LEN Champions League: Πρωτιά και τώρα Final 4 για την Φερεντσβάρος του Αργυρόπουλου – Κανακάκη!

Μοναδική ήττα των Μαγυάρων από τον Ολυμπιακό στο Πειραιά!

Με τον αέρα… της πρωτιάς του Β’ Ομίλου της προημιτελικής φάσης του LEN Champions League πηγαίνει στο Final 4 της Μάλτας (5-7 Ιουνίου) η Φερεντσβάρος του Στέλιου Αργυρόπουλου – Κανακάκη! Οι Ούγγροι πραγματοποίησαν μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση τη φετινή σεζόν καθώς επικράτησαν με 13-11 της Μπαρτσελονέτα και ολοκλήρωσαν στους 15 βαθμούς έχοντας μοναδική απώλεια την ήττα στον Πειραιά από τον Ολυμπιακό!

Η ομάδα του διεθνή άσσου που σημείωσε ένα τέρμα στην αναμέτρηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Ισπανούς και έφτασε στην εύκολη επικράτηση παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση. Οι Μαγυάροι προηγήθηκαν με 8-4 στο ημίχρονο μετά το ισορροπημένο 3-3 στο πρώτο οκτάλεπτο και «έχτισαν» μια σημαντική διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισπανοί πλησίασαν στα δύο τέρματα (9-7), όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε του αγώνα, αφού η Φερεντσβάρος διατήρησε το προβάδισμα παρόλο που η Μπαρτσελονέτα πλησίασε δις στο γκολ στα τελευταία τρία λεπτά. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Βιγκβάρι που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ από πλευράς Ισπανών οι Σαναχούια και Παβιγιάρντ πέτυχαν από τρία γκολ έκαστος.

Ολυμπιακός και Φερεντσβάρος αναμένουν τους αντιπάλους τους για τα ημιτελικά της διοργάνωσης από την αναμέτρηση της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Προ Ρέκο του Κώστα Κάκαρη κόντρα στη Νόβι Μπέογκραντ των Άγγελο Βλαχόπουλο και Δημήτρη Σκουμπάκη. Οι Ιταλοί βρίσκονται στη πρώτη θέση με ένα πόντο διαφορά και υποδέχονται τους Σέρβους στο μεγάλο παιχνίδι που ολοκληρώνει την προημιτελική φάση.