«Ερυθρόλευκο» διπλό στον Λαιμό και αγκαλιά με το 36ο πρωτάθλημα!

Το 2-0 έκανε ο Ολυμπιακός στη σειρά των τελικών της Α1 ανδρών, επικρατώντας του ΝΟ Βουλιαγμένης με 8-5 και πλέον βρίσκεται μια ανάσα μακριά από την κατάκτηση του 36ου πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε ένα πάρα πολύ κλειστό παιχνίδι, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική λειτουργία στον παίκτη λιγότερο, ενώ στην δεύτερη περίοδο είχαν και 3/4 εύστοχες προσπάθειες στον παραπάνω. Η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν, από την άλλη, πρόβαλε αντίσταση σε όλη την διάρκεια, όμως οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ξεφύγουν στην τρίτη περίοδο, όπου με ένα σερί 4-0 μετέτρεψαν το 4-3 του ημιχρόνου σε 7-3.

Πλέον, αναμένεται να δούμε αν την Τετάρτη 25 Μαΐου στον Πειραιά η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα κατακτήσει το 10ο συνεχόμενο πρωτάθλημα της, ή η σειρά θα οδηγηθεί σε τέταρτη αναμέτρηση.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ 5-8

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Χρυσοσπάθης κέρδισε το πρώτο σπριντ της αναμέτρησης και στην πρώτη επίθεση με χρήση δύο φουνταριστών, ο Ολυμπιακός κέρδισε την πρώτη αποβολή, με την ενέργεια του Κολόμβου από το δεύτερο δοκάρι να καταλήγει άουτ. Στο 5:48 της περιόδου, ο ίδιος δέχθηκε την πρώτη του ποινή, όμως ένα σουτ του Μυλωνάκη κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια, την πρώτη του ποινή δέχθηκε και ο Μουρίκης και ένα σουτ του Κουρούβανη κατέληξε στο δοκάρι, με τον ΝΟΒ να καταφέρνει να βγάλει έπειτα τρεις σερί άμυνες. Το σκορ άνοιξε ο Μπούσλιε στο 1:58 πριν την λήξη της περιόδου με φοβερό διαγώνιο σουτ από δεξιά. Στα τελευταία 20 δευτερόλεπτα, ο Μυλωνάκης με τον ίδιο ακριβώς τρόπο σημείωσε το 1-1, με το οποίο και έληξε η πρώτη περίοδος.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τρόπο… ντεζαβού της πρώτης, καθώς πάλι ο Ολυμπιακός σε κερδισμένο παραπάνω δεν ευστόχησε. Ο Λόζινα, αντίθετα, κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, στο οποίο ο Καπότσης ευστόχησε για το προβάδισμα 2-1 του ΝΟΒ. 5:52 πριν το ημίχρονο, ο Σκουμπάκης δέχθηκε την πρώτη του ποινή και ο Φουντούλης ισοφάρισε στον πρώτο εύστοχο παραπάνω του Ολυμπιακού σε 2-2. Ο ίδιος ήταν που «έγραψε» και το 3-2 σε διπλό παραπάνω των «ερυθρόλευκων» στην επόμενη επίθεση, μετά τις αποβολές των Αλαφραγκή και Λόζινα. Στο 2:31 της περιόδου, το προβάδισμα του Ολυμπιακού ανήλθε στο 4-2, έπειτα από συνεργασία του Χρυσοσπάθη και του Μπούσλιε, με τον δεύτερο να σκοράρει από το πρώτο δοκάρι. Σε μεγάλη ευκαιρία της Βουλιαγμένης και του Λόζινα να μειώσει σε παραπάνω στο πρώτο δοκάρι, ο Ζερδεβάς επενέβη εντυπωσιακά, έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Με 14 δευτερόλεπτα να απομένουν, το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τον Μυλωνάκη να διαμορφώνει το 4-3 του ημιχρόνου με τρομερό σουτ που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Στην τρίτη περίοδο ο Χαλυβόπουλος κέρδισε το σπριντ και ο ΝΟΒ αποβολή στην πρώτη επίθεση, αλλά ο χρόνος έληξε πριν γίνει κάποια ενέργεια. Στο 5:18, η Βουλιαγμένη κέρδισε άλλη μία αποβολή και ο Χέρβο Κόλιανιν κάλεσε τάιμ άουτ, στο οποίο υπήρξαν διαμαρτυρίες ότι δεν δόθηκε έγκαιρα, ενώ τελικά ο Ζερδεβάς επενέβη ξανά εντυπωσιακά στην προσπάθεια του Σκουμπάκη στο δεύτερο δοκάρι. Στην επίθεση του Ολυμπιακού, ο Φουντούλης πέτυχε το 5-3 με 4:31 να απομένουν για την λήξη της περιόδου. Το 6-3 ήρθε πολύ γρήγορα από τον Φιλίποβιτς, σε φάση όπου ο Θοδωρής Βλάχος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. 2:42 πριν την λήξη της περιόδου, ο Καπότσης δέχθηκε την πρώτη του ποινή και με τη σειρά του ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε τάιμ άουτ, με μία πάσα να είναι λάθος στον παραπάνω και να καταλήγει άουτ. Στο 1:26 της περιόδου, ο Μπούσλιε σκόραρε για το 7-3 και στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Χέρβο Κόλιανιν κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ, όμως ένα πέρασμα που επιχειρήθηκε στον Λόζινα δεν ήταν επιτυχές και το σκορ στην τελευταία διακοπή ήταν 7-3.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Γκίλλα να κερδίζει το σπριντ και τις δύο ομάδες να ξεκινάνε με χαμένες επιθέσεις. Σχεδόν πέντε λεπτά πριν την λήξη, ο Καπότσης κέρδισε αποβολή από τον Φουντούλη και ο ίδιος μείωσε με ωραίο σουτ σε 7-4. Με 2:40 να απομένουν για την λήξη, ο Χαλυβόπουλος αποβλήθηκε και ο Θοδωρής Βλάχος κάλεσε το δεύτερο του τάιμ άουτ και στον παραπάνω, η πάσα του Γκίλλα στον Μπούσλιε χρεώθηκε οφσάιντ. Έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φουντούλης σημείωσε το 8-4, ενώ ο Καπότσης στα τελευταία 11 δευτερόλεπτα πέτυχε το τελικό 8-5.