Απόρθητο κάστρο ο Πειραιάς – Νίκησε ξανά ο Ολυμπιακός!

Στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για φέτος, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Μπαρτσελονέτα, την οποία νίκησε με σκορ 14-10  και ολοκλήρωσε μόνο με νίκες στον Πειραιά τη φάση των ομίλων.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν για ακόμη μία φορά πιο δυνατά στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα στο σκορ 4-1, ωστόσο οι Ισπανοί απάντησαν και ισοφάρισαν σε 5-5.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός με καλή άμυνα και συνεργασίες στην επίθεση, κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα κόντρα στη δεύτερη ομάδα του ομίλου του, ενω στο 3ο οκτάλεπτο δύο γκολ ένα από τον Αργυρόπουλο και ένα από τον Γενηδουνια, αλλά και μία μεγάλη επέμβαση του Πάβιτς έφεραν μπροστά τον Ολυμπιακό με σκορ 10-7, δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Ο Ταχούλ μείωσε σε 10-8 αμέσως, όμως η Ελληνική ομάδα σκόραρε άμεσα και πάλι με τον Αργυρόπουλο.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, ένα υπέροχο σουτ του Μυλωνάκη έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ ξανά ο Αργυρόπουλος με κεραυνό από μακριά κλειδωσε τη νίκη της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου.

Στο τελευταίο λεπτό ο Γενηδουνιάς σκόραρε στην κόντρα, για κλείσει το σκορ στο 14-10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος)Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Νικολαΐδης 2, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 2, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ (Χους Μαρτίν): Πινέδο, Φαμέρα 2, Γρανάδος 1, Μουνιάριθ 3, Βρλιτς, Λαρούμπε, Πολ Γκαρθία, Φερνάντεθ 1, Ταχούλ 2, Περόνε 1, Μάγιαρακ, Μπάστος, Λινάρες.