Ήρθε για να μείνει ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας ήρθε για να μείνει και να πετύχει στην Α1 κατηγορία και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο στην πρεμιέρα όταν και επικράτησε του Παλαιού Φαλήρου με 9-8. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μοσκοφ, με την “αμφίβια ταξιαρχία” να δείχνει τις άγριες διαθέσεις της από νωρίς.

Ο Απόλλωνας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μοσκοφ, οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν και λίγα λεπτά αργότερα αφού έχασαν και ένα πέναλτι με τον Παπαδόπουλο, κατάφεραν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, με ένα εκπληκτικό τέρμα του Σπηλιωτόπουλου. Μετά το αρχικό ξάφνιασμα το Π. Φάληρο προσαρμόστηκε στην άμυνα του Απόλλωνα και εύκολα κατάφερε και έκανε το 1-2 ύστερα από τέρμα του Κακάρη.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους και μετά από ασιστ του Λέκιτς ο Παπαδόπουλος μπόρεσε και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όχι όμως για πολύ καθώς ο Τρούλος έδωσε γρήγορα γρήγορα ξανά προβάδισμα στην ομάδα των Νοτίων προαστίων. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι πήρε φωτιά με τις δυο ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ μέχρι και ένα λεπτό πριν το σφύριγμα του ημιχρόνου, όπου ο Μοσχοβ πήρε την ομάδα στις πλάτες του και έκανε το 6-4 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε οι παίκτες του Κατρουζανάκη, συνέχισαν να κυριαρχούν στο παιχνίδι όταν ο Μητρόπουλος στον παραπάνω πέτυχε ένα εκπληκτικό τέρμα και έδωσε «παράσταση νίκης» στον Απόλλωνα κάνοντας το 7-6 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι παίκτες του Απόλλωνα συνέχισαν να πιέζουν και να δίνουν το δικό τους ρεσιταλ, παρά τις προσπάθειες του Παλαιού Φαλήρου να μειώσουν την εις βάρους τους διαφορά έτσι στο τέλος της τρίτης περιόδου ο πίνακας του σκορ έδειχνε 8-6.
Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου ο Μοσκόβ με γκολ σε κόντρα κατάφερε να δώσει και πάλι προβάδισμα τριών γκολ στον Απόλλωνα (9-6). Στη συνέχεια το Παλαιό Φάληρο έχασε παραπάνω, ενώ μέχρι και τα μισά της περιόδου οι νεοφώτιστοι διατηρούσαν τη διαφορά. Όμως, δύο γκολ των Αθανασίου και Τρούλου έφεραν τη διαφορά στο γκολ με δύο λεπτά να απομένουν. Όμως, οι Φαληριώτες δεν κατάφεραν στις τελευταίες επιθέσεις να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στην μεγάλη κατηγορία μαζί με αρκετούς Απολλωνιστές που βρέθηκαν στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης.

Οχτάλεπτα: 1-2, 5-2, 2-2, 1-2
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ.: Γρηγοριάδης,Μαυρωτάς,Μητρόπουλος1,Φωκάς,Μοσκοφ5,Καλιοράκης Παπαδόπουλος
Καλιοράκης,Παπαδόπουλος1,Λέκιτς1,Παπάκος1,Δερμιτζάκης Δ,Δερμιτζάκης ΧΡ.,Καστανάκης,Μιχαλόπουλος,Γιαννουρής

Π.Φάληρο:Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης,Γαρδίκας,Αλαφραγκής,Κουρλιάφτης,Θεοδωρόπουλος,Κακάρης2,Αθανασίου1,Τσαχειλίδης1,