέρμα έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (8-7) στον ΑΝΟΓ. Στο 2:08 η Ευαγγελία Καρύτσα απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ της Κασόν. Στα 38 δευτερόλεπτα οι Ιταλίδες ισοφάρισαν σε 8-8 χάρη σε τέρμα της Κασάρα.

Στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα απώλεσε ευκαιρία να πάρει εκ νέου το προβάδισμα όμως η Τεάνι απέκρουσε το πέναλτι της Ελευθερίας Φουντωτού, ενώ η Πάντοβα πήρε τάιμ άουτ μετά από αποβολή που κέρδισε και αξιοποίησε η Μποζολάν με αριθμητικό πλεονέκτημα για το 9-8 των φιλοξενούμενων. Στο 5:33 η Ελευθερία Φουντωτού έκλεψε την μπάλα αλλά στη συνέχεια το σουτ της Θωμαΐς Μουστακαρία βρήκε στα μπλοκ και κατέληξε άουτ. Στο 4:16 η Πάντοβα έκανε το 10-8 χάρη στο τέταρτο προσωπικό τέρμα της Μεγκιάτο με αριθμητικό πλεονέκτημα. Στο 3:24 το σουτ της Ελευθερίας Φουντωτού βρήκε στο δοκάρι σε προσπάθεια στη παίκτρια παραπάνω, ενώ οι Ιταλίδες κέρδισαν αποβολή και ο Στέφανο Ποστερίβο κάλεσε τάιμ άουτ και αξιοποίησαν με την Σάαπ για το 11-8. Στο 1:21 ο ΑΝΟ Γλυφάδας κέρδισε αποβολή με τον Αργύρη Θεοδωρόπουλο να καλεί το τελευταίο τάιμ άουτ προκειμένου η ελληνική ομάδα να πετύχει ένα τέρμα στη τελευταία περίοδο. Στο 1:01 η Νίκη Πίοβαν μείωσε σε 11-9 με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 4-3, 1-2, 1-3

ΑΝΟ Γλυφάδας (Αργύρης Θεοδωρόπουλος): Καρύτσα, Νίνου Π., Μουστακαρία, Λούδη Αν., Γρηγοροπούλου 1, Ρουμελιώτη, Κανελλοπούλου 1, Σαλταμανίκα, Ο’ Ράιλι 3, Φουντωτού 1, Πιόβαν 1, Κουρέτα 2, Τσιάρα

Πάντοβα (Στέφανο Ποστερίβο): Τεάνι, Μπασέλε, Κασάρα 1, Σάαπ 3, Κασόν, Μποζολάν 1, Μίγιο 2, Γιάκομπι, Αλ Μαρσί, Μεγκιάτο 4, Γκρο, Γκριγκολόν, Ποζάνι