Αμίμητος Μαρζουκί, Τεσάνοβιτς MVP και το Μαυροβούνιο στους 4!

Γκολ, λάθη, αποβολές, αποκρούσεις, σκληρές μάχες και στο τέλος νικητές οι Μαυροβούνιοι!

Γαλλία – Μαυροβούνιο 10-11

Σε ένα παιχνίδι που μπορεί καμία από τις δύο ομάδες να μην «έπιασε» την καλύτερη απόδοση της, Γαλλία και Μαυροβούνιο έδωσαν τρομερή μάχη σε ένα ματς που για 4 οκτάλεπτα ήταν ντέρμπι. Οι Μαυροβούνιοι τα βρήκαν «σκούρα» απέναντι στους φιλόδοξους και ταλαντούχους Γάλλους και βρέθηκαν να προηγούνται έως και τρία γκολ. Όμως εκεί μίλησε το…«βαρύ σκουφάκι» του Μαυροβουνίου, μίλησε η κλάση και η εμπειρία, και παρά τις απώλειες, με πιο πρόσφατη του Ίβοβιτς που ανακοίνωσε προ ολίγων ημερών την απόσυρση του, η ομάδα του Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς πήρε τη νίκη και το εισιτήριο για τον ημιτελικό με την Ιταλία.

Ένας Μεχντί Μαρζουκί να «τον πιεις στο ποτήρι», τελείωσε το ματς πρώτος σκόρερ με 6 τέρματα, κράτησε την ομάδα του ζωντανή μέχρι το τέλος με τα 2 γκολ σε 1 λεπτό στο τελευταίο οκτάλεπτο, παρόλα αυτά δεν ήταν αρκετό ώστε να κερδίσει η ομάδα του το παιχνίδι.
  MVP όμως της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πέταν Τεσάνοβιτς ο οποίος τελείωσε το ματς με 14 αποκρούσεις και τρομερά ποσοστά σε αυτές και ήταν καθοριστικός για την ομάδα του σε πολλά σημεία του αγώνα!

Η διακύμανση του αγώνα:

Το πρώτο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκουν λύσεις σχεδόν κατ’ αποκλειστικότητα στον παίκτη παραπάνω. Συγκεκριμένα το σκορ άνοιξε το Μαυροβούνιο με τον Πέτκοβιτς στην πρώτη επίθεση του αγώνα στο 7:44, ενώ η Γαλλία απάντησε με τον Μαρζουκί στο 6:24, αμφότερες στον παραπάνω. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες είχαν «φύλακες αγγέλους» κάτω απ’ τα δοκάρια και το σκορ διατηρήθηκε ισόπαλο προσωρινώς.
Στη συνέχεια το Μαυροβούνιο σκόραρε σε διπλό παραπάνω με τον Πόπαντιτς, ωστόσο εκεί ήταν που… οι Γάλλοι ζεστάθηκαν. Αρχικά ισοφάρισαν με μία φοβερή λόμπα από τον Τόμας Βερνό, κάνοντας το 2-2. Το press των Μαυροβούνιων έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του Φλοριάν Μπρουζό να κερδίσει ποινές στην περιφέρεια τις οποίες και εκμεταλλεύτηκε με τον Κρουσιγιά ο οποίος με δυνατό σουτ στον παραπάνω, και παρά τη μέτρια κυκλοφορία της μπάλας κατάφερε να σκοράρει, δίνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στην ομάδα του. Η συνέχεια του οκταλέπτου ανάλογη απλά αυτή τη φορά ανέλαβε ο έτερος Βερνό της γαλλικής παρέας, και για άλλη μία φορά στον παραπάνω διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας τους κάνοντας το 4-2.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο. Οι Γάλλοι συγκεντρωμένοι έβγαλαν άμυνα στον παίκτη λιγότερο και στην συνέχεια σκόραραν με τον Μαρζουκί να σημειώνει το δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση. Σε εκείνο το σημείο όμως οι Μαυρουβούνιοι έκαναν το δικό τους 2-0 σερί με ένα καταπληκτικό σουτ από τον Ουκρόπινα και τον Πέτκοβιτς από το φουνταριστό στο 5:12, μείωσαν σε 5-4. Και εκεί…ναι! η αντεπίθεση συνεχίστηκε παρά το τάιμ άουτ του Γάλλου κόουτς και ο Ουκρόπινα σκόραρε ξανά ισοφαρίζοντας σε 5-5 στον παίκτη παραπάνω στο 2:59.

