Κέρδισε το σεβασμό με τη Σαμπαντέλ, αναζητεί τη διάρκεια!

Για ένα ημίχρονο ο Εθνικός Πειραιά έβαλε πολύ δύσκολα στην ιστορική και πανίσχυρη Σαμπαντέλ, μια από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, με τον «Αυτοκράτορα» να γνωρίζει ωστόσο την ήττα με σκορ 15-8, στον Δ’ Όμιλο του Πόρτο.

Η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς φεύγει κερδισμένη ψυχολογικά από το εν λόγω παιχνίδι και μεθαύριο θα διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της Ευρωλίγκας κόντρα στην Κόσιτσε από τη Σλοβακία.

Το ξεκίνημα ήταν εξαιρετικό για την ελληνική ομάδα, η οποία με το ανάμεσα που επέλεξε περιέπλεξε τα πράγματα για τη Σαμπαντέλ, ενώ ο Εθνικός προηγήθηκε με 4-3 στο πρώτο οκτάλεπτο με γκολ από την Κοντονή (περιφέρεια), Ιωάννου (περιφέρεια), Ελληνιάδη (περιφέρεια) και Ρακιντζή (επίσης από την περιφέρεια). Η Σωτηρέλη στο τέρμα είχε μπει πάρα πολύ καλά, με τον Εθνικό να δέχεται τέσσερα γκολ από ριμπάουντ (!) στα πρώτα 5 γκολ της Σαμπαντέλ. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, όταν η Μπενέκου κέρδισε πέναλτι και η Στεφανία Χαραλαμπίδη έκανε το 5-5, η Σαμπαντέλ έδειξε το μέταλλο που είναι φτιαγμένη και εκμεταλλεύτηκε τα σημάδια έλλειψης συγκέντρωσης των αθλητριών του Μίτσιτς, κάνοντας το 8-5 στο πρώτο ημίχρονο.

Στη συνέχεια, οι Καταλανές μονοπώλησαν την αναμέτρηση, έχοντας φανερά καλύτερο ρυθμό από την ελληνική ομάδα που τώρα χτίζεται και χρειάζεται χρόνο για να δέσει.