Κυπελλούχοι Γαλλίας με την Λιλ οι Πεσματζόγλου, Μπόβαλη και Ρουσσάκη!

Κυπελλούχοι Γαλλίας με την Λιλ αναδείχθηκαν οι Ανέστης Πεσματζόγλου, Ελένη Μπόβαλη και Άννα Ρουσσάκη καθώς επικράτησαν με 10-9 της Μιλούζ σε ένα συγκλονιστικό τελικό που είχε ανατροπές και αποβολές αφού δέχθηκε κόκκινη κάρτα ο Έλληνας τεχνικός.

Η Μιλούζ (αντίπαλος του Άλιμου στο Champions League) ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο αλλά η Λιλ (αντίπαλος του ΑΝΟΓ στο Euro Cup) απάντησε με τον ίδιο νόμισμα αφού ισοφάρισε σε 6-6 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ ολοκλήρωσε την ανατροπή αφού προηγήθηκε με 8-7 στο τρίτο οκτάλεπτο με την Ελένη Μπόβαλη να είναι από τις πρωταγωνίστριες αφού πέτυχε ένα τέρμα και έβγαλε πολλές κομβικές άμυνες, ενώ στη τελευταία περίοδο η Λιλ διατήρησε το οριακό προβάδισμα και έφτασε στη κατάκτηση του τίτλου.