Το ημίχρονο τελείωσε με τις 2 ομάδες να έχουν σκοράρει 3 από τα 5 τέρματα τους στον παραπάνω με 16 αποβολές συνολικά και 12 αποκρούσεις!

Το απίστευτο; Στα πρώτα δύο λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο τερματοφύλακες είχαν από 7 αποκρούσεις έκαστος για 12 εκτελεσμένα σουτ. Στην συνέχεια όμως και οι δύο ομάδες βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα με Μαρζουκί και Πέτκοβιτς αντιστοίχως να διαμορφώνουν το 6-6. Στη συνέχεια όμως και συγκεκριμένα στο 5:08 του τρίτου οκταλέπτου ήρθε η ώρα του Ούρος Τσούτσκοβιτς να δώσει προβάδισμα στο Μαυροβούνιο με ωραίο τιπ στη μπάλα από το φουνταριστό στον παίκτη παραπάνω.

Στο 3:25 μετά την δεύτερη αποβολή του Πέτκοβιτς, οι Γάλλοι βρήκαν ξανά! απάντηση με ποιον άλλο; Με τον Μεχντί Μαρζουκί να πετυχαίνει το 4ο τέρμα του. Στη συνέχεια ο Μπόγνταν Ντούρντιτς από το σημείο το πέναλτι έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του κάνοντας το 8-7 στα 2:30. Οι Μαυροβούνιοι κρατούσαν το «καλό απ΄ ότι φάνηκε για το τέλος της περιόδου, αφού ο ο Μάρκο Μρσιτς 5 δεύτερα πριν το τέλος του οκταλεπτου επιχείρησε μία «βολίδα» προς τη γαλλική εστία, η οποία και κατέληξε δοκάρι και μέσα.

Το τελευταίο μέρος ξεκίνησε με τον Πέτκοβιτς να διευρύνει το προβάδισμα σε 3 γκολ κάνοντας το 10-7 στον παίκτη παραπάνω. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κουρσιγιά σημείωσε το 2 τέρμα του στην αναμέτρηση και μείωσε σε 10-8. Στα 2:02 ο Σπάιτς δικαίωσε τον κόουτς του μετά το τάιμ άουτ που πήρε κάνοντας το 11-8, ωστόσο στη συνέχεια ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ο Μαρζουκί με το 5ο του προσωπικό τέρμα μείωσε εκ νέου σε 11-9. Ο Γάλλος σούπερ σκόρερ δε σταμάτησε και αποφάσισε να δώσει ενδιαφέρον στο ματς ξανά αφού μείωσε στο 1 γκολ στα 49 πριν το τέλος!

Οκτάλεπτα: 4-2, 1-3, 2-4, 3-2

Γαλλία: Φλοριάν Μπρουζό: Χοβανισιάν, Σονταντιέ, Κρουσιγιά 2, Μπούε, Καζ, Βερνό Τ 1, Βερνό Μ 1, Ολιβόν, Μαρζουκί 6, Κανονέ, Ντε Ναρντί, Πιοτ, Φονταντί

Μαυροβούνιο: Βλάντιμιρ Γκοϊκοβιτς: Λάζοβιτς, Μρσιτς 1, Μάσιτς , Ράντοβιτς, Τσούτσκοβιτς 1, Πόπαντιτς 1, Ουκρόπινα 2, Ντούρντιτς 1, Πέρκοβιτς 1, Σπάιτς 1,Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς