Ήταν Γλυφαδάρα και επιστρέφει στα πλέι οφ!

Μπορεί να άργησε λίγο, αλλά είναι πλέον γεγονός! Η Γλυφάδα βρίσκεται στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος, ύστερα από τέσσερις ολόκληρες σεζόν! Τελευταία φορά που συνέβη αυτό, ήταν το 2017, όταν και η τότε ομάδα του Δημήτρη Μάζη, ο οποίος σήμερα ως τεχνικός της ΑΕΚ είδε την ομάδα του να «αποχαιρετά» τα πλέι οφ, είχε καταλάβει την τρίτη θέση και την έξοδο στην Ευρώπη. Ο ΑΝΟΓ πανηγυρίζει θριαμβευτικά την πρόκριση με το ευρύ 13-6.

Η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη, έχοντας ως κορυφαίους τον Νίκολα Μπρκιτς και τον Μάριο Χατζηκυριακάκη, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού στην ΑΕΚ να περάσει μπροστά, ενώ διατηρούσε συνέχεια σταθερό προβάδισμα δύο με τρία γκολ. Από την άλλη, η «Ένωση» απώλεσε κατά την διάρκεια του αγώνα τον Κριγιέστορατς και τον Παπούκα, που αποβλήθηκαν με αντικατάσταση, αλλά και τον Τσαταλιό με τον Καζάζη, όπου αμφότεροι δέχθηκαν τρεις ποινές.

Το μάτια του ΑΝΟΓ, ο οποίος βρίσκεται στις οκτώ καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, είναι πλέον στραμμένα στις 5 Μαΐου, όπου θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον πρωταθλητή Ελλάδος Ολυμπιακό.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΑΕΚ 13-6

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Γλυφάδα κατάφερε να κερδίσει όχι μόνο το σπριντ, αλλά και αποβολή στην πρώτη της επίθεση και ο Μπρκιτς άνοιξε άμεσα το σκορ από το δεύτερο δοκάρι. Ο Βούκσεβιτς απάντησε άμεσα για την ΑΕΚ, κερδίζοντας πέναλτι, στο οποίο ο Κριγιέστορατς ευστόχησε για το 1-1. Στην επόμενη επίθεση, υποδείχθηκε επιθετικό για τους γηπεδούχους και στην κόντρα η ΑΕΚ κέρδισε ακόμα μία αποβολή, την οποία ο Βούκσεβιτς εκμεταλλεύτηκε επίσης στο δεύτερο δοκάρι, δίνοντας προβάδισμα 1-2. Αργότερα, η Γλυφάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία, αρχικά με την προσπάθεια του Χατζηκυριακάκη σε 1-0 κόντρα να καταλήγει στο δοκάρι και τον Φωτόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και να σουτάρει, με τον Φλέγκα όμως να αποκρούει. Έπειτα ο ίδιος με ξεκόλλημα στα 2μ κατάφερε να ευστοχήσει, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Το προβάδισμα επανήλθε για τη Γλυφάδα 3:25 πριν τη λήξη της περιόδου με σουτ του Τζελάτη από μακριά να σημειώνει το 3-2. Και οι δύο ομάδες έχασαν από έναν πολύ σημαντικό παραπάνω με προσπάθειες στο δοκάρι, ενώ ο ΑΝΟΓ ξανακέρδισε αποβολή, με το σουτ του Μιγιούσκοβιτς να καταλήγει και πάλι στο δοκάρι. Ο ίδιος κέρδισε πέναλτι στην κόντρα στα τελευταία 22 δευτερόλεπτα της περιόδου, στο οποίο ο Πούρος εντυπωσιακά ευστόχησε για το 4-2 με το οποίο και έληξε η περίοδος.

Η ΑΕΚ κέρδισε το σπριντ στην δεύτερη περίοδο αλλά μετά από αρκετές χαμένες επιθέσεις ο ΑΝΟΓ ήταν αυτός που σκόραρε και πάλι πρώτος, όταν ο Γιαννόπουλος με ωραίο σκαστό σουτ σημείωσε το 5-2 στον παραπάνω. Ο Στελλάτος γρήγορα μείωσε σε 5-3 στο δεύτερο δοκάρι στον παραπάνω της ΑΕΚ και ενώ είχαν απομείνει 5:35 για το ημίχρονο. Οι «κιτρινόμαυροι» παίξανε καλή άμυνα στις επόμενες επιθέσεις της Γλυφάδας, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν κι όλας, με την μπάλα να γλιστράει αρκετά από τα χέρια τους, ώσπου δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο κέρδισαν αποβολή. Ο παραπάνω δεν ήταν επιτυχημένος, με τον Κουρούβανη να αποκρούει, και στη συνέχεια η Γλυφάδα κέρδισε εκείνη παραπάνω, και παρότι ο Φλέγκας απέκρουσε το σουτ του Χατζηκυριακάκη, ο Μπρκιτς σε ριμπάουντ πέτυχε το 6-3. Η ΑΕΚ κατάφερε τελικά να μειώσει σε 6-4 με μακρινό σουτ του Καζάζη σχεδόν στο τελευταίο λεπτό, το οποίο και ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην λήξη της τρίτης περιόδου, οι γηπεδούχοι κράτησαν σταθερά το προβάδισμά τους, προηγούμενοι με 9-6. Στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, δεν επιτεύχθηκε κάποιο γκολ από τις δύο ομάδες, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο Μάριος Χατζηκυριακάκης έκλεισε την υπόθεση – νίκη, «γράφοντας» το 10-6 στον παραπάνω! Ο Μιγιούσκοβιτς επέλεξε  να κλείσει θεαματικά το παιχνίδι, και με εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό 2:50 πριν το τέλος σημείωσε το 11-6. Ο Παπαγεωργίου κέρδισε πέναλτι στο οποίο ο ίδιος ευστόχησε για το 12-6, ενώ το τελικό 13-6 γράφτηκε από τον Μπέλεση σε κόντρα στα τελευταία οκτώ δευτερόλεπτα.

Οκτάλεπτα: 4-2, 2-2, 3-2, 4-0.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης 1, Μαυρωτάς Λ., Δήμου Π., Χατζηκυριακάκης 1, Δουρίδας, Γιαννόπουλος 2, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου 1, Φωτόπουλος 1, Μπρίκιτς 4, Μιγιούσκοβιτς 1, Ηλιόπουλος Ν., Μπελέσης 1, Πούρος 1.

ΑΕΚ (Δημήτρης Μάζης): Φλέγκας, Καζάζης 1, Παπούκας, Κριγιέστορατς 1, Βούκσεβιτς 1, Δίπλαρος 1, Τσιστράκης 1, Τσαταλιός, Παπάκος, Στελλάτος 1, Ηλιόπουλος Αλ., Μαυρωτάς Άρ., Κατσινούλας, Μανιουδάκης.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Μπιράκης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός