Ισπανία – Κροατία ο μεγάλος τελικός του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών!

Ισπανία – Κροατία είναι ο μεγάλος τελικός (16/1, 21:15) του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ανδρών που διεξάγεται στο Ζάγκρεμπ μετά από δύο συναρπαστικούς ημιτελικούς. Η «Φούρια Ρόχα» επικράτησε με 7-4 της Ιταλίας, ενώ οι διοργανωτές και πρωταθλητές Ευρώπης λύγισαν με 11-8 τους Παγκόσμιους πρωταθλητές Ούγγρους. Ο μεγάλος νικητής θα πάρει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Στο πρώτο χρονικά ημιτελικό η Ισπανία επέβαλε το ρυθμό της και με εξαιρετική άμυνα πήρε τη σπουδαία πρόκριση με τους Γκρανάδος και Περόνε να σημειώνουν από δύο τέρματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι το σύνολο του Σάντρο Καμπάνια δε κατάφερε να σκοράρει σε δεύτερη και τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα οι Ισπανοί να πάρουν «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (5-1) και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη.

Στον έτερο ημιτελικό οι διοργανωτές Κροάτες του Μάρκο Μπίγιατς και Λούκα Λόντσαρ προηγήθηκαν με 4-2 στο ημίχρονο και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης που διεύρυναν την διαφορά έχοντας πρώτο σκόρερ τον Κράγκιτς με τρία τέρματα.