Λείπει ο Βάργκα… χορεύει η Ισπανία!

Οι δύο κορυφαίες αναμετρήσεις τα τελευταία δυο χρόνια μεταξύ Ισπανίας – Ουγγαρίας πήγαιναν συνεχώς στους δεύτερους, αφήνοντας μάλιστα πικρή γεύση. Το πρώτο «χτύπημα» ήταν στον τελικό του ευρωπαϊκού της Βουδαπέστης το 2020, όπου οι Ούγγροι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο, ενώ οι Ισπανοί πήγαν να πάρουν την ρεβάνς στον μικρό τελικό του Τόκιο, παρ’ όλα αυτά ηττήθηκαν και εκεί.

Αυτό δεν έγινε σήμερα, καθώς η Ισπανία επικράτησε με 10-9 στον δεύτερο κατά σειρά προημιτελικό του Europe Final του World League ανδρών και ακολούθησε την Ιταλία στα προημιτελικά της διοργάνωσης. Οι Ισπανοί δεν διέφεραν ιδιαίτερα από την ομάδα του Τόκιο, με εξαίρεση την απουσία του Ντάνιελ Λόπεζ ( ο οποίος έχει αποσυρθεί από την εθνική) στο τέρμα, που καλύπτει επάξια ο Ουνάι Αγκίρε, ο οποίος σήμερα ήταν άφθαρτος στο τέρμα, αλλά και των Φραν Φερνάντεζ και Μπλάι Μάγιαρακ. Οι Ούγγροι δε, στερήθηκαν το μέγιστο «όπλο» τους, τον Ντένες Βάργκα, ο οποίος παραμένει στην εθνική και θα βρίσκεται τόσο στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης όσο και στο ευρωπαϊκό του Σπλιτ.

Παρά το γεγονός ότι οι Ισπανοί ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με 4-1 στην πρώτη περίοδο, οι Μαγυάροι έκαναν μεγάλη ανατροπή σε δεύτερη και τρίτη περίοδο, αρχικά μετατρέποντας το 5-2 στο οποίο βρίσκονταν πίσω σε 6-5 υπέρ τους και φτάνοντας στην λήξη της τρίτης να προηγούνται με 8-7. Η Ισπανία ισοφάρισε εις διπλούν, πρώτα σε 8-8 και έπειτα 9-9, ενώ το νικητήριο γκολ ήρθε από τον Αλμπέρτο Μουνιαρίθ τρία λεπτά πριν το τέλος, ο οποίος και πήρε το παιχνίδι πάνω του στην τελευταία περίοδο και έδωσε ξανά το προβάδισμα. Από την άλλη πλευρά, απόλυτος πρωταγωνιστής για τους Ούγγρους ο Μάρτον Βάμος, που πέτυχε πέντε γκολ.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΙΣΠΑΝΙΑ 9-10

Η διακύμανση του αγώνα…

Στην πρώτη κι όλας επίθεση η Ισπανία, αφού κέρδισε το σπριντ, άνοιξε το σκορ με τελείωμα του Ντε Τόρο στα 2μ. Πολύ γρήγορα ο Μάρτον Βάμος ισοφάρισε σε 1-1, με σουτ που χτύπησε αρχικά στο δοκάρι και έπειτα στην πλάτη του Αγκίρε. Αργότερα οι Ισπανοί γύρισαν εξαιρετικά την μπάλα και ο Μουνιαρίθ βρήκε τον Ταχούλ στον φουνταριστό, ο οποίος και κέρδισε αποβολή την οποία ο Γκρανάδος μετέτρεψε στο 2-1. Οι Ούγγροι κέρδισαν και εκείνοι αποβολή, όμως η τελική προσπάθεια κατέληξε στο δοκάρι, ενώ σε δεύτερη συνεχόμενη επίθεση κέρδισαν ξανά αποβολή, όμως ο Αγκίρε απέκρουσε το σουτ του Μάνχερτζ με το κεφάλι, διατηρώντας το 2-1 της ομάδας του. Ο Βόγκελ με την σειρά του έδιωξε και εκείνος σουτ του Γκρανάδος σε κόρνερ, όμως στην επαναφορά ο Μπούστος σημείωσε το 3-1. Στην εκπνοή του χρόνου, ο Σαναχούγια με μακρινό σουτ έκλεισε την πρώτη περίοδο με το σκορ 4-1 υπέρ της Ισπανίας.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Ισπανούς να κερδίζουν και πάλι το σπριντ, ένα ψηλοκρεμαστό όμως να καταλήγει αρχικά στο δοκάρι και μετά από δυο καλές άμυνες από τις δύο ομάδες, ο Ζαλάνκι μείωσε σε κόντρα 3-2 σε 4-2. Ο Ταχούλ αμέσως κέρδισε αποβολή και ο ίδιος από το δεύτερο δοκάρι ανέβασε ξανά τη διαφορά σε 5-2, όμως ο άσος της Ρέκο με ένα σουτ «αστραπή» μείωσε και πάλι χωρίς χάσιμο χρόνου σε 5-3. Σε μεγάλη ευκαιρία των Ισπανών να προηγηθούν ξανά με τρία γκολ, ο Βόγκελ απέκρουσε τετ α τετ του Ντε Τόρο και στην επόμενη επίθεση το σουτ του Μουνιαρίθ. Στη συνέχεια, ο Κόναρικ έφερε το παιχνίδι στο γκολ σημειώνοντας στον παραπάνω των Μαγυάρων το 5-4 και ο Σόμα Βόγκελ έβγαλε άλλη μία εξαιρετική άμυνα σε παίκτη λιγότερο, με τους Ούγγρους να κερδίζουν αποβολή στην κόντρα και να καλούν τάιμ άουτ. Ο Άνγκιαλ έκανε μία πολύ δυνατή εκτέλεση στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Αγκίρε δεν επέτρεψε να ισοφαρίσει. Χαμένο παραπάνω είχαν αμέσως μετά και οι Ισπανοί, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Μάνχερτζ στην κόντρα, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους Ούγγρους, οι οποίοι με δυνατά μπλοκ στην άμυνα και ένα σουτ του Βάμος στην επίθεση, προηγήθηκαν με 6-5 στη λήξη του.

Το σπριντ ήταν το δυνατό σημείο των Ισπανών, οι οποίοι κέρδισαν την μπάλα και στην τρίτη περίοδο, όμως οι Ούγγροι έβγαλαν πολύ καλή άμυνα στον φουνταριστό. Παρ’ όλα αυτά, δεν άργησε να έρθει η ισοφάριση με ένα από τα αστραπιαία εξάμετρα του Μουνιαρίθ, το οποίο έφερε το σκορ στο 6-6. Με τρομερή συνεργασία του Βίγκβαρι και του Γιάνσικ, ο δεύτερος έδωσε κατ επανάληψη το προβάδισμα στην Ουγγαρία, με τελείωμα από το πρώτο δοκάρι και το σκορ πλέον στο 7-6. Ο ρυθμός μετέπειτα ήταν σχετικά πιο αργός, με τους παίκτες να εμφανίζουν κούραση, παρ’ όλα αυτά ο Ταχούλ κέρδισε ποινή στον φουνταριστό, όμως ο Βόγκελ εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ το τελείωμα του ίδιου σε φάση ένας προς έναν! Αυτό δεν πτόησε την Ισπανία, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 7-7, όμως ο Βάμος δεν χρειάστηκε κάτι περισσότερο από ένα μικρό μπάσιμο για να «γράψει» το 8-7, ενάμισι λεπτό πριν την λήξη της περιόδου. Στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα, δύο πολύ σημαντικές επεμβάσεις του Αγκίρε απέτρεψαν τους Ισπανούς να βρεθούν με δύο γκολ πίσω, καλώντας στη συνέχεια τάιμ άουτ, με το οποίο κατάφεραν να κερδίσουν αποβολή αλλά δεν σκόραραν, και έτσι έμειναν πίσω και στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με το ίδιο σκηνικό, τους Ισπανούς δηλαδή να κερδίζουν το σπριντ και τις δύο ομάδες να έχουν αρχικά χαμένες επιθέσεις. Η ισοφάριση ήρθε από ένα ακόμη άπιαστο εξάμετρο του Μουνιαρίθ, για να γίνει το σκορ 8-8, ενώ ο Βάμος, απόλυτος πρωταγωνιστής σήμερα, ήταν εκείνος που πέτυχε το 9-8 στον παραπάνω. Στην αμέσως επόμενη επίθεση, ο Λαρούμπε ήταν αυτός που ισοφάρισε ξανά σε 9-9, ενώ πέρασε αρκετή ώρα χωρίς γκολ. Συγκεκριμένα, τρία λεπτά πριν το τέλος ήρθε ξανά το πολυπόθητο προβάδισμα για τους Ισπανούς, έπειτα από τελείωμα σε τετ α τετ φάση του Μουνιαρίθ, ο οποίος σημείωσε το 10-9. Οι άμυνες και για τις δύο ομάδες ήταν καλές, και μέχρι το τελευταίο λεπτό δεν είχε επιτευχθεί άλλο τέρμα. Σε μεγάλη ευκαιρία του Περόνε να εξασφαλίσει το προβάδισμα των δύο γκολ και την νίκη, ο Σόμα Βόγκελ είπε «όχι» και με 38 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Ούγγροι κάλεσαν τάιμ άουτ. Με τη σειρά του, ο Αγκίρε έκλεισε θεαματικά το παιχνίδι, αποκρούοντας το σουτ του Ζαλάνκι που θα έδινε την ισοφάριση, και η Ισπανία προκρίθηκε θεαματικά.