Καταιγιστική Ιταλία στο δεύτερο οκτάλεπτο πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος!

Με ένα εκπληκτικό σερί 5-0 στη δεύτερη περίοδο η Ιταλία πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία στο μεγάλο παιχνίδι κόντρα στην Ισπανία (14/1) με φόντο τον τελικό της διοργάνωσης. Το σύνολο του Σάντρο Καμπάνια επικράτησε με 14-8 του Μαυροβουνίου στο τελευταίο χρονικά προημιτελικό έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ντι Σόμα που πέτυχε τέσσερα τέρματα και έξι προσπάθειες παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-3 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το Μαυροβούνιο μπήκε δυνατά αφού με φοβερό ποσοστό στο παίκτη παραπάνω (4/5) κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στη πρώτη περίοδο (4-3) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς οι Ιταλοί ήταν καταιγιστικοί και έφτασαν στην εύκολη επικράτηση και πρόκριση στην επόμενη φάση. Ο Αλέξα Ουκρόπινα του Πανιωνίου άνοιξε το σκορ στο παίκτη παραπάνω αλλά ο Βελότο από τη περιφέρεια ισοφάρισε σε 1-1, ενώ ο Μαρτσιάλι έδωσε για πρώτη φορά στο σύνολο του Σάντρο Καμπάνια. Παρόλα αυτά οι Μαυροβούνιοι με δύο τέρματα με αριθμητικό πλεονέκτημα ανέκτησαν το προβάδισμα (3-2) με τους Μάτκοβιτς και Σπάιτς για να ισοφαρίσει προσωρινά ο Ετσενίκε στο παραπάνω από τη θέση 2 αφού ο Μρσιτς έδωσε το τελευταίο προβάδισμα (4-3) με νέο τέρμα στο παραπάνω.

Στη δεύτερη περίοδο ο Ντι Σόμα ανέλαβε δράση και με τρία από τα συνολικά πέντε τέρματα που πέτυχε η Ιταλία στο δεύτερο οκτάλεπτο εκτόξευσε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (8-4) βάζοντας τέλος στα όνειρα των Μαυροβούνιων να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από την αναμέτρηση. Τα υπόλοιπα δύο γκολ σημείωσαν οι Μπρούνι και Φοντέλι επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία της Σκουάντρα Ατζούρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Μαυροβούνιο μείωσε σε 8-5 με πέναλτι του Ράντοβιτς στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου αλλά το σύνολο του Σάντρο Καμπάνια με νέο σερί αυτή τη φορά με 3-0 από Ντι Φούλβιο, Ετσενίκε και Ντι Σόμα διεύρυνε την διαφορά στα έξι τέρματα (11-5). Η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα αφού η Ιταλία έπαιξε και με το χρόνο φτάνοντας στη τεράστια πρόκριση ακόμα και όταν το Μαυροβούνιο μείωσε στα τέσσερα γκολ (11-7) πέντε λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Ιταλοί είχαν 4/6 στο παίκτη παραπάνω, ενώ οι Μαυροβούνιοι που ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο συγκεκριμένο τομέα μέτρησαν 7/15.