Κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ για την «Επίσημη Αγαπημένη»

Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Ανδρών που κατέρρευσε στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Κροάτες και ηττήθηκε με 13-8 στο κατάμεστο αθλητικό κέντρο του Μλάντοστ (κλειστή πισίνα Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του καθώς πήγε προηγούμενο με 6-5 αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου δέχθηκε οκτώ τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ σκόραρε μόλις δύο μετά από 15 ολόκληρα λεπτά παιχνιδιού και δε μπόρεσε να διεκδίκηση μέχρι τέλους την πρόκριση. Πλέον οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες και Παγκόσμιοι πρωταθλητές θα αγωνιστούν για τις θέσεις 5-8 αρχή γενομένης με τον αγώνα κόντρα στη Σερβία (14/1).

Κροατία – Ελλάδα 13-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Κροατία κέρδισε πέναλτι στη πρώτη επίθεση της και αξιοποίησε ο Χαρκόφ με τη δεύτερη προσπάθεια μετά την εξαιρετική επέμβαση του Μάνου Ζερδεβά αλλά το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ισοφάρισε σε 1-1 με γκολάρα του Κώστα Κάκαρη που νίκησε με φοβερή ενέργεια δύο αμυντικούς. Στο 6:18 ο Γιάννης Φουντούλης έδωσε το προβάδισμα (2-1) στο παίκτη παραπάνω μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας μετά τη κερδισμένη αποβολή που κέρδισε ο Κώστας Κάκαρης. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με σουτ του Φάτοβιτς με σουτ από τη περιφέρεια. Στο 4:54 ο Κώστας Κάκαρης κέρδισε νέα αποβολή και στη συνέχεια της φάσης ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης πήρε το πέναλτι από τον Μπούτιτς που εκτέλεσε εύστοχα ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς για το 3-2 της Εθνικής μας ομάδα. Στο 3:33 ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Χαρκόφ αλλά στη συνέχεια της φάσης οι Κροάτες ισοφάρισαν σε 3-3 χάρη σε τέρμα του Κράγκιτς στο παίκτη παραπάνω. Στο 1:31 ο Μάνος Ζερδεβάς σε νέα επέμβαση σε κόρνερ σε προσπάθεια του Κράγκιτς με αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ ο Έλληνας έκανε νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Μπούκιτς. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου αλλά ο Μάρκο Μπίγιατς απέκρουσε το εξάμετρου του Κωνσταντίνου Γκιουβέτση.

Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου δε κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα καθώς το σουτ του Άγγελου Βλαχόπουλου απέκρουσε ο Μάρκο Μπίγιατς, ενώ ο Στάθης Καλογερόπουλος με σουτ από τη περιφέρεια έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (4-3) στην Ελλαδάρα! Στο 6:04 οι οικοδεσπότες ισοφάρισαν σε 4-4 με τον Κράγκιτς και πάλι σε παίκτη παραπάνω. Στο 5:24 η Εθνική μας ομάδα έχασε την ευκαιρία να περάσει μπροστά αφού το σουτ του Κωνσταντίνου Γκιουβέτση απέκρουσε ο Μάρκο Μπίγιατς. Στο 3:40 ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου με ωραία κίνηση από τη θέση 1 νικήθηκε από τον Μάρκο Μπίγιατς που έστειλε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 2:47 ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε το σουτ του Μπούριτς, ενώ ο Μάρκο Μπίγιατς έκανε νέα επέμβαση σε προσπάθεια του Δημήτρη Νικολαΐδη. Στο 1:54 ο Βουκίσεβιτς με τρομερό σουτ από τη περιφέρεια νίκησε το Μάνο Ζερδεβά και έδωσε για δεύτερη φορά το προβάδισμα στους Κροάτες (5-4). Στα 50 δευτερόλεπτα ο Δημήτρης Νικολαΐδης με ωραία ενέργεια κέρδισε το πέναλτι από τον Μπούκιτς που αξιοποίησε ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης για το 5-5. Στα 5 δευτερόλεπτα η Εθνική μας ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα (6-5) στη κόντρα με γκολ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου μετά από φοβερό κλέψιμο και ασίστ του Γιάννη Φουντούλη.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Λούκα Λόντσαρ με ωραίο τελείωμα από τη θέση του φουνταριστού ισοφάρισε σε 6-6 στη πρώτη επίθεση των Κροατών. Στο 6:51 ο Μάρκο Μπίγιατς απέκρουσε σε κόρνερ του Αλέξανδρου Παπαναστασίου σε προσπάθεια σε παίκτη παραπάνω που κέρδισε ο Δημήτρης Νικολαΐδης, ενώ το νέο σουτ του Γιάννη Φουντούλη βρήκε στα αντίπαλα μπλοκ. Στο 5:42 οι διαιτητές έδωσαν απίστευτο επιθετικό φάουλ στον Άγγελο Βλαχόπουλου που στη συνέχεια της φάσης έδωσαν αποβολή στον Έλληνα άσο με το Κροάτη προπονητή να καλεί τάιμ άουτ. Στο 5:22 οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (7-6) με τον Κράγκιτς σε παίκτη παραπάνω που νίκησε το Μάνο Ζερδεβά. Στο 4:52 το σουτ του Κωνσταντίνου Γενηδουνιά βρήκε στα μπλοκ και κατέληξε άουτ στο παίκτη παραπάνω μετά από ποινή που κέρδισε ο Κώστας Κάκαρης, ενώ ο ίδιος έκανε τρομερό μπλοκ στο σουτ του Μπούτιτς. Στο 3:17 ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε το σουτ του Βουκίσεβιτς, ενώ στο 2:32 οι διαιτητές δε δίνουν παράβαση στο Κωνσταντίνο Γκιουβέτση που πέρασε στα δύο μέτρα. Στο 1:52 οι Κροάτες με γκολ του Βουκίσεβιτς στο παίκτη παραπάνω από τη θέση 5 πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων (8-6) κάνοντας ένα σερί 3-0. Στο 1:14 η Εθνική μας ομάδα έχασε τεράστια ευκαιρία στο παραπάνω καθώς γλίστρησε η μπάλα από τα χέρια του Δημήτρη Σκουμπάκη στο παραπάνω, ενώ οι διαιτητές έδωσαν πέναλτι στο Στάθη Καλογερόπουολο που δεν υπήρχε παράβαση με το Κράγκιτς να ανεβάζει τη διαφορά στα τρία τέρματα (9-6). Στα 2 δευτερόλεπτα ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε κόρνερ το σουτ του Μπούτιτς.

Στη τελευταία περίοδο ο Μάνος Ζερδεβάς απέκρουσε σε κόρνερ το σουτ του Ζουβέλα, ενώ στη συνέχεια της φάσης οι διαιτητές έδωσαν αποβολή στον Στέλιο Αργυρόπουλο – Κανακάκη που υπήρξε ξεκάθαρο φάουλ που αξιοποίησε εν τέλει ο Λόντσαρ για το 10-6. Στο 6:38 ο Κώστας Κάκαρης κέρδισε νέα αποβολή με το Θοδωρή Βλάχο να καλεί τάιμ άουτ που δε κατάφερε να σκοράρει ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης, ενώ οι διοργανωτές διεύρυναν το προβάδισμα (11-6) με σκόρερ το Φάτοβιτς. Στο 5:15 το σουτ του Δημήτρη Σκουμπάκη κατέληξε στο δοκάρι σε παίκτη παραπάνω, ενώ ο Φάτοβιτς με το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα του έκανε το 12-6 από τη περιφέρεια, ενώ ο Μπούριτς με νέο τέρμα στο παραπάνω διεύρυνε το προβάδισμα στα επτά τέρματα (13-6). Στο 2:22 ο Αλέξανδρος Παπαναστασίου στη κόντρα έκανε το 13-7 πετυχαίνοντας γκολ για την Ελλάδα μετά από 15 ολόκληρα λεπτά, ενώ στα 27 δευτερόλεπτα ο Στέλιος Αργυρόπουλος – Κανακάκης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα σε παίκτη παραπάνω.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 4-0, 4-2

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 2, Μπιλιάκα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς 2, Ζουβέλα, Μάρινιτς Κράγκιτς 4, Βρλιτς, Μπούτιτς, Χαρκόφ 1, Πόπαντιτς

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Αλαφραγκάκης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος