LEN Champions League: «Θρίλερ» στο Βελιγράδι και απόδραση στα πέναλτι για την Προ Ρέκο που έλειψε να αυτοκτονήσει!

Πρώτο τρίποντο για Μαρσέιγ με «πεντάσφαιρο» Αντριγια Πρλαϊνοβιτς!

Σε συνέχεια των δύο τελευταίων σπουδαίων τελικών του LEN Champions League, Νόβι Μπέογκραντ και Προ Ρέκο έδωσαν μια ακόμη τρομερή «μάχη» με φόντο την πρωτιά του Α’ Ομίλου της προημιτελικής φάσης για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι δύο ομάδες εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα δώσουν το παρών στο Final 4 της Μάλτας καθώς δε μπορούν να απειληθούν από τις Γιαντράν Σπλιτ και Μαρσέιγ που συμπληρώνουν τον όμιλο.

Οι τρεις φορές πρωταθλητές Ευρώπης έκαμψαν με 15-14 στα πέναλτι (10-10 κ.δ.) τους Σέρβους που έστειλαν το παιχνίδι στη ρωσική ρουλέτα χάρη σε τέρμα του Δημήτρη Σκουμπάκη στο 1:47 ανατρέποντας παράλληλα το 7-2 που προηγήθηκαν οι Ιταλοί στο ημίχρονο. Η ομάδα του Κώστα Κάκαρη που σημείωσε ένα τέρμα σε δύο προσπάθειες, διατηρήθηκε στην κορυφή του ομίλου με οκτώ βαθμούς, ενώ η Νόβι και του έτερου διεθνή Άγγελου Βλαχόπουλου στους επτά.

Η Προ Ρέκο με τρομερό πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με το εντυπωσιακό 7-2 στο ημίχρονο αλλά οι Σέρβοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Δημήτρη Σκουμπάκη που πέτυχε τρία τέρματα σε τέσσερις προσπάθειες πέτυχαν σπουδαία ανατροπή επιστρέφοντας στο ματς με κομβικό τέρμα του διεθνή αμυντικού. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές από το Βελιγράδι χάρη σε απόκρουση πέναλτι του Ντελ Λούγκο σε προσπάθεια του Ντόρντε Βούτσινιτς και εύστοχο χτύπημα από τον Ντι Φούλβιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Προ Ρέκο έχασε τρία πέναλτι στη κανονική διάρκεια αλλά απόλυτη ευστοχία στη ρωσική ρουλέτα.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Μαρσέιγ πέτυχε το πρώτο της τρίποντο στην προημιτελική φάση αφού επικράτησε με 14-12 στην έδρα της Γιαντράν Σπλιτ. Οι Γάλλοι είχαν πρώτο σκόρερ τον Αντριγια Πρλαϊνοβιτς που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ από πλευράς γηπεδούχων ο Μάρινιτς – Κράγκιτς πέτυχε τρία γκολ.