Κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης για το Final 4 με την Τζούστρα ο ΝΟΒ!

Με νικητήριο τέρμα της Τζούστρα στα 3 δευτερόλεπτα ο ΝΟ Βουλιαγμένης πέρασε με 11-10 από την έδρα της Μεντιτεράνι για την 4η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου του LEN Champions League και κράτησε «ζωντανό» το όνειρο της πρόκρισης στο Final 4 της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης. Το σύνολο της Κικής Λιόση έφτασε τους 9 βαθμούς και χρειάζεται νίκη με έξι τέρματα κόντρα στον Ολυμπιακό (9/3/24), αφού είχε ηττηθεί με 12-7 στο Πειραιά από τις «ερυθρόλευκες» που βρίσκονται στη κορυφή του ομίλου με 12 βαθμούς.

Μεντιτεράνι – ΝΟ Βουλιαγμένης 10-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Μεντιτεράνι άνοιξε το σκορ με την Βαν Ντερ Βέιντεν αλλά ο ΝΟ Βουλιαγμένης πήρε άμεσα το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρματα της Σλίκινγκ και Έλενας Ελληνιάδη με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σε ένα πρώτο οκτάλεπτο που είχε αρκετές αποβολές εκατέρωθεν. Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο της Κικής Λιόση διεύρυνε το προβάδισμα (3-1) χάρη στο δεύτερο προσωπικό τέρμα της Σλίκινγκ αλλά οι Ισπανίδες ισοφάρισαν σε 3-3 με γκολ της Μούσκι και Μορένο σε παίκτρια παραπάνω. Παρόλα αυτά η Βουλιαγμένη διατήρησε το προβάδισμα (4-3, 5-4) χάρη σε τέρματα της Ριτζ αλλά και της Τζούστρα σε παίκτρια παραπάνω. Αξίζει να σημειωθεί στη δεύτερη περίοδο η Μαρία Πάτρα έχασε δύο πέναλτι που θα μπορούσε να αυξήσει την διαφορά για την ελληνική ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σλίκινγκ πήρε πάλι το όπλο της και με δύο γρήγορα γκολ έκανε το 7-4 με την Ολλανδέζα να φτάσει στα τέσσερα προσωπικά τέρματα, αλλά και πάλι οι Ισπανίδες είχαν την απάντηση με τις ίδιες πρωταγωνίστριες αφού Μούσκι και Μορένο μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (7-6). Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Μεντιτεράνι έφερε το παιχνίδι στα ίσα (7-7) με το τρίτο τέρμα της Μορένο και η ίδια παίκτρια έδωσε το προβάδισμα για τις γηπεδούχες. Ο ΝΟΒ ισοφάρισε άμεσα με την Ριτζ που σημείωσε το δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Η Μορένο συνέχισε το χαβά της αφού με το πέμπτο γκολ έκανε το 9-8 αλλά η Σλίκινγκ με το ίδιο αριθμό τερμάτων ισοφάρισε σε 9-9. Στο ίδιο έργο θεατές με τις ίδιες πρωταγωνίστριες για το 10-10 με την Ολλανδέζα να σκοράρει με πέναλτι. Στο 0:03 η φουνταριστή του ΝΟΒ Τζούστα πέτυχε το νικητήριο τέρμα σε ένα τρελό φινάλε δίνοντας την μεγάλη νίκη στην ελληνική ομάδα!

Πρώτη σκόρερ για το ΝΟ Βουλιαγμένης ήταν η Σλίκινγκ που σημείωσε έξι τέρματα, ενώ τον ίδιο αριθμό τερμάτων πέτυχε από πλευράς Μεντιτεράνι η Μορένο που οι δύο αθλήτριες στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαν μπροστά σκοράροντας κατά ρυπάς.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 3-3, 2-2, 4-4

Μεντιτεράνι (Μαριάν Ντίαζ): Χιμένεθ Πέρεζ, Βαν Ντερ Βέιντεν 1, Μάρτιν Μορόν, Μάρκος Ριβέρο, Τεμπράνο Χάμπο, Μορένο Πέρεζ 6, Εσπάρ 1, Πρατς Ροντρίγκεζ, Βιλαντότ Γκρεγκόρι, Λέοναρντ, Μούσκι 2, Πενάλβε Γκρανέρο, Ντίαζ Ντίαζ

ΝΟ Βουλιαγμένης (Κική Λιόση): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Καλεροπούλου, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου, Ριτζ 2, Σλίκινγκ 6, Πάτρα Μ., Στρατιδάκη, Ανδρεάδη, Τζούστρα 2, Αγγελίδη, Διαμαντοπούλου Χ.