«Καθάρισε» το ντέρμπι η Ασημάκη! (VID)

Σε ένα φοβερό παιχνίδι στον Πειραιά, η Αλεξάνδρα Ασημάκη καθόρισε το αποτέλεσμα στο ντέρμπι με τη Βουλιαγμένη, καθώς με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν σκόραρε σε παίκτη παραπάνω από ασίστ της Χριστίνα Τσουκαλά και έγραψε το τελικό 8-7 υπέρ του Ολυμπιακού!

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 8-7

Το ντέρμπι της αγωνιστικής έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις, με τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη να παίρνουν μία μεγάλη νίκη στο φινάλε του αγώνα. Η φιλοξενούμενη ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς, από το πρώτο οκτάλεπτο (1-2) και απέκτησε πλεονέκτημα 2 τερμάτων, με τη συμπλήρωση του ημιχρόνου (3-5) παίζοντας εξαιρετικά στον παίκτη παραπάνω, όπου είχε πολύ καλό ποσοστό.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, όμως, η εικόνα άλλαξε, με την ομάδα του Ολυμπιακού να ισοφαρίζει στην τρίτη περίοδο (5-5). Το τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο ήταν δραματικό, με τον ΝΟΒ να ισοφαρίζει, 1:04 πριν το τέλος του αγώνα σε 7-7 με φοβερό γκολ της Έλενας Ξενάκη από το φουνταριστό, ενώ είχε προηγηθεί μια ευφυής εκτέλεση της Ελευθερίας Πλευρίτου σε κόντρα 6vs5 με λόμπα απέναντι από την Άσλει Τζόνσον.

Όλα έδειχναν ότι θα οδηγηθούμε σε μία ισοπαλία, όμως 0:02 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Ασημάκη κέρδισε την ποινή και σκοράροντας λύτρωσε τις “ερυθρόλευκες”, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα της με 8-7.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-3, 2-0, 3-2
Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Πλευρίτου Μ. (π/π, 6:52), 1-1 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 3:35), 1-2 Νίνου Ε. (π/π, 2:37)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 Μυριοκεφαλιτάκη  (φουνταριστός, 6:34), 2-3 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:10), 2-4 Πάτρα (π/π, 4:34), 3-4 Τσουκαλά (π/π, 3:13), 3-5 Χυδηριώτη (π/π, 2:38)

3ο οκτάλεπτο: 4-5 Μυριοκεφαλιτάκη (π/π, 6:09), 5-5 Έγκενς (π/π, 2:12).

4ο οκτάλεπτο: 6-5 Έγκενς (φουνταριστός, 7:44), 6-6 Ελληνιάδη (π/π, 4:28), 7-6 Πλευρίτου Ε. (κόντρα, 3:28), 7-7 Ξενάκη (φουνταριστός, 1:04), 8-7 Ασημάκη (π/π, 00:02)

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ 1., Έγκενς 2, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Πλευρίτου Μ. 1, Μπάκλινγκ, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου, Φουντωτού.

Βουλιαγμένη (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Νίνου Π., Χυδηριώτη 3, Ελληνιάδη 1, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 1, Νίνου Ε. 1, Πάτρα 1, Κοκκινάκη, Διαμαντοπούλου, Ιωαννίδη, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Μουστοκαριά, Γκίλλα.

Η Αλεξάνδρα Ασημάκη δήλωσε στο olympiacossfp.gr, μετά τη λήξη της αναμέτρησης τα εξής: «Σίγουρα μπορούσαμε να είμαστε πιο αποτελεσματικές επιθετικά. Πιστεύω ότι ήμασταν καλύτερες σε αυτό το κομμάτι από το πρώτο παιχνίδι και μας στοίχισε το κακό ποσοστό που είχαμε στον παίκτη λιγότερο, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Από κει και πέρα, είχαμε το προβάδισμα τον ενός γκολ και μπορούσαμε να χτυπήσουμε τη διαφορά του πρώτου αγώνα, μας ισοφάρισε η Βουλιαγμένη αλλά στο τέλος πήραμε τη νίκη. Είναι πολύ νωρίς για το πρωτάθλημα και ακόμα δεν κρίνεται κάτι αλλά είναι πολύ σημαντικό να παίρνουμε τέτοιες νίκες ψυχολογίας. Η ομάδα δεν δείχνει το πρόσωπο που ανταποκρίνεται στις πραγματικές δυνατότητες της αλλά καμιά φορά είναι καλύτερα στον αθλητισμό να φαίνονται τα λάθη νωρίς και να μπορούμε να δουλεύουμε σε αυτά και να τα διορθώνουμε. Σήμερα μας έλειψε και ο κόσμος μας που είναι πάντα η δύναμη μας μέσα στο Παπαστράτειο».