Κατέθεσε ένσταση η Μπρέσια μετά τον πρώτο τελικό και ζητά επανάληψη!

Τεράστιο ενδιαφέρον συγκεντρώνουν οι φετινοί τελικοί του Ιταλικού Πρωταθλήματος με τις Μπρέσια και Προ Ρέκο να αναμετριούνται για τον τίτλο. Στο πρώτο επεισοδιακό παιχνίδι η Προ Ρέκο πήρε τη νίκη δια πυρός και σιδήρου με 9-8. Η αναμέτρηση όμως είχε και τρίτο ημίχρονο, ενώ ενδέχεται να έχουμε ακόμα και επανάληψη όλων των ημιχρόνων από την αρχή.

Η Μπρέσια άσκησε έφεση ζητώντας την επανάληψη του πρώτου τελικού για το Σκουντέτο επικαλούμενη τραγικό λάθος το οποίο μετά την εξέταση των στιγμιότυπων του παιχνιδιού αποδεικνύεται, το οποίο τόσο το ζευγάρι των διαιτητών οι οποίοι θεωρούνται μία πολύ καλή διαιτητική δυάδα, ο Μάσιμο Κολάμπρο και Ραφαέλε Κολόμπο, όσο και η γραμματεία και αλυτάρχης Έντσο Καρανάντε δε συνειδητοποίησαν.

Ο Matteo Aicardi ήταν στο νερό παρά το γεγονός ότι χρεώθηκε με αποβολή, η οποία μάλιστα ήταν η τρίτη για τον παίκτη. Στη συγκεκριμένη φάση ο Αϊκάρντι 37′ πριν το τέλος της αναμετρησης παίρνει ποινή και κινείται για να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου, ωστόσο καθώς έχει φτάσει στη γωνία αλλάζει αιφνιδίως πορεία και γυρνάει στο παιχνίδι και αμύνεται. Αυτό μάλιστα συνέβη στην τελευταία επίθεση της Μπρέσια στο παιχνίδι με το σκορ στο 9-8 υπέρ της Προ Ρέκο και τους φιλοξενούμενους να έχουν την ευκαιρία φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως εκείνη τη στιγμή την παράβαση δεν αντιλήφθηκαν ούτε οι ίδιοι οι παίκτες της Μπρέσια. Η Μπρέσια θα είχε διπλό παραπάνω στην τελευταία επίθεση καθώς ο Νίκολας Πρεσιούτι αποβλήθηκε και εκείνος με 3η ποινή μαζι με το συμπαίκτη του Ματέο Αϊκάρντι, ωστόσο εκείνος βγήκε κανονικά εκτός αγωνιστικού χώρου.

Οι ομοσπονδιακοί κανονισμοί για αυτό το θέμα προβλέπουν παρέμβαση για παραβιάσεις των κανονισμών, αλλά καθορίζουν επίσης τον χρόνο για την ένσταση εντός τριάντα λεπτών μετά το τέλος του αγώνα.