«Κλείνει» τη Β’ φάση με ανατροπή και νίκη επί του Βόλου ο Άρης!

Με νίκη είπε το «αντίο» στην Β’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης Α1 ανδρών ο Άρης, επικρατώντας του ΟΥΚ Βόλου με 10-9 στην 6η και τελευταία αγωνιστική στο κολυμβητήριο στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας. Οι δύο ομάδες ήταν δίπλα – δίπλα στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 4-4 και τους Βολιώτες να παίρνουν προβάδισμα 6-4 μετέπειτα. Οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν και πάλι, όμως ο Βόλος ανέκτησε το προβάδισμα και βρέθηκε μπροστά με 7-6 στη λήξη της τρίτης περιόδου και με 8-6 στην τέταρτη. Ενώ απέμεναν τρία λεπτά για την λήξη και ο ΟΥΚ προηγούνταν με 9-8, ο Ζαρκαντζάς ισοφάρισε σε 9-9, έχοντας μπει σχεδόν στο τελευταίο λεπτό, με το γκολ της νίκης να έρχεται από τον Χρήστο Παυλίδη 25 δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα.

Ο Άρης ανέβηκε στους 7 βαθμούς και τερμάτισε τρίτος στον όμιλο G4, ενώ ο Βόλος με 1 βαθμό ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην τέταρτη θέση.

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ – ΑΡΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ 9-10

ΟΥΚ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Πλατανίτης): Σιορδίλης, Νικηφορίδης, Γκανάτσιος 2, Στεργίου Δ. 1, Ιωαννίδης, Μαρινάγης Χρ., Στρεγίου Γ., Βλιώρας 1, Κουφιδάκης 1, Αράγια 3, Πετρόπουλος, Μπομπός 1, Νάσιος, Μπακαλάκης, Χάλαμ

ΑΡΗΣ (Μανώλης Γούναρης): Τσακίρης, Μπιτσάκης, Γιώρτσιος, Βικάτος 2, Ζαρκαντζάς 1, Αλιαπούλιος 1, Νάνος, Ζίτνικ, Παυλίδης Χρ. 4, Παπαμανωλιουδάκης 1, Χατζίδης, Κοστιουτσένκοφ, Σαλαμάνης, Κουνέλας 1, Ζιούτας