Κατέκτησε στα πέναλτι το 16ο Τουρνουά ΣΕΔΥ Ανδρών ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό του 16ου Τουρνουά ΣΕΔΥ Ανδρών καθώς επικράτησε με 14-12 στα πέναλτι (9-9 κ.δ.) του Παναθηναϊκού που πραγματοποιήθηκε στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Στο μικρό τελικό ο ΝΟ Βουλιαγμένης έκαμψε με 9-8 την αντίσταση του ΠΑΟΚ και πήρε την τρίτη θέση του τουρνουά.

Πλέον οι ομάδες της Α1 Ανδρών επικεντρώνονται για την επανέναρξη του πρωταθλήματος που είναι προγραμματισμένη για τις 2 Μαρτίου με την Β’ Φάση με συναρπαστικούς αγώνες σε όλα τα μέτωπα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Πανιώνιος σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι καθώς αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Γιάννης Αγκόρτσας για βίαιο χτύπημα σε αντίπαλο στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, το σύνολο του Κώστα Δήμου επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα καθώς προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και το διατήρησε στο ημίχρονο (5-3). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος  είχε τον πρώτο λόγο καθώς προηγήθηκε με 9-7 στο τρίτο οκτάλεπτο παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε δις (6-6, 7-7), εν τέλει το σύνολο του Δημήτρη Μάζη έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι αφού με ένα σερί 2-0 στη τελευταία περίοδο έκανε το 9-9. Στη ρωσική ρουλέτα οι παίκτες του «Ιστορικού» ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη.

Στον μικρό τελικό ο ΝΟ Βουλιαγμένης ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο και διατήρησε την διαφορά των δύο τερμάτων στο ημίχρονο (5-3). Η ομάδα του Λαιμού με ένα επιθετικό ξέσπασμα στη τρίτη περίοδο και επιμέρους σερί 3-1 αύξησε τον δείκτη στα τέσσερα γκολ (8-4) και έβαλε τις βάσεις για την νίκη και τρίτη θέση του τουρνουά παρά την αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού.