Ήττα στις λεπτομέρειες το Περιστέρι από την Παρτιζάν – «Εξάσφαιρος» ο Φώσκολος!

Ξεκίνησε τις μάχες του το Περιστέρι στο NOVI SAD OPEN! Η ομάδα του Κώστα Λούδη αντιμετώπισε στο πρώτο παιχνίδι της στο τουρνουά την Παρτιζάν όπου και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 15-13.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Σέρβους να μπαίνουν δυναμικά και να καταφέρουν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο οι Περιστεριώτες κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα πηγαίνοντας στο ημίχρονο ισόπαλοι με 7-7. Η αναμέτρηση είχε πολύ σκληρές μάχες με τους διαιτητές να επιτρέπουν τα πολύ δυνατά μαρκαρίσματα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο σύλλογος του Βελιγραδίου κατάφερε και πήρε ελαφρύ προβάδισμα το οποίο κατάφερε και διατήρησε μέχρι και το τέλος. Ο ΓΣΠ που έδειξε πολύ καλό «πρόσωπο» στα μεγαλύτερα κομμάτια του παιχνιδιού είχε ως πρώτο σκόρερ τον φουνταριστό του Άγγελο Φώσκολο ο οποίος ήταν σε τρομερή κατάσταση σκοράροντας 6 φορές.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΠΑΡΤΙΖΑΝ 13-15

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-3, 2-3, 4-5

ΓΣ Περιστερίου (Κώστας Λούδης): Χόλαντ, Λαδάς, Πρέκας 2, Καζάζης, Γερακούδης 2, Κουκουμάκης, Μαστρογιαννάκος, Καρούντζος 2, Φώσκολος 6, Τσαχειλίδης 1, Τοράκης, Σαλτερής

Παρτιζάν (Μίλος Κορόλιγια): Καστρόφ, Γιάκσιτς, Μίλος 3, Μποντιρόγκα Β, Γκακ 2, Μποντιρόγκα Κ 1, Τρτοβιτς 1, Ελάντοβιτς 4, Κριστιτς, Σμίλγεβιτς 4, Ραντούλοβιτς, Πάπαριτς, Μιλόσεβιτς, Ντίμιτς, Ίλιτς

Διαιτητές: Βιρίγιεβιτς, Κις

Οι δηλώσεις του Κώστα Λούδη στο Peristerisc.gr:

«Είμαι ευχαριστημένος από το πρώτο δυνατό φιλικό που δώσαμε σ’ ένα τουρνουά πολύ ποιοτικό με δυνατούς αντιπάλους. Ήταν ένα παιχνίδι που είχε πολύ καλό ρυθμό, αρκετά σκληρό καθώς το άφησαν οι διαιτητές να εξελιχθεί έτσι. Σαν πρώτη εικόνα και με τις ελλείψεις που έχουμε είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Αντιμετωπίζουμε πολύ καλές ομάδες, που είναι πιο έτοιμες από εμάς και θεωρώ ότι αυτά τα παιχνίδια θα μας βοηθήσουν να δεθούμε και να αποκτήσουμε ρυθμό».