«Εκθρόνισε» την Ραντνίτσκι και πάει στον τελικό της Αδριατικής με τρομερό Βλαχόπουλο η Νόβι!

Για πρώτη φορά στην ιστορία της, η Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου βρίσκεται στον τελικό της Αδριατικής Λίγκας, επικρατώντας της περσινής πρωταθλήτριας Ραντνίτσκι με 12-8 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης! Οι παίκτες του Ιγκόρ Μιλάνοβιτς κατάφεραν μετά από ένα πάρα πολύ δυνατό παιχνίδι να προκριθούν στον τελικό της πιο ανταγωνιστικής Αδριατικής Λίγκας που διεξήχθη ποτέ, αναμένοντας τον αντίπαλο τους, που θα είναι ο νικητής του έτερου ημιτελικού, ανάμεσα στην «ελληνική» Γιουγκ και τη Γιαντράν Σπλιτ.  Στον ημιτελικό, ο Άγγελος Βλαχόπουλος ήταν από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του, σημειώνοντας δύο γκολ, ενώ κορυφαίος ήταν ο Ντούσαν Μάντιτς που πέτυχε σύνολο τέσσερα.

Η Νόβι κατάφερε με γκολ του Μάντιτς και του Βλαχόπουλου να προηγηθεί με 2-0 στο ξεκίνημα, και δεν δέχθηκε γκολ στην πρώτη περίοδο, ενώ η Ραντνίτσκι «μπήκε» στο παιχνίδι στην δεύτερη και με γκολ των Μπράνκοβιτς και Τόχολι ισοφάρισε σε 2-2. Ο Σουσιασβίλι έβαλε ξανά μπροστά την Νόβι με 3-2, ενώ ο Μίλος Τσουκ ισοφάρισε άμεσα σε 3-3, όμως ο Γιάκσιτς πέτυχε το 4-3 ενάμισι λεπτό πριν λήξει το ημίχρονο και επανέφερε το προβάδισμα στην ομάδα του. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, όταν ο Μίλιτσιτς ισοφάρισε σε 4-4 για την Ραντνίτσκι και μετέπειτα, μέχρι το 6-6, το παιχνίδι ήταν… υπόθεση Μάντιτς εναντίον Ραντούλοβιτς! Τις δύο φορές που ο αρχηγός της Νόβι έβαλε μπροστά την ομάδα του, (5-4 και 6-5), ο κορυφαίος νέος παίκτης της Ραντνίτσκι ισοφάρισε άμεσα! Οι φιλοξενούμενοι με γκολ του άλλου νέου παίκτη – οπλοπολυβόλο, Λούκα Πλιέβαντσιτς, βρέθηκαν για πρώτη φορά μπροστά με 7-6, όμως ο Στραχίνια Ράσοβιτς, που δεν είχε σκοράρει έως τώρα (και σε εμάς φάνηκε περίεργο) ισοφάρισε σε 7-7 με σχεδόν δύο λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου. Στην εκπνοή του χρόνου και με ένα φοβερό μακρινό buzzer – beatter, ο Άγγελος Βλαχόπουλος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 8-7, προκαλώντας μας δέος! Το γκολ επηρέασε αρκετά προς το θετικό την ψυχολογία των συμπαικτών του, οι οποίοι τρέχοντας ένα σερί 4-0 κατάφεραν και εξασφάλισαν την νίκη δυόμισι λεπτά πριν το τέλος, με το σκορ να είναι πλέον 11-7. Τα δύο γκολ που σημειώθηκαν μετέπειτα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Η Νόβι βρίσκεται για πρώτη φορά στον τελικό της σπουδαίας διοργάνωσης και πλέον προβάλει ως το φαβορί για τον τίτλο, με το Φάιναλ 4 μάλιστα να διεξάγεται στο Βελιγράδι. Αν η Γιουγκ προκριθεί στον τελικό, όπως έκανε και πέρυσι, θα δούμε για πρώτη φορά τέσσερις Έλληνες στον τελικό της κορυφαίας Αδριατικής Λίγκας όλων των εποχών!