Με το… ένα πόδι στο Φάιναλ 8 η Μπαρτσελονέτα – Σπεύδει για κορυφή η Μπρέσια!

Με την ολοκλήρωση της 12ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ, δύο είναι τα εισιτήρια που απομένουν για το Βελιγράδι, καθώς έξι πλέον ομάδες διασφάλισαν την πρόκρισή τους στο φετινό Φάιναλ 8. Αυτές είναι οι: Μπρέσια, Νόβι Μπέογκραντ, Μπαρτσελονέτα (Α’ όμιλος), Μαρσέιγ, Προ Ρέκο, Γιουγκ (Β’ όμιλος).

Η ήττα του Ολυμπιακού από την Φερεντσβάρος με 10-8 ίσως στερήσει την πρόκριση των «ερυθρόλευκων» από τις οκτώ καλύτερες ομάδες, για πρώτη φορά μετά το 2015 και ενώ μέσα σε τέσσερις σεζόν (2016-2019) κατάφεραν να συμμετέχουν σε τρεις τελικούς! Μόνη ελπίδα της ομάδας του Θοδωρή Βλάχου είναι δύο νίκες η το πολύ μία ισοπαλία και μία νίκη στα δύο εναπομείναντα παιχνίδια με Νόβι Μπέογκραντ και Ντιναμό Τιφλίδας, σε συνδυασμό ήττας ή/και ισοπαλίας της Φερεντσβάρος στα ματς με την Ραντνίτσκι και την Μπρέσια.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ 8-10

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 3, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος 1, Ζερδεβάς

Φερεντσβάρος (Ζολτ Βάργκα): Ζάκονι, Γκάμπορ, Μόλναρ 2, Μερκούλοφ, Βάμος 1, Ούμποβιτς 1, Φέκετε, Βίγκβαρι 3, Νέμετ 1, Βάργκα 2, Γιάνσικ, Νταμόντε, Βόγκελ

Την πρόκριση στο Φάιναλ 8 «αγκαλιάζει» και η Μπαρτσελονέτα, η οποία αναμενόμενα επικράτησε της ουραγού Ντιναμό Τιφλίδας με 18-4 και έφτασε τους 23 βαθμούς, που την κρατάνε σταθερά στην τρίτη θέση του ομίλου. Η Ντιναμό κατάφερε να αντισταθεί μόλις ένα οκτάλεπτο στο παιχνίδι, και βρέθηκε πίσω με 3-2 στην πρώτη περίοδο, το σκορ όμως ξέφυγε στο 8-3 στη συνέχεια, με το ημίχρονο να λήγει 10-4. Οι Ισπανοί κατάφεραν να κρατήσουν για ένα ολόκληρο ημίχρονο την εστία τους ανέπαφη, ενώ ο Αλμπέρτο Μουνιαρίθ ήταν καταιγιστικός στην επίθεση, σκοράροντας επτά γκολ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ 18-4

Μπαρτσελονέτα (Έλβις Φάτοβιτς): Πινέδο, Φάμερα, Γκρανάδος 1, Μουνιαρίθ 7, Ντε Τόρο 1, Λαρούμπε 2, Πονφεράντα 3, Παβιγιάρ 2, Ασένσιο 1, Περόνε, Μπιέλ 1, Μπούστος, Αγκίρε

Ντιναμό Τιφλίδας (Ζούραμπ Ρούρουα): Ραζμάντζε, Τκεσελασβίλι, Ντάντβανι, Τσικοβάνι, Μπιτάντζε 1, Γέλατσα, Αντεϊσβίλι, Σάριτς 1, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίντζε, Βάσιτς 2, Μέσκι, Γκβετάντζε

Στην κορυφή του Α’ ομίλου παρέμεινε η πρωτοπόρος Μπρέσια, η οποία επιβλήθηκε της Ραντνίτσκι με 12-8 στην Ιταλία. Οι πρωταθλητές Ιταλίας κρατούσαν διαρκώς το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 9-3, ενώ οι Σέρβοι μετά από αυτή την ήττα μένουν και επίσημα εκτός Φάιναλ 8. Στα εναπομείναντα παιχνίδια, η Μπρέσια θα αντιμετωπίσει την Μπαρτσελονέτα και την Φερεντσβάρος, με την ίδια να αδιαφορεί βαθμολογικά για την πρόκριση, αλλά όχι για την πρωτιά, την οποία μπορεί να «κλέψει» η Νόβι Μπέογκραντ.

ΜΠΡΕΣΙΑ – ΡΑΝΤΝΙΤΣΚΙ 12-8

Μπρέσια (Αλεσάντρο Μπόβο): Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε 2, Πρεσιούτι Κ. 2, Μπίκαρι, Λάζιτς 1, Βαπένσκι, Ρεντζούτο 2, Τζιανάτζα Τ., Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 2, Ντι Σόμα 2, Τζίτο, Τζιανάτζα Μ.

Ραντνίτσκι (Ούρος Στεβάνοβιτς): Ντομποζάνοβ, Μπράνκοβιτς 1, Στανόγιεβιτς 1, Γιάνκοβιτς, Τσουκ, Κρουγκ, Ουκρόπινα, Πλιέβαντσιτς, Ραντούλοβιτς 2, Μίλιτσιτς 1, Λούκιτς 2, Βρλιτς 1, Τοντορόβσκι

Με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο απέσπασε την νίκη με 14-7 από την Γιαντράν Σπλιτ η Νόβι Μπέογκραντ του Άγγελου Βλαχόπουλου στη Σερβία. Οι δύο ομάδες, που είχαν αναμετρηθεί προ ολίγων ημερών στον τελικό της Αδριατικής Λίγκας (νίκη της Νόβι με 14-11) έδωσαν ένα ακόμη δυνατό παιχνίδι, χωρίς βέβαια να επηρεάζει βαθμολογικά καμία από τις δύο, καθώς οι Κροάτες προ πολλού είναι εκτός συναγωνισμού για την πρόκριση. Παρότι η Νόβι βρισκόταν μπροστά στις αρχές της δεύτερης περιόδου με 4-2, η Γιαντράν ισοφάρισε αρχικά σε 4-4 και έπειτα σε 5-5, ενώ βρέθηκε μπροστά με 6-5 στην λήξη του ημιχρόνου! Στην τρίτη περίοδο ακολούθησε το ανάποδο σκηνικό, η Νόβι ήταν δηλαδή αυτή που ισοφάρισε δύο φορές, πρώτα σε 6-6 και έπειτα σε 7-7 και από εκεί και πέρα έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 7-0, χωρίς να δεχθεί γκολ για σχεδόν δεκατέσσερα λεπτά. Σαν διοργανώτρια, η ομάδα του Έλληνα διεθνή έχει προκριθεί στο Φάιναλ 8, ενώ θα παλέψει για την πρωτιά του ομίλου, έχοντας 23 βαθμούς, όσους και η Μπαρτσελονέτα.

ΝΟΒΙ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 14-7

Νόβι Μπέογκραντ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Πιέτλοβιτς Γκ., Ράσοβιτς Σ., Μάντιτς 3, Τόμιτς 2, Σουσιασβίλι 2, Πιέτλοβιτς Ντ. 2, Γκόγκοφ 1, Γιάκσιτς 2, Πέρκοβιτς 1, Βλαχόπουλος, Ντράσοβιτς 1, Ράσοβιτς Β., Κοΐμπρα

Γιαντράν Σπλιτ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 1, Κράγκιτς 2, Τσάγκαλι 1, Μπούτιτς 1, Πέικοβιτς, Μπούκιτς, Κάρκοφ, Ντέλιτς 1, Γκάλιτς, Πάβλοβιτς, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